16 Temmuz 2018, Pazartesi 00:07

10 Haftalık Gebelik Bebek Görüntüsü,10 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olurmu?

10 Haftalık Gebelik Bebek Görüntüsü,10 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olurmu?

Hamilelikte 10. Hafta çeşitli önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bebeğiniz artık bir mandalina büyüklüğündedir. Tüm organları tamamlanmıştır ve artık düşük tehlikesi de kalmamıştır. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmıştır. Göz kapakları şekle girip gözleri kapalıdır. Dış kulaklar son şekillerine kavuşmak üzeredir.Beyni artık daha hızlı gelişmektedir, ilk kez beyin dalgaları üretilmeye başlar . Dudakların gelişimi tamamlanır. Diş tomurcukları oluşmaya başlar. Kız bebeklerde klitoris erkek bebeklerde ise penis gelişir. 10 haftalık gebelikte meydana gelen değişimleri Kadın Doğum doktorları şöyle anlatıyor;

10. Hafta Hamilelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Serkan Oral Anlatıyor

Bebeğiniz bu haftada yaklaşık olarak 3cm ve 4 gramdır.

10 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktoru Serkan Oral Anlatıyor

 1. Gebelikte10. Haftadan itibaren bebeğiniz organlarını tamamlamış ve dış görünüş olarak da tam bir insan görünümü almış durumdadır.
 2. Bebeğinizin böbrekleri artık idrar üretimine başlamıştır. Bir önceki haftada bağırsak sisteminin gelişiminin başlaması ve bu hafta içerisinde böbreklerin idrar oluşturmaya başlamasıyla bebeğinizin boşaltım sistemini gelişimini tamamlamış bulunmaktadır.
 3. 10 haftalık gebelikte bebeğin karaciğeri de artık işlevini gerçekleştirmeye başlayacaktır. Bebeğinizin kanı karaciğeri tarafından temizlenmeye başlayacaktır.
 4. Gebelikte 10 haftayla beraber bebeğin cinsiyeti de oluşmaya başlayacaktır. Onuncu haftanın sonlarına doğru bebeğinizin cinsiyet organı belirgin bir hale gelmekte dolayısıyla on birinci hafta içerisinde bebeğinizin cinsiyeti net olarak görülebilmektedir.

Gebelikte 10. Haftada Anne Adayında Görülecek Değişiklikler Nelerdir? Kadın Doğum Doktoru Serkan Oral Anlatıyor

 1. Rahminizin genişlemesiyle birlikte karnınızda hafifçe belirginleşmeye başlayacaktır.
 2. Mide bulantılarınız da onuncu haftadan sonra önemli oranda azalacak bu sayede iştahınızda daha normal bir seviyeye gelecektir. Bu dönemde hale mide bulantısı problemi yaşıyor iseniz, doktor kontrolünde bir bulantı ilacı kullanabilmeniz mümkün olabilmektedir.
 3. Gebeliğinizin bu döneminde kan hacminde büyük bir artış olduğundan vücudunuzun belirli bölgelerinde ödemler meydana gelmesi doğal olacaktır. Yürüyüş yapılması bu ödemlerin oluşmasının engellenmesi açısından da önemli olmaktadır.

10 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktoru Erkan Akan Anlatıyor

 1. Göz rengi belirginleşir. Göz kapakları hareketleşir, iris gelişmeye başlar.
 2. Hamileliğinizin dörtte biri tamamlandı. Artık bebeğin boy ortalama 3.1 cm, kilo ortalama 4 gramdır.
 3. Gelişim süresinin en önemli evresi son buldu. Artık çok hızlı bir büyüme dönemi başlıyor.
 4. Kafa uzunluğu 1.5 cm civarındadır, yani vücut uzunluğunun yarısı kadardır. Beyin gelişimi için bu büyüklük önemlidir.
 5. Plasenta çalışmaya başlar. (Bir sonraki haftaya da sarkabilir) Plasenta bebek için gerekli besinleri ve oksijeni sağlar.

10 Haftalık Hamilelikte Anne Adayına Tavsiyeler Kadın Doğum Doktoru Bülent Tıraş Anlatıyor

 1. Az, az ve sık, sık beslenilmeli.
 2. Meyve sebze ve bol posalı gıdalarla beslenmeye özen gösterilmeli, böylece kabızlık ve hemoroid oluşumu engellenmiş olur.
 3. Gebeliğin 10. haftasında görülen varisi önlemek için; uzun süre ayakta kalmamaya çalışılmalı, aralıklarla ayaklar uzatılmalı ya da yukarıya doğru kaldırılmalı, hızlı kilo almamaya özen gösterilmeli, 30 dk. Fazla sürmeyen yürüyüşler yapılmalı, gerekli görülürse varis çorapları giyilmeli
 4. Kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirmeli
 5. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı.
 6. Kafeinli ve asitli içecekler tüketilmemeli
 7. Çiğ et içeren besinlerden uzak durulmalı
 8. Sigara kullanılmamalı veya sigara içilen ortamlarda bulunulmamalı.
 9. Büyüyen göğüsler için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli
 10. Dışkılama ihtiyacınız beklemeden hemen giderilmeli. Dışkılama ihtiyacın ıkınılmamalı

Erkek Bebek Olması İçin Dua  

Erkek çocuk olması için: Duanın kabul olması hakkında yazıda bildirdiğimiz gibi düzgün itikada sahip olup, haramlardan kaçıp, dinimizin emrine uyanın ve şartlarına uygun dua edenin duası muhakkak kabul olur. Böyle salih bir kimse, yatağa girince, önce İhlas suresini okur. (Ya Rabbi, bana bir oğul ihsan edersen ismini Muhammed koyacağım) der. Böyle dua edenin, Allahü teâlânın izniyle erkek çocuğu olur. (Şir’a şerhi) Yine aynı kitaptaki hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Hanımı hamile iken, elini onun karnına koyup, “Bismillahi ahadis samed ellezi lem yelid ve lem yuled. Ya Rabbi, bu çocuğun ismini Muhammed aleyhisselamın hürmetine, Muhammed koydum” derse, bu çocuk erkek olur.) Yine aynı kitapta, (Kadın, hayzdan temizlendikten sonra beş gün içinde hamile kalırsa, çocuğu erkek olur. Beşinci günden sekizinci güne kadar olursa kız olur) deniyor. (Erkek bebek olması için dua www.dinimizislam.com sitesinden alıntıdır.)

Gebelikte 10. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebelikte 10. hafta itibariyle bebeğin ultrason görüntüsü şöyledir;

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Saadet

  Merhaba..hamileliğin 10.haftasındayım.. yabancı olduğum için analık hakkı kanunundan yararlanamıyorum..ve her gittiğimde baya bi masraf çıkıyor..ve benim buna gücüm yok.. bunun için bi öneriniz var mı..ve bende kanama var doktor düşük tehlikesi var diye Progestan yazdı bu hapı içtikten sonra uzun bi süre baş dönmesi yaşıyorum.. yardımcı olursanız çok sevinirim.. Teşekkür ederim

 2. Misafir

  Kız erkek ne farkeder yas çok saçma olmuş

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç