27 Mayıs 2018, Pazar 20:43

20 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uykusu Nasıl Olmalı? Doktorlar Cevaplıyor

20 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uykusu Nasıl Olmalı? Doktorlar Cevaplıyor

Her anne ve babanın en büyük arzusu çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyüdüklerini görmektir. 20 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi nasıl olmalı, 20 aylık bebek neler yapabilir, 20 aylık bebek boyu ve kilosu kaç olmalı, kaç saat uyumalı, hangi aşıları vurdurmalı? İşte tüm bu sorulara Çocuk Doktorları tarafından verilen cevaplar;

20 aylık bebek neler yapabilir?

 1. 20 Aylık bebek artık kendi başına yemek yiyebilir. Çatal, kaşık kullanabilir. Bardaktan su içebilir.
 2. Topu yerden alıp size atabilir.
 3. Koşabilir, tek ayak üzerinde durabilir. Yürümesi  daha da dengeli olmuştur.
 4. Oyuncak küplerinin 6 tanesini üst üste koyup kule yapabilir.
 5. 50'den fazla tekli kelime kullanabilir.
 6. 20 aylık bebeklerden bazıları kendi başına merdivenden yukarıya çıkabilir ve yardımla aşağıya inebilir.
 7. Topu eliyle tutup uzağa atabilir.
 8. Oyuncaklarını ve diğer sevdiği şeyleri paylaşmaktan hoşlanmaz.
 9. 20 aylık bebek iyi bir taklitçidir. Sizde ne görürse birebir yapmaya çalışır. Mesela siz toz alınca o da eline toz bezi alıp sizi taklit edip silmeye çalışacaktır.
 10. Kalem kağıtla karalama yapabilir, kalemle ya da pastel boyayla çizgiler çizebilir. Bazıları daire bile çizebilir.
 11. Elbiselerini çıkarabilir veya giyebilir.
 12. “Anne gel, kapı kapat” gibi basit cümleler kurabilir.
 13. Basit yap boz oyunları oynayabilir.
 14. Dişlerini fırçalayabilir.
 15. Mükemmel olmayan dik ve yatay çizgiler çizmeye başlayabilir.
 16. 20 aylık bebekler sevgilerini göstermeye bayılır. Nereye gitseniz sizi takip etmek, kucağınızdan ayrılmamak, sürekli ilgi odağınızda olmayı istemek bunun belirtilerindendir.
 17. 20 aylık bebekte yemek yeme sorunlarının görülmesi normaldir. Tadını, dokusunu ya da rengini beğenmediği bir yemeği reddedebilir. Bu davranışlarına fazla takılmayın. Onu yemek yemeye zorlamayın. Değişik yemek seçenekleri sunmaya devam edin. Onun yemesini istediğiniz yemekleri öncelikle kendiniz yiyerek ona örnek olun. Birçok denemeden sonra, sunduğunuz yemekler beklemediğiniz bir anda ilgisini çekmeye başlayabilir.
 18. 20 aylık bebeklerde korku kavramının ve fobilerin tırmanışa geçebilir. Ani bir ses, daha önce görmediği bir hayvan ya da doktor/hemşire gibi insanlar onu korkutabilir. Bu yaştaki bebeklerin hayal gücü genişlemeye başlamıştır. Sizin alıştığınız ve normal saydığınız durumlarda onlar olmayacak şeyleri düşünüp korkabilirler. Bu durumda çocuğun korkularını hafife almamak ve ona güven vermek gereklidir.

20 Aylık Bebekle İlgili Çocuk Doktorlarına Sorular Ve Cevapları

Sual: 20 Aylık bebek kaç kilo olmalı ve boyu kaç olmalı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya’nın cevabı: (20 aylık bebeğin 9-13.5 kg arası,boyu 71-88 cm arasında olmalıdır).

Sual: Şu an 20 aylık. Sağlık Bakanlığı aşı takvimindeki bütün aşılarını yaptırdım. Ancak daha önce menenjit, zatürre ve hepatit A aşılarını yaptırmadım. Bu aşıları ne zaman yaptırabilirim.

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Muhtar Yılmazer’in cevabı: (Menenjit ve zaturre aşılarını hemen - yalnız 1 doz olarak- yaptırabilirsiniz. Hepatit A aşısı ise  24. aydan sonra 6 ay ara ile 2 doz şeklinde yapılır.)

Sual: 20 aylık kızım var, yeni yeni bilinçli olarak konuşmaya başladı, fakat sormak istediğim mesela su yerine du diyor, gel yerine del ve benzeri şekilde. Bu acaba normal midir, ve ne zaman düzelir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Abdülkadir Özel’in cevabı: (Bu gayet normal ama siz onunla konuşuken normal konuşun onun gibi konuşmayın dili döndükçe normal konuşacaktır.Aslında o su diyo ama dili dönmediği için du çıkıyor.)

Sual: 20 aylık ve bir kaç seferdir çoğunlukla ayağımda sallarken pipisinin üstüne bastırıyor. Çiş yaptığını sanmıştım ilk önce ama bezini açtığımda pipisi dikelmiş durumda oluyor.2 kere bu denk geldi bana. Acaba bu normal bir şey mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Bebeklerin mastürbasyon durumu bu yaşlarda olabiliyor, bu tamamen doğaldır. Üzerinde durmayın.)

20 aylık bebek boyu kaç cm olmalı?

 1. Bebeğin kız ise boyu; 77 cm ve 88.4 cm arasında,
 2. Bebeğin erkek ise 78.9 cm ve 89.5 cm arasında olmalı.

20 aylık bebek kaç kilo olmalı?

 1. Bebeğin kız ise kilosu 8.5 kg ve 13.5 kg,
 2. Bebeğin erkek ise 9.2 kg ve 14.0 kg arasında olmalı.

20 aylık bebek günde kaç saat uyur?

 1. 20 aylık bebek günde 13-14 saat uyur. Bu uykunun 11 saati gece 2 saati ise gündüz uykusudur.

20 Aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? Tecrübeli anneler cevaplıyor

 1. Sabah kalkınca kahvaltı öğlen yatmadan çorba ikindi yoğurt saat 6 gibi akşam ne yemek yaptıysam yatarken de süt
 2. 20aylık bebeğim sabah 9 kahvaltı öğlen uyumadan bir tane muz yer yatar kalkınca 1 saat sonra çorbasını yer ara öğünde kek yer akşamda biz ne yersek pilav tavuk falan, gece de bisküvili süt.
 3. 10:30 da kahvaltı,14:00 yoğurt(içine az ekmek) ve uyku.16:00 kalkınca çorba yada yemek ne varsa,19:00 meyve ,yatmadan önce az çorba
 4. Sabah 6’da keçi sütü 10.30-11 kahvaltı saat 3’te çorba süt ve uyku uyanınca kuruyemiş fındık fıstık ceviz gibi 6’da yoğurt meyve 9-10 gibi yemek 11 süt ve uyku. Aşırı iştahsızdı minadex vitamin kullandık iyi geldi.
 5. Sabah kalkınca kahvaltı öğlen yatmadan çorba ikindi yoğurt saat 6 gibi akşam ne yemek yaptıysam yatarkende süt.
 6. Sabah saat 7 de süt içer saat 10 gibi kahvaltı öğle yemek  veya çorba içer eğer istemezse süt veririm. Akşam üstü meyve, akşam yemeği, saat 10 gibi gece sütü ve uyku.

Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tarifleri (En Etkili Kilo Aldırıcı 6 Tarif) Tıklayınız

Çoçuklarda Boy Kilo Endeksi Tablosu Cetveli Persentil Doktor Bildiriyor Tıklayınız 

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı Ve Boyları Kaç Olmalıdır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Ayşe

  Merhaba kızım 20 aylık süt alerjisi var 1 ay öncesine kadar günde 400 ml mama yiyordu şuan 250 ml zorla yiyor başka süt ürünü yediremediğim için çok zorlanıyorum az süt yemesi problem olurmu .. diğer gıdalardan kalsiyum alırmı örnek verirsek bugün sabah 100 ml mama kahvaltıda 1 yumurta 1 kaşık pekmez ve tahin yarım mandalin 5 zeytin yarım dilim tam buğday ekmeği öğlen sebzeli bulgurlu sulu köfte arada 1 küçük muz akşam ıspanaklı somon lu makarna somon 60 gr yatarken 150 ml mama yedi hergün öğlen ve akşam yemeği değişik oluyor sizce beslenme tablosu nasıl hocam mama yememesi beni çok üzüyor süt yada yoğurt yedire bilsem üzülmüycem ama yemiyor işte ... birde eskiden sütlü gıda yediği zaman kanlı dışkı oluyordu şuan ise yanlızca çok az yanakları kızarıyor ama kabarma şeklinde değil kızarıklık yanlızca kızımın boyu 87 cm kilosu 11.600 gr cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 2. duygu

  Bence emzirin benimde yirmi aylik kizim var dahaemiyo

 3. didem

  Bence emzirin benimde yirmi aylik kizim var dahaemiyo iki yasta biraktrcm

 4. Mery

  Merhaba ben bebeğimi emziriyorum ve sütten kesmeyi düşünüyorum 20 aylık artık bıraktırsam mı yoksa devam etsem mi bilemiyorum sizin düşünceniz nedir bu durumda

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç