22 Haziran 2018, Cuma 13:57

38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri, 38 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri, 38 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

38 haftalık gebelik ile beraber artık doğum zamanı çok yaklaşmıştır. Doğumların yaklaşık olarak %75’i hamileliğin bu haftasında gerçekleşmektedir. Peki 38 haftalık gebelik doğum belirtileri neler, hamilelikte 38 hafta bebeğin kilosu boyu ne kadar? İşte bu konuda Kadın Doğum Doktorlarının verdikleri bilgiler.

38 Haftalık Gebelik Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

38 haftalık bebek yaklaşık olarak 3100 gr ağırlığında, boyu ise 50 cm dir.

38 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

 1. 38 haftalık gebelik kaç aylık oluyor? = 8 Aylık 26 günlük gebesiniz.
 2. 38 hafta 1 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 8 Aylık 27 günlük gebesiniz.
 3. 38 hafta 2 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 8 Aylık 28 günlük gebesiniz.
 4. 38 hafta 3 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 8 Aylık 29 günlük gebesiniz.
 5. 38 hafta 4 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 aylık gebesiniz.
 6. 38 hafta 5 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 1 günlük gebesiniz.
 7. 38 hafta 6 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 2 günlük gebesiniz.

38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?

 1. Rahim ağzında genişleme (Hamileliğin bu ayında rahim ağzında genişleme başlar. Doktorunuz bu durumu vajinal muayene ile tespit edip cm olarak ifade eder.)
 2. Nişan gelmesi Hamilelik boyunca rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakasına nişan denir. Nişan rahime bakterilerin girmesini engeller. Doğuma yaklaştıkça rahim ağzındaki incelme ve gevşemeyle birlikte bu mukus tabakası atılır. Buna nişan gelmesi denir.
 3. Rahim ağzında incelme: Hamileliğin 38. Haftasıyla beraber rahim ağzı incelmeye başlar. Bu durum da 38 haftalık gebelik belirtilerindendir.
 4. Doğum kasılmaları, doğum sancısı Gebeliğin 38. Haftasıyla beraber birlikte doğum sancıları artık yavaş yavaş başlar. Doğum sancısı düzenli aralıklar ile devam eder.
 5. Su gelmesi Bazı hamilelerde 38. Haftada bebeğin içerisinde bulunduğu rahimdeki amniotik kesenin doğumdan önce yırtılması sonucu genellikle az miktarda su vajinadan dışarı doğru akar. Bu durum suyun gelmesi olarak adlandırılır.

38 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. Gebeliğin 38. Haftasında bebeğin organları olgunlaşmıştır ve dışardaki hayata hazırdır.
 2. Hamileliğin 38. Haftasında bebek kilo almaya devam edebilir. Kilo alımı dışında bebekte dikkat çekici bir değişiklik gözlenmez. Bebek tamamen geliştiği için anne rahminde rahat hareket edemez.

38 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. Gebeliğin 38. Haftasında bebeğin organları olgunlaşmıştır ve dışardaki hayata hazırdır.
 2. Hamileliğin 38. Haftasında bebek kilo almaya devam edebilir. Kilo alımı dışında bebekte dikkat çekici bir değişiklik gözlenmez. Bebek tamamen geliştiği için anne rahminde rahat hareket edemez.
 1. Bebeğin cinsiyeti kız ise vajina tamamen belirginleşmiştir. Bebeğin cinsiyeti erkek testisler torba içerisine artık inmiş olur.
 2. Bu haftadan itibaren bebeğin bağırsaklarını çalışmaya başlar. Bağırsaklarının içerisinde dışkı oluşmaktadır. Bebeğinizin bağırsaklarında siyah renkli mekonyum denilen ilk dışkı birikmeye başlar. Bu doğumdan sonraki gün çıkarılır.
 3. Hamileliğin bu haftasından itibaren omuz ve sırt haricinde bebeğin tüm vücudundan lanugo tüyleri dökülmeye başlamıştır.
 4. Gebeliğin 38. Haftasında bebeğiniz sesinizi duyabileceğinden onla bol bol konuşup güzel sözler söylemelisiniz.
 5. 38. haftada bebeğin akciğerleri olgunlaşmaya devam etmektedir ve bebeğiniz nefes almaya başladığında hava keselerinin birbirine yapışmasını engelleyecek madde olan sürfaktan üretimi yapmaktadır.
 6. Bebeğinizin göz yapısı bu hafta artık tamamen gelişmiştir. Ancak irisin rengi henüz oluşmadığından bebeğiniz gri, kahverengi ya da mavi göz rengiyle doğabilir. Ancak göz rengi yaklaşık 9 ay sonra tamamen belli olur.

38 Haftalık Gebelikte Anne Adayında Nasıl Değişimler Yaşanmaktadır? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. Hamileliğin 38. Haftası ile birlikte doğum sancıları artık yavaş yavaş başlar. Doğum sancısı düzenli aralıklar ile devam eder. Gerçek doğum sancıları 10 dakika aralıklarla 3 defa ortaya çıkabilir. Kasılmalar yaklaşık 1 dakika kadar sürer. Bu sancıların şiddeti dinlenerek veya yatarak geçmez Aksine sancıların şiddeti giderek artar. Kasılmalar belli aralıklar ile düzenli bir şekilde devam ediyor ise doğum zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada anne adayı sık aralıklar ile tuvalete çıkar.
 2. Hamileliğin 38. Haftasında anne adayı daha fazla akıntı hissedebilir. Vajinal akıntı hafif kanlı olabilir.
 3. Bu hafta karın kaşıntısının şiddeti oldukça artar. Karın kaşıntısının geçmesi için E vitaminli kremler kullanılabilir.
 4. Gebelikte 38. Haftada ellerde, ayaklarda ve bileklerde ödem, şişlik sorunu daha şiddetli olarak görülür. Doğumla beraber bu şişliklerde inecektir.
 5. Hamileliğin bu haftasında anne adayında kilo alma artık yavaşlar ya da tamamen durur.
 6. 38 haftalık hamilelik ile birlikte artık göğüsleriniz bebeğinizi beslemek için hazır durumdadır. Doğum yaklaştıkça göğüslerden süt gelmeye başlayabilir.
 7. 38.haftada, büyümeye devam eden bebeğiniz, mesanenize baskı yapmaya başlar. Mesanenizin baskılanması, tuvalete daha fazla çıkma ihtiyacı hissetmenize yol açabilir.

38 Haftalık  Bebeğin Ultrasyon Görüntüsü

Erkek İsimleri Ve Anlamları En Güzel Erkek Çocuk İsimleri 2018 Listesi Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

En Yeni, Modern Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları 2017 Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Duygu

  18 Eylül 2017 regl başlangıç. 25 Eylül bitiş hamileyim, kaç haftalık hamile olduğumu söyleyebilir misiniz?

 2. Ayfer

  İyi akşamlar ben 2017 12 haziranda adet oldum 17 haziranda temizlendim 28 haziranda otvirella iğnesi oldum şimdi 38 haftalık hamileyim yaklaşık doğumum ne zaman

 3. Alev 83

  37+3gun luk hamileyim bugün 3 kez NST ye grdim dkt çıkan sonucu yeterli bulmadı hareketleri çok yavaş tekmelerin çok hafif sert deyil çünkü yarın tekrar gidicem sezeryan günü belirtecek bi sorun yoktur sanırım sizce fikriniz nedir

 
Daha fazla yorum
 
{**}
Reklamı Geç