19 Ağustos 2017, Cumartesi 08:25

Ağızdaki Eldeki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider Sarımsak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağızdaki Eldeki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider Sarımsak Kokusuna Ne İyi Gelir?

“Bu makalemizde eldeki ve ağızdaki sarımsak kokusunu yok eden, sarımsak kokusundan kurtulmanızı sağlayan kesin çözüm doğal yöntemlere yer verdik.”

Sarımsak binlerce yıldır hastalıklara karşı kullanılan, adeta doğal bir antibiyotik görevi gören bir şifa kaynağı harika bir sebzedir. Sarımsak ezildiğinde veya kesildiğinde sülfür içeren bir molekül olan alisin ortaya çıkar. Sarımsağa has o meşhur kokunun kaynağı budur. Sarımsağın sayısız faydaları olması nedeniyle onu hayatımızdan çıkarmamız doğru değildir. Bunun yerine kokusunu giderebileceğimiz yöntemleri uygulamalı ve sarımsak tüketmeye devam etmeliyiz. Bu makalemizde sarımsak yedikten sonra el veya ağzımızda oluşan kokunun giderilmesini sağlayan yöntemlere yer verdik. İşte sarımsak kokusunu gideren doğal yöntemler

Karbonat

Karbonat el ve ağızdaki sarımsak kokusunun giderilmesinde en etkili maddelerdendir. Sarımsak kokusunun geçmesi, sarımsak kokusundan kurtulmak için; 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuz katın. Bu karışım ile ağzınızı gargara yaparak çalkalayın. Bu suyu yutmayın, tükürün. Bu yöntem ayrıca, boğaz enfeksiyonu, diş çürüğü ve bakterilerin neden olduğu ağız kokularının giderilmesinde de etkilidir. Elinizdeki sarımsak kokusunu gidermek için; 1 yemek kaşığı karbonata 7-8 damla limon sıkın. Bu macun ile ellerinizi 3-4 dakika ovun ve su ile durulayın.

Metal Malzemeler

Mutfağımızda bol miktarda bulunan paslanmaz çelik malzemeler de elimizdeki sarımsak kokusunu şaşırtıcı bir şekilde gidermektedir. Bunun için kaşık, bıçak ve kepçe gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Metali elinizdeki her bölgeye 2-3 dakika sürün ve daha sonra yıkayın. Bunu 3-4 defa tekrar edin. Ayrıca kaşığı dilinizin üstünde de dikkatli bir şekilde gezdirerek dildeki sarımsak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Limon

Sarımsak kokusundan hızlıca kurtulabileceğimiz diğer bir yöntemde limon kullanmaktır. Limon, içerisinde bulunan sitrik asit sayesinde sarımsak kokusuna neden olan elimizdeki yağ tabakasının parçalanarak elimizden sarımsak kokusunun giderilmesini sağlar. Bu sayede eldeki sarımsak kokusundan kurtuluruz. Ayrıca, kokuyu üreten bileşiklerin vücutta kalmasını zorlaştıran cildin pH seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ağzımızdaki ve eldeki sarımsak kokusunu gidermek için limonu şöyle kullanmalıyız; 

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.