21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:52

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi Başlangıcı Bitkisel Çözüm

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi Başlangıcı Bitkisel Çözüm

Kıl dönmesi, cildinizden çıkamayan kıl tüylerinin cilt altına doğru büyümeye devam etmesine denir. Kıl dönmesi, koltukaltı, bacaklar veya bikini bölgelerinde daha sık rastlanan bir cilt problemidir. Kıl yapısı kıvırcık olanlarda görülme olasılığı artmaktadır. Zaman zaman ağrılı, sivilceye dönen kabarıklık ve kızarıklık belirtisi gösterir. Kıl dönmesi başlangıcı çok basit bir cerrahi yöntemle giderilebilirken, ilerleyen safhalarda çok ciddi operasyonlar gerektirir. Kıl dömesi başlangıcı diğer hastalıklarda olduğu gibi önce pek belirti vermez, zamanla içeri giren kıllar arttıkça hastalık ilerler. İlerleyen dönemlerde tedavisi ancak ameliyat ile mümkün olan bu rahatsızlıktan başlangıç aşamasında kurtulabilmeniz için aşağıdaki yöntemlerden birini denemenizi öneririz.

Karbonat

Karbonat antienflamatuar özellikleri sayesinde cildi rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanında cildi ölü hücrelerden arındırarak kaşıntıyı gidermeye ve kıl dönmesinden kurtulmanızda önemli rol oynar. Bir yemek kaşığı karbonat ile 1 bardak suyu karıştırın. Bu karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürün ve hafif hafif ovun. 5 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Gün içinde 2-3 kez uygulayın. Diğer bir tarif ise; bir tatlı kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi ve 1 bardak suyu karıştırın. Bunu da kıl dönmesi olan bölgeye masaj yaparak 3-5 dakika sürün ve ılık su ile durulayın. Bu tarifi de günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Aspirin

Aspirin kıl dönmesi sonucu oluşan iltihaplanma ve kızarıklığın giderilmesinde, içeriğindeki salisilik asit sayesinde ölü cildin dökülmesinde ve bu sayede içeride kıvrılan kıldan kurtulmanızda yardımcı olur. Küçük bir tabağa 2 aspirin ve 1 tatlı kaşığı kadar ılık su koyun. Aspirinlerin yumuşamasının ardından içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürün. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bunu haftada 2 defa uygulayabilirsiniz. Aşırı hassas cildiniz varsa aspirin tedavisini uygulamayınız.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde enfeksiyonu önleme ve cildi yenileme etkiye sahiptir. Çay ağacı yağını aktardan temin edebilirsiniz. 2 yemek kaşığı suya 5 damla çay ağacı yağı ekleyerek bir çözelti elde edin. Kıl dönmesi oluşan bölgeyi beyaz saf sabun ile temizledikten sonra hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Günde 2 kez uygulamalısınız. Diğer bir önerimiz ise; 1 yemek kaşığı halis zeytinyağına 3-4 damla çay ağacı yağı ilave edin. Sorunlu bölgeye 3-5 dakika masaj yaparak sürün. Ilık su ile durulamadan önce 10 dakika kurumasını bekleyin. Bunu da gün içinde 2 defa uygulamalısınız.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.