23 Mayıs 2018, Çarşamba 07:57

Araba, Otobüs, Araç, Yol Tutmasına Ne İyi Gelir? Kesin Çözümler

Araba, Otobüs, Araç, Yol Tutmasına Ne İyi Gelir? Kesin Çözümler

Araba tutması, günümüzde çok sık rastlanılan genel sorunlardandır. Araç tutması, göz ve iç kulak arasındaki anlaşmazlıktan meydana gelir. İç kulak beyne vücudun hareket ettiğini söyler, fakat gözler ise vücudun sabit, dingin olduğunu bildirir. Göz ve iç kulak arasındaki bu çatışma, mide bulantısı dahil olmak üzere, otobüs ve araç tutması ile ilgili çeşitli semptomlara neden olur. Maalesef bu durumu tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu olmasa da, belirtileri azaltmak için bazı yöntemler mevcuttur.

Araç tutması, ilk ortaya çıktığında, bu durum hafif mide bulantısı ya da baş dönmesi ile karakterize edilir. Daha fazla ve daha şiddetli hale geldikçe, geğirme, sıcak basması, baş ağrısı, terleme, ve artan tükürük salgısı gibi çeşitli belirtiler görülmeye başlar. Bulantı ile başlayıp terleme, salya akıntısı vb durumla devam ederse mümkünse aracı durdurup dinlenmeye çekilin.

Biraz temiz hava alın

Bazı insanlarda temiz hava araç tutmasının belirtilerini yatıştırır. Arabanın penceresini açın yahut mümkünse, aracınızı durdurun ve temiz hava solumak için dışarı çıkın.

Çubuk kraker yiyin

Yapılan bilimsel araştırmalar çubuk kraker, galeta gibi yağsız tuzsuz yiyeceklerin araç tutmasına iyi geldiğini tespit etmiştir. Bunun nedeni, kuru gıdaların midedeki aşırı asit salınımını emmesinden olduğu düşünülmektedir.

Zencefil ürünleri kullanın

Bazı zencefil ürünleri, araç tutması belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefilli sakız, şeker, kurabiye, içecek tüketebilirsiniz. Bir su bardağı suya yarım tatlı kaşığı toz zencefil koyun ve yolculuğa çıkmadan 20 dk önce için. Zencefil araç tutmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Araba tutmasına ilaç ile çözüm

Nashville Vanderbilt Üniversitesi’nde, kulak burun boğaz alanında asistan profesör olan Dale Amanda Tylor, dimenhydrinate, meclizine ve diphenhydramine ismindeki ilaçların, mide bulantısı ve kusmaya yol açan beyindeki bazı alanlardaki sinyalleri bloke ettiğini bildirmiştir. Doktorunuza danışmadan asla bu ilaçları kullanmayın.

Güneş gözlüğü takın

Araba tutması genelde arabanın dışındaki hareketi görmekten kaynaklanır. Arabayı kendiniz kullanıyorsanız güneş gözlüğü takabilir, yalnızca yolcu iseniz, geceleyin uyumak için kullandığınız uyku gözlüğünüzü takabilirsiniz.

Araba, Deniz, Uçak, Otobüs Ve Taşıt Tutması İçin İlaç Markaları Tıklayınız

Bebeklerde Araba Tutmasına Ne İyi Gelir? Uzman Doktor Önerileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

9 Yorum

 1. İsimsiz

  Arkadaşlar eczane den hap veya ilaç alabilirsiniz 10 saatlik yola bile gitseniz iş yarıyor

 2. maria

  malessef bunların hiçbiri iyi gelmiyor

 3. Yağmur

  Arkadaşlar aç karnınına methamid yutup yol boyunca kafanınızı fazla oynatmamaya özen gösterirseniz araba tutmuyo

 4. eda

  arkadaşlar iyi geliyormu

 5. Off

  Bende hiç birşey işe yaramıyor

 6. Tatlı bela

  Ya bende hiç bisey ise yaramıyor napcagimi daha da bilmiyorum

 7. Arda

  Göbek delinize yara bandı yapıştırın bu rize lilerin taktiği

 8. Selin

  evet tamamen geçirmese de işe yaradığına sevindim

 9. Esma

  Çok güzel bir şey çokta işe yaradı

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç