21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:42

Ayak Kokusu Neden Olur, Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak Kokusu Neden Olur, Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak kokusu en sık karşılaşılan kişisel problemlerdendir. Ayak kokusu troid hastalıklarından hiperhidroz yani ter bezinin aşırı çalışmasına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Ayaklarım çok kokuyor, ayak kokusuna ne iyi gelir? Diye merak ediyorsanız. Bu makalemizde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Dr. Feridun Kunak ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya tarafından verilen ayak kokusundan kurtulmaya yardımcı doğal,bitkisel çözüm tariflere yer verdik. Öncelikle ayak kokusunun nedenleri hakkında bilgi verelim;

Ayaklar Neden Kokar?

 1. Genetik (Anne, baba, dedeler, neneler gibi üst kuşaklarınızda ayak kokusu varsa siz de bu durum karşılaşabilirsiniz.)
 2. Az su içmek
 3. Ter bezlerinin aşırı çalışması
 4. Mantar enfeksiyonu
 5. Hormon bozukluğu
 6. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 7. Naylon çoraplar, hava almayan ayakkabılar giyme
 8. Stres
 9. Şeker hastalığı
 10. Troid hastalıkları (Hipotroid)
 11. Hipo bezi hastalıklar
 12. Sempatik sinir sistemi rahatsızlığı

Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Doktorlardan Doğal Tarifler

Sual: Temizliğime ne kadar riayet etsem de ayak kokumdan kurtulamıyorum. Ayak kokumun tamamen geçmesi, bir daha bu sorunu yaşamamam için bir tarif verir misiniz?

CEVAP

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun cevabı: (Kaynayan 2 litre ( yani 8 su bardağı) suya, 2 yemek kaşığı kurutulmuş ceviz yaprağı atılıp, kısık ateşte 8 dk demlenir. Daha sonra süzülüp ılımaya bırakılır. Geniş bir kaba alınarak suyun içerisinde ayaklar yarım saat bekletilir. Bu kür taze hazırlanmalıdır. 1 hafta boyunca günde 1 defa bunu uyguluyorsunuz. Sonra 1 ay boyunca hafta da üç güne düşürüyoruz. 1 ay sonra evvelAllah bir daha ayaklarınız kokmaz. Ama sentetik çorap giyilmemesi gerekir. 6 ayda bir ayağınızı bu kür ile korumaya alın. İlla kokmasına gerek yok.)

Sual: Doktor bey sizi televizyon ekranlarından takip ediyoruz. Benim sorunum ayaklarımın kokması. Ayak kokumun geçmesi için bir tarif bildirir misiniz?

CEVAP

Dr. Feridun Kunak’ın cevabı: İhtiyacınız olacak malzemeler şunlardır;

 Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.