30 Nisan 2017, Pazar 23:28

Bakireler Tampon Kullanabilir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor

Bakireler Tampon Kullanabilir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor

Bakire yani daha önce bir erkekle cinsel ilişkiye girmemiş bir kız olarak tampon kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız bu soruyu uzman doktora sorduk, işte cevabı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, “Bakireler tampon kullanabilir mi?” sorumuzu şöyle cevaplıyor:

(Bakire olan yani daha önce cinsel yaşamı olmamış olan kadınlar için tabii ki geliştirilmiş olan tamponlar mevcuttur fakat bunlar çok dikkatli kullanılmalıdır. Kızlık zarı çok esnek bir zardır, ve içeriye bir şey sokulduğu zaman hemen yırtılacak bir şey değildir. Fakat bakire biri olarak tampon kullanırken çok yavaş ve dikkatli olmalı, öncelikle tampon paketinden çıkan kullanma klavuzunu okumalı, orada yazanlara göre hareket etmelidir. Kızlık zarının korunmasının çok önemli olduğu, kızlığa çok önem verildiği ülkemizde kızlar için geliştirilmiş olan tamponlar fazla rağbet görmüyor. Ben de açıkçası kızlar için tampon kullanımını önermiyorum çünkü tampon takılırken bir kazayla kızlık zarı yırtılırsa, istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Kızların kullanabileceği tamponlar piyasada mevcut fakat biz uzmanlar olarak kızlar tarafından kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Peki adet döneminde tampon kullanabilir miyiz ve tampon kullanmanın zararları nelerdir? işte cevabı; 

Adet döneminde tampon nasıl kullanılır?

Tamponun amacı, adet günlerinde kadınlara rahatlık sağlamak, günlük yaşantısının kesintiye uğramasını engellemektir. Vajinal tampon kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken şey, tamponu yerleştirirken tamponu parmaklar arasına alıp çok derine gitmeden biraz derine yerleştirmelidir. Rahim ağzından gelen kanı çok iyi emebilmesi için tampon biraz daha yukarıya sokulmalıdır. Yani tamponun ipinin az bir kısmı dışarıda kalacak şekilde vajinaya yerleştirildiği zaman doğru fonksiyon yakalanmış olur.

Tampon kullanmanın riskleri nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe’nin cevabı: (Vajinal tamponun içine çektiği kan, bakterilerin kolayca üreyebileceği ortam oluşturmak için çok cazip bir yerdir. Tampon kullanımından birkaç saat geçtiği anda hemen bakteriler o bölgeye hücum edip o kanla beslenmeye başlarlar. Beslendikleri andan itibaren de bazı toksinler salgılamaya başlıyorlar. O toksinler kana geçtiği anda kadında toksik şok sendromu dediğimiz ölümcül tablo meydana gelebiliyor. Bu yüzden o bakterilerin orada çoğalmasına müsaade etmeyecek şekilde 2 saatte bir vajinal tamponu yenisiyle değiştirmelidir. Bu vajina sağlığı için önemli bir kuraldır. Tamponun uzun süre değiştirilmemesi hayati tehlikeye de yol açabilir. Uyurken asla ve asla vajinal tampon kullanmamalıdır. Çünkü uyku süresi 2 saatten uzundur ve toksik sendromuna zemin hazırlayabilir. Vajinal tamponun doğru kullanım zamanı, adet kanamasının yoğun olduğu günlerdir. Aslında vajinal tamponun kullanımı çok tavsiye edilebilir bir şey değildir çünkü enfeksiyon riski de mevcuttur.) 

Tarçın Adeti Kaç Gün Geciktirir Ve Tarçın Adet Kanamasını Kesermi?Tıklayınız

Adet Azalması, Regl Döneminde Az Kan Gelmesi Neden Olur? Tıklayınız

Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin Tıklayınız

Adetliyken Saç Boyanırmı, Regl İken Saç Boyası Tutar mı? Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi Tıklayınız

Maydanoz Adet Söktürürmü? Maydanoz Suyu İle Adet Söktürücü Tarifi Tıklayınız

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. karga

    sizin haberi okudum zarım yırtıldı takarken ,elimde tamponla yazıyorum :(

  2. atca

    Sacma

 
Daha fazla yorum