23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:07

Bebeğimde Kasık Fıtığı Var, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gidilir?

Bebeğimde Kasık Fıtığı Var, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gidilir?

Kasık fıtığı ameliyatı, Çocuk Cerrahisi uygulamasında en sık yapılan ameliyatlardandır. Bebeklerde kasık fıtığı doğumla birlikte mevcut olabildiği gibi zamanla da ortaya çıkabilir.

Bebeklerde kasık fıtığı nedenleri

Bebeklerde kasık fıtığı özellikle prematüre bebeklerde yaygın olarak görülür. Ailede kasık fıtığı varsa, yani genetik yatkınlık söz konusuysa bebekte de kasık fıtığı meydana gelebilir. Kistik fibrozis ve inmemiş testis gibi bazı sağlık sorunları da çocuk da fıtık riskini de arttırır. Bir fıtık, doğumda kapanmayan karın duvarındaki açılmadan kaynaklanabilir. Karın duvarındaki güçsüzlük de fıtıka neden olabilir.

Anne rahminde erkek bebeklerde, testisler başlangıçta karında bulunurlar. Gebeliğin yedinci ayında, testisler inguinal kanala denilen bir pasaj yoluyla skrotumun altına iner. Kanal doğumdan önce kapanmaya başlar ve bir yaşının sonuna doğru kapanır. Bu kanal tamamen kapanmazsa ve karın duvarındaki kaslar yeterince iyi kapanmazsa fıtık gelişebilir.

Bebeklerde kasık fıtığı belirtileri

 1. Kasıkta şişlik veya yumru
 2. Karın bölgesine basınç arttıkça yumrunun büyümesi
 3. Hafif bir basınç ile küçülebilen yumru
 4. Kasık ağrısı
 5. Bacaktan aşağıya yayılan ağrı
 6. Ikınma, ağlama, öksürme gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda kasık fıtığında şişme
 7. Kasık fıtığı çevresinde çıkıntı
 8. Kız bebeklerde vajina dudağının, erkek bebeklerde testis torbasının şişmesi
 9. Fıtık tarafındaki bacağını açamama
 10. Acı içinde ağlama
 11. Kusma, şok, dışkı yapamama

Bebeklerde kasık fıtığı nasıl geçer?

Bebeğinizde kasık fıtığı varsa onu Çocuk Cerrahisi doktoruna götürmelisiniz. Doktor çeşitli tedkikler yapıp bebeğinizin ameliyat olup olmayacağına karar verecektir.

Kasık fıtığında ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Kasık fıtığı ameliyatı, bebeğe kasık fıtığı teşhis konduktan itibaren, mutlaka birkaç gün içerisinde yapılmalıdır. Kasık fıtığı ameliyatı yapılmadığı taktirde,fıtık boğulması ve organ çürümesi gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Hidrosel adını verdiğimiz su fıtıklarında ise özel bazı durumlar dışında ameliyat için 1 – 1,5 yaşa kadar beklenebilir.

Bebeklerde kasık fıtığı ile ilgili doktorlara sorular;

Sual: Bebeğime 1 ay önce kasık fıtığı teşhisi konuldu, bebeğime narkoz verilmesinden korkuyorum, ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Mustafa Çelik'in cevabı: (Kasık fıtığı teşhisi konulduktan sonra ameliyat için çok zaman kaybedilmez. Çünkü boğulma riski vardır. Ameliyatı tüm Çocuk Cerrahisi uzmanları rahatça yapabilmektedir. Anladığım kadarıyla sizin korkunuz ameliyattan çok anestezi. Bunun için de bir üniversite hastanesine başvurursanız sıkıntınız olmayacaktır.)

Sual: Bebeğim 3 ay 17 günlük. Kasık fıtığı var. Kasığında fıtığa neden olan yırtık zamanla kapanır mı yoksa kasık fıtığı ameliyatı olması şart mıdır? Ameliyat ile birlikte sünnet yapılmasında bir sakınca var mıdır?

CEVAP

Çocuk Üroloji Doktoru Selçuk Yücel'in cevabı: (Kapanma ihtimali zayıftır bu nedenle müsait zamanda yaptırınz. Aynı seansta sünnet de yapılabilir.)

Not: Bu cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasırdır. Onların bünye ve hastalık durumlarına göredir.

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Nur

  Benim oğlum da kasık fıtıgından ameliyat oldu sağ tarafında sonra sol tarafında çıktı tekrar ameliyat olcak hayırsıyla. Sağ tarafında kasıktan ameliyat olunca sünnetini de yaptı doktorumuz ihmal etmeyin..

 2. Efe

  Benim oğlum 10 günlük kasik tarafından şişkinlik var oda sag tarafı şişiyor nedeni nedir

 3. Zeynep

  Meraba benim kızım 3 aylık 3500 kilosu akşam sekilde uyuya sabah beşekadar bu süre zarfında hiç emiyo bide sürekli kafasının arkasını ķaşıyur bunlar normalmidir

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç