22 Haziran 2018, Cuma 13:50

Bebeklerde El Ayak Terlemesi Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde El Ayak Terlemesi Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde el ayak terlemesi, D vitamini eksikliğinden kansızlığa, troid hastalığından genetiğe kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. İşte bu konuda doktorlara sorulan sorular ve onların cevapları:

Sual: Bebeğim 6 aylık, ayakları sürekli terliyor, bu durum bir hastalık belirtisi olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Erginer'in cevabı: (Bazı bebeklerde olabilir. Normaldir.)

Sual: Bebeğim 5 aylık. Son 1 aydır özellikle ayakları buz gibi oluyor, çorap ya da tulumun ayak kısmı hep nemli oluyor. 15 günlükten itibaren 3 damla Dvitamini kullandık. Son 1 haftadır 5 damlaya çıkardık. Bu ay demir ilacına başlayacağım. Kan tahlili yapılmadı. Bebeklerde ayak terlemesi neden olur?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk'ün cevabı: (Süt çocuklarının ayakları normalden fazla terleyebilir. Terleme de ayaklarını soğuk hissetmenize neden olabilir. Ayrıca D vitamini eksikliği ve kansızlık da terleme ve soğukluk yapabilir. D vitamini kullansanız da eksikliği olabilir. Tam kan sayımı ve 25-oh vitamin D seviyesine baktırabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 4 aylık. 1 aydır ayakları ve elleri çok terliyor. Çorabını her çıkarışımda çoraplar ıslak oluyor, sebebi ne olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Aydınlıyurt'un cevabı: (Bebeğinizde D vitamini yetersizliği olabilir. Doktorunuza danışıp takviye D vitamini vermeniz gerekebilir.)

Sual: Altı aylık bir bebeğim var, el ve ayakları aşırı terliyor. Ayaklarında çorap olmasa bile su gibi oluyor, bu durum neden olur?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay'ın cevabı: (Kan sayımı yapılıp demir eksikliği açısından kontrol edilebilir, endişelenmenize gerek yok, başka bir hastalık çıkmaz.)

Sual: Bebeğim 3 aylık, el ve ayaklarında sürekli terleme oluyor, bunun yanı sıra el ve ayakları buz gibi. Doktora götürdüm, normaldir dedi ama benim kafama takıldı. Ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Aydınlıyurt'un cevabı: (Benim önerim tekrar çocuk hekimine muayene ettirip kan sayımı yaptırmanızdır.)

Sual: Bebeğim 3 aylık, elleri ve ayakları çok terliyor. İnternette el ve ayak terlemesi için dishidroz diye bir hastalıktan bahsediliyor, acaba böyle bir hastalığı olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asaf Güven'in cevabı: (Terleme kişiye göre değişebilir. Bazı kişiler daha fazla terler. Çok fazla ise dishidroz ya da bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Teri çok mu tuzlu? Muayene ve tetkik gerekebilir.)

Sual: Bebeğim 6 aylık, ayakları çok terliyor. Önceden elleri ve ayakları soğuk oluyordu. Şimdi ferrum kan damlası kullanıyoruz ve soğukluk ellerinde bitti,ayaklarında azaldı. Bebeklerde ayak terlemesi normal midir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıdvan Güçlü'nün cevabı: (Üşütmuyorsa ve herhangi bir rahatsızlığı yoksa el ve ayak terlemeleri olabilir. Çok fazla giydirmiyorsanız guatr açısından tahlil yaptırmakta fayda vardır.) 

Not: Bu makaledeki cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasır verilmiştir. Doktorların cevaplarındaki bildirdiği tavsiyelerin hiç birini doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Bebeklerde Baş Terlemesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Bebeklerde Kan İlacı Kullanımı ( Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

12 Yorum

 1. Sevim

  Kızım 7 yaşına yeni bastı son 2gündür uyandığında başının arka üst kısmının ağrıdığını ve döndüğünü söylüyor bu sorun neden kaynaklı

 2. Songul

  Bebegim 4.5 aylik ayaklari terliyor corabi islak gibi oluyor elinin icide ayni sebebi ne olabilir normal mi

 3. Şebnem

  Merhaba 3.5 yasinda bir oglum var 13 kilo boyu 91 cm sizce normalmi herkes cok zayif siyor uzuluyorum doktorumuz son care ozel mamalardan takviye etti

 4. Misafir

  Benim kizim 9yasinda suanda hasta bogazlari enfeksiyon kapmis atesi dustu doktorun verdigi ilaclarla dustu. Ama badim agriyor midesi bulaniyor.nedenki.birde evin icinde yorganinin altinda vucudu buzgibi cok korkuorum neyapabilirim

 5. Hatice

  Bebeğim 8 aylık ayakları terliyor aynı zamanda kaşınıyor ve küçük su kabarcıkları oluşuyor doktora götürdüm gribal enfeksyondan dediler.normalmi endişelenmelimiyim.

 6. Sümeyye

  Bebeğim 1 aylık ayak altı çok terliyor devit 3 kullanma ma ragmen

 7. Fatma

  Oğlum 3.90 gr doğdu ve suanda 4 aylık kılosuda 6.300 gr sızce normal mı

 8. orhan

  Benim kızım 6 yaşında el ve ayak tabanında terleme oluyor neden aceba

 9. Рейхан

  Meraba benim bebeyim erkekdir bebeyimin ayaklari elleri hep islakdir gunde 6 7 kere corablarini deyiwdiriyorum bu hastalik olabilirmi .doktorumuz soyledi bebeyime D vitamini kullanin bir aydir kullaniyorum 2 kapli bir geliwme goremiyorum .neden olabilir bu?

 10. Ayse

  Merhabalar bebegim 6 aylik avuc iclerinde ayaklarinda ve kolaltind asiri terleme oluyor vucut isisi yuksek fakat terlemeden dolayi bazen ayaklarinda sogukluk olabiliyor internetten arastirdim bircok hastalik belirtisi olabilir deniliyor ama bu durum normal midir

 
Daha fazla yorum
 
{**}
Reklamı Geç