24 Ekim 2017, Salı 01:45

Bebeklerde El Ayak Terlemesi Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde El Ayak Terlemesi Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde el ayak terlemesi, D vitamini eksikliğinden kansızlığa, troid hastalığından genetiğe kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. İşte bu konuda doktorlara sorulan sorular ve onların cevapları:

Sual: Bebeğim 6 aylık, ayakları sürekli terliyor, bu durum bir hastalık belirtisi olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Erginer'in cevabı: (Bazı bebeklerde olabilir. Normaldir.)

Sual: Bebeğim 5 aylık. Son 1 aydır özellikle ayakları buz gibi oluyor, çorap ya da tulumun ayak kısmı hep nemli oluyor. 15 günlükten itibaren 3 damla Dvitamini kullandık. Son 1 haftadır 5 damlaya çıkardık. Bu ay demir ilacına başlayacağım. Kan tahlili yapılmadı. Bebeklerde ayak terlemesi neden olur?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk'ün cevabı: (Süt çocuklarının ayakları normalden fazla terleyebilir. Terleme de ayaklarını soğuk hissetmenize neden olabilir. Ayrıca D vitamini eksikliği ve kansızlık da terleme ve soğukluk yapabilir. D vitamini kullansanız da eksikliği olabilir. Tam kan sayımı ve 25-oh vitamin D seviyesine baktırabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 4 aylık. 1 aydır ayakları ve elleri çok terliyor. Çorabını her çıkarışımda çoraplar ıslak oluyor, sebebi ne olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Aydınlıyurt'un cevabı: (Bebeğinizde D vitamini yetersizliği olabilir. Doktorunuza danışıp takviye D vitamini vermeniz gerekebilir.)

Sual: Altı aylık bir bebeğim var, el ve ayakları aşırı terliyor. Ayaklarında çorap olmasa bile su gibi oluyor, bu durum neden olur?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay'ın cevabı: (Kan sayımı yapılıp demir eksikliği açısından kontrol edilebilir, endişelenmenize gerek yok, başka bir hastalık çıkmaz.)

Sual: Bebeğim 3 aylık, el ve ayaklarında sürekli terleme oluyor, bunun yanı sıra el ve ayakları buz gibi. Doktora götürdüm, normaldir dedi ama benim kafama takıldı. Ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Aydınlıyurt'un cevabı: (Benim önerim tekrar çocuk hekimine muayene ettirip kan sayımı yaptırmanızdır.)

Sual: Bebeğim 3 aylık, elleri ve ayakları çok terliyor. İnternette el ve ayak terlemesi için dishidroz diye bir hastalıktan bahsediliyor, acaba böyle bir hastalığı olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asaf Güven'in cevabı: (Terleme kişiye göre değişebilir. Bazı kişiler daha fazla terler. Çok fazla ise dishidroz ya da bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Teri çok mu tuzlu? Muayene ve tetkik gerekebilir.)

Sual: Bebeğim 6 aylık, ayakları çok terliyor. Önceden elleri ve ayakları soğuk oluyordu. Şimdi ferrum kan damlası kullanıyoruz ve soğukluk ellerinde bitti,ayaklarında azaldı. Bebeklerde ayak terlemesi normal midir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıdvan Güçlü'nün cevabı: (Üşütmuyorsa ve herhangi bir rahatsızlığı yoksa el ve ayak terlemeleri olabilir. Çok fazla giydirmiyorsanız guatr açısından tahlil yaptırmakta fayda vardır.) 

Not: Bu makaledeki cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasır verilmiştir. Doktorların cevaplarındaki bildirdiği tavsiyelerin hiç birini doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Bebeklerde Baş Terlemesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Bebeklerde Kan İlacı Kullanımı ( Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

  1. Ayse

    Merhabalar bebegim 6 aylik avuc iclerinde ayaklarinda ve kolaltind asiri terleme oluyor vucut isisi yuksek fakat terlemeden dolayi bazen ayaklarinda sogukluk olabiliyor internetten arastirdim bircok hastalik belirtisi olabilir deniliyor ama bu durum normal midir

  2. Oya

    Benim oğlum 6 yaş onda bana başım dönüyor diyor be bende korktum e yapayım başım dönüyor diyerek uyudu ne yapiyon korktum

  3. Eymen

    Oğlum 4 yaş 2 aylık. Kilosu 15.5 boyu 105 cok zayıf her gun aralıksız tartiyorum. Kan değerleri demir eksikliği yok. Sizce cok mi zayif

 
Daha fazla yorum