30 Nisan 2017, Pazar 23:37

Bozuk Süt İçince Ne Yapmalı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Bozuk Süt İçince Ne Yapmalı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Son kullanma tarihi geçmiş sütleri içmek yahut aşırı süt tüketimi, kişide süt zehirlenmesine yol açabilir. Bozuk süt içmek ise süt zehirlenmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Süt, kolay bozulabilen gıdalardandır. Sütün içerisinde bir süre sonra Streptococcus lactis denilen bakteri üremeye başlar. İçmek istediğiniz sütün rengi normalden çok farklıysa, kokuyorsa, tadı acıysa yani bu gibi bozulma emarelerine sahipse o sütü içmeyin, çocuğunuza da içirmeyin.

Bozulmuş sütün tüketimi ile gıda zehirlenmesiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu duruma listeria, salmonella, campylobacter ve e-coli gibi bakteriler neden olabilmektedir.

Hastalığın belirtileri ve şiddeti, sütün hangi bakteriden dolayı bozulduğuna ve bu sütü ne kadar tükettiğinize bağlı olarak değişir. Nadir durumlarda, bakteriler hayatı tehdit eden hastalıklara da yol açabilir.

Süt zehirlenmesi belirtileri

 1. Baş ağrısı
 2. Karın bölgesinde kramp
 3. Mide bulantısı
 4. Kusma
 5. Halsizlik
 6. Ateş
 7. Titreme
 8. İshal
 9. Dışkıda kan
 10. Kanda aşırı kalsiyum yüksekliği
 11. Kabızlık
 12. Karın ağrısı
 13. Sık idrara çıkma
 14. Kalp ritminde bozukluk
 15. Depresyon

Süt zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Bozuk süt içmek, süte alerji yahut aşırı süt tüketimi gibi herhangi bir nedenden süt zehirlenmesi ile karşılaştıysanız, en kısa zamanda doktora başvurmalısınız. Doktor durumunuza göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Bozuk süt tüketimi ile ilgili doktorlara sorular ve cevapları

Sual: Çocuğum 1 saat önce bozuk süt içti, ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Bol su içirin, yoğurt yedirin. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.)

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış İlhan'ın cevabı: (Bulantı-kusmasını takip edin. Yoğurt yedirin. Tuzlu şeyler verin.)

Sual: Oğlum bir bardak bozuk süt içti. Birşey olur mu, ne yapmalıyım? Açılmamış uht süttü, tarihi de geçmemişti fakat tadı iğrenç acı, görüntüsü normaldi, ne yapmalıyız?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seydi Battal Gölgeli'nin cevabı:(Bozuk sütün özelliğine bağlı olarak gıda zehirlenmesi veya bağırsak enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Şimdilik sık sık ayran, yoğurt ve şeftali suyu gibi sıvı gıdalar vermeniz faydalı olur. Karın ağrısı olursa ağrı kesiciler verebilirsiniz. Şiddetli bulantı, kusma,ishal ve / veya ateş ortaya çıkarsa hastaneye başvurmanız gerekir.)

Not: Bu makaledeki cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasır verilmiştir. Doktorların cevaplarındaki bildirdiği tavsiyelerin hiç birini doktorunuza danışmadan uygulamayın. Bozuk süt içtiğinizde yahut süt zehirlenmesi ile karşılaştığınızda en kısa zamanda doktora başvurun.

Süt İshal Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Misafir

  Çocuğun bir bardak süt içti ve bardağın dibinde yoğur gibi birşey vardı ne yapmam lazım

 
Daha fazla yorum