23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:00

Çocuğumun Başı Dönüyor, Neden Oldu, Hangi Doktora Gidilir?

Çocuğumun Başı Dönüyor, Neden Oldu, Hangi Doktora Gidilir?

Çocuklarda baş dönmesi (Vertigo), tansiyon düşmesinden, beyin tümörüne kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Baş dönmesini yaşayan çocuk çevresindeki tüm eşyaların döndüğünü dile getirebilir yahut sersemlik hissi duyabilir. Baş dönmesi çocukta denge kaybı, mide bulantısı, kusma, bayılma hissi ve bulanık görme gibi semptomlara yol açabilmektedir. İşte çocuklarda baş dönmesinin nedenleri ve tedavisi:

Kan şekerinin düşmesi

Hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, çocuklarda baş dönmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Özellikle iştahsız, öğün atlayan, yemek yemeyen çocuklarda her an kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak baş dönmesi meydana gelebilmektedir.

Anemi (Kansızlık)

Tıbbi adı Anemi olan Kansızlık, demir, kırmızı kan hücreleri, hemoglobin, oksijen ve vitaminler gibi bir kişinin kanında olması gerekli besin maddelerinin eksikliğine verilen isimdir. Çocuğun kanında bu maddelerden yeterli miktarda bulunmazsa çocukta kansızlık meydana gelir. Kırmızı kan hücrelerinin görevi, vücuttaki dokulara oksijen taşımaktır. Vücutta yetersiz kırmızı kan hücresi demek, organların oksijen ihtiyacının karşılanamaması anlamına gelir. Anemi sonucunda organlar işlevlerini yerine getirmekte zorlanır ve baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik ve soluk cilt gibi belirtiler ortaya çıkar.

İlaçların yan etkileri

Çocuğunuzun kullandığı ilaçları gözden geçirin. Antibiyotikler dahil bazı ilaçlar da yan etki olarak baş dönmesi yapabilmektedir.

Kulak iltihabı (Kulak enfeksiyonu)

Çocuklardaki baş dönmesinin nedenlerinden biri de, çocukta meydana gelen kulak enfeksiyonudur. Bu duruma genellikle labyrinthitis adı verilen bir hastalık neden olur. Labyrinthitis, iç kulağı ve dolayısıyla bireyin dengesini olumsuz etkileyen viral bir sağlık sorunudur. Denge sorunu yaşayan çocukta da baş dönmesi ortaya çıkar.

Kafa yaralanması

Çocuklarda baş bölgesinde meydana gelen yaralanmalar, iç kanama ve kan pıhtılaşmasına neden olup, bunun sonucu olarak baş dönmesi ile karşılaşılabilmektedir. Kafaya alınan darbe genellikle çocuk ayakta durduğunda baş dönmesi olarak belirti verir.

Migren

Çocuklarda da görülebilen migren hastalığı, baş dönmesi şeklinde belirti verebilmektedir.

Anksiyete (Kaygı) bozuklukları

Anksiyete; nedeni bilinmeyen, içten gelen, belirsiz, korku, kaygı, sıkıntı, kötü bir şey olacakmış endişesi ile yaşanan bir bunaltı duygusudur. Panik atak hastalığında olduğu gibi çocuklarda baş dönmesine neden olabilen, bazı anksiyete bozuklukları vardır. Kaygı bozukluğunun tedavisi Çocuk Nöroloji doktoru tarafından yapılır.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı, kulağı etkileyen bir hastalıktır ve iç kulakta sıvı birikimine neden olur. Ve bu hastalık ani bir baş dönmesi olarak belirti verir. Bu baş dönmesi birkaç saat bile sürebilir.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) (İyi Huylu Pozisyonel Baş Dönmesi)

Çocuklarda yatağa yatarken, yataktan kalkarken, ayakkabılarını giymek için eğildiklerinde veya raftan bir şey almak için başlarını kaldırdıklarında kısaca baş hareketleriyle ortaya çıkan vertigo olarak tanımlanır ve çocuktaki baş dönmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

Aşırı sıcak ortam ve Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması)

Çocuğunuzun vücudu susuz kalırsa veya aşırı ısınırsa, her an çocukta baş dönmesi ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında çocuklarda güneşe çok maruz kalmamaya dikkat etmeli ve yeterli miktarda su içmelidir.

Çocuklarda baş dönmesinin diğer nedenleri

 • İlgi çekme, sevgi görme isteği
 • Ortostatik hipotansiyon (Otururken veya yatarkenki pozisyondan sonra ayağa kalktığınızda oluşan kan basıncı düşmesidir)
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Beyin tümörü
 • Orta kulak hastalıkları
 • Alerji
 • Stres
 • Santral beyin kaynaklı veya iç kulak kaynaklı hastalıklar

Çocuklarda baş dönmesi nasıl geçer?

Çocuğunuzda sık sık baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız onu en kısa sürede bulunduğunuz şehirdeki Üniversite hastanesinin Tıp fakültesi Çocuk Nöroloji bölümüne götürmelisiniz. Doktor sizden EEG ve MR testi isteyecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

15 Yorum

 1. Misafir

  Merhaba bebeğim 3.65kg doğdu boy 51cm baş cevresi 36cm idi şimdi 9ayluk 7kg boy64 baş cevresi 42 sizce normal mıdır?

 2. Misafir

  Kardeşim 20 aylık sürekli başı dönüyor ve denge bozukluğu gibi sorunları var dı doktara götürdük 5 tüp kan aldılar sonuçların hepsi aşırı derecede düşük çıktı ilaçlar yazdı üçgündür içiriyoruz ama 2 gün iyidi yalnız bugün 3 defa oldu ilaçları içirmemize rağmen sizce başka neyi olabilir ve nörolojiye götürmelimiyiz benzi de çok beyzlıyor

 3. Hatice

  Kızım 13 yaşında üç gündür baş dönmesiyle birlikte tansiyon 140/80 yükseliyor ve baygınlık geçiriyor çok halsiz hangi doktora goturmeliyim tansiyonu yasina göre tansiyonu çok yükseliyor bilgi verirseniz sevinirim sebebi ne olabilir acaba

 4. Emel Aydın

  Oğlumun başı dönüyo ara ara hangi doktora gitmeliyiz

 5. güllü

  3yaşında oglumun kilosu 11kilo kilosu normalmı

 6. Ismayil heyderov

  Mereba 17 yasimdayim 1 hafta evvel grip hastaligina yoluxmustum sora biraz iylestim simdi ise 5 gundu basim donuyo halsizliq var.bunu virusmu ediyo yoksa kulaktami sorun var lutfen cevab yazin

 7. elisa

  Benim kızım 3 yaşında 12 kilo sizce normalmi kulosu

 8. Merve

  Benim bir kızım var 4 yaşında bir kere baş dönmesi oldu denge kaybı yaşadı kilosu 30 boyu113 ne yapmam gerekiyor doktora götürmelimiyim .

 9. Selma acı

  Oglum altı aylık altı kila hıc bısı yemıyo ne yapmalıyım

 10. Misafir

  12 yaşında oğlum var gece yatağına yatmaya gitti birden bağırmaya başladı için daralıyor diye sonra bağırmaya başladı ağladı ağlayınca rahatladı uyudu sabah kalkınca biraz dolandı sonra başım dönüyor diyor ne yapmam gerekiyor

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç