20 Şubat 2019, Çarşamba 17:16

Dil Kökü, Altı Kanseri Belirtileri Dil Kanseri Öldürürmü Ölümcülmüdür?

Dil Kökü, Altı Kanseri Belirtileri Dil Kanseri Öldürürmü Ölümcülmüdür?

Dil kanseri, diş eti, dudak, damak kanseri gibi ağız kanseri (oral kanser) çeşitlerindendir. Dilde bulunan hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasına dil kanseri denir. Kanser dilde veya dil kökünde meydana gelebilir. Sigara veya alkol kullanımı dil kanseri de dahil ağız kanserleri için en güçlü risk faktörlerindendir.Dil kanseri ilk evrelerinde bulundukları yer ve boyutuna bağlı olarak ameliyat ile veya radyoterapi ile tedavi edilebilir. Dil kanseri dilde yara veya yumrular, ağız tadının değişmesi, yutkunma veya konuşma güçlüğü gibi semptomlara neden olur.

Dil Kökü Kanseri Nedir?

Dil kökü kanserleri dilin arka kısmında oluşan kanserlerdir. Dilin üstünde ve yan tarafında olan kanserlere nazaran daha geç belirti verir ve daha geç teşhis edildiğinden genellikle  daha ileri safhada, kanser hücreleri çoğalmış iken bu kanser tespit edilebilir.O nedenle tedavisinde daha büyük cerrahiler yapmak gerekebilir. Dil kökü kanserinde oral seks ile bulaşan HPV (Human Papilloma Virus) virüsü önemli rol oynar.

Dil Kanseri , Dil Altı Ve Dil Kökü Kanseri Belirtileri

Dil kanserinin ilk fark edilen belirtisi dilde geçmek bilmeyen kırmızı veya beyaz noktalar, beneklerdir. Bu nokta, küçükten orta seviyeye kadar çeşitli boyutlarda olabilir, dilden başka ağız içinde ve dişetlerinde de bu noktalar görülebilir.

 1. Yiyecekleri çiğnerken veya yutarken zorlanma ve boğaz ağrısı yaşama da dil kanserinin belirtilerindendir.
 2. Dilde kanama da olası dil kanseri belirtilerindendir.
 3. Ağız kokusu ve ağızda iğrenç bir tat da dil kanseri durumunda görülen bir sorundur.
 4. Dilde çatlaklar meydana gelmesi
 5. Konuşmada güçlük yaşama
 6. Boyun lenf bezlerinde şişlik
 7. Tükürükle birlikte kan gelmesi
 8. Boğazda takılma hissi
 9. İyileşmeyen boğaz yarası, boğaz iltihabı
 10. Dilde ağrı, acı hissi duyma
 11. Dilin bir kısmında veya tamamında kalınlaşma
 12. Dilde sertlik, yumuşaklığın gitmesi
 13. Açıklanamayan, istemsiz kilo kaybı
 14. Dili veya çeneyi hareket ettirme zorlanma
 15. Boğazın arkasında veya ağız kenarlarında yumrular çıkması
 16. Boyun veya çene ağrısı
 17. Dilde uyuşma veya karıncalanma hissi yaşama
 18. Nedensiz kulak ağrısı yaşama (Dil kanserinin nadir görülen bir belirtisidir)
 19. Ağzı açarken zorlanma

Dil Ve Dil Kökü Kanseri Neden Olur?

Günümüz tıbbında dil kanseri dahil, kanserin neden olduğu, hücrelerde kansere yol açan değişikliklerin neden gerçekleştiği kesin olarak bilinememektir. Ancak sigara veya alkol alışkanlığı gibi durumların kanser riskini artırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Dil kanserine neden olabilen, dil kanseri riskini artıran durumlar şunlardır;

 1. Yaşlanma, 40 yaşın üzerinde olma. (Yaşlanma ile beraber hücrelerde eski sağlıklarını yitirirler)
 2. Alkol alışkanlığı
 3. Sebze ve meyvelerin az yahut hiç tüketilmemesi
 4. Papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu
 5. Erkek olmak ( Dil kanseri erkeklerde, kadınlara nazaran daha fazla görülür)
 6. Sigara içmek veya diğer tütün ürünlerini kullanmak
 7. Karaciğer sirozu
 8. Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 9. Açık tenli olma (Beyaz tenli olmak da dil kanseri için risk faktörüdür)
 10. Ağız hijyenine dikkat etmeme, diş fırçalama alışkanlığının olmaması
 11. Uzun süre güneşe maruz kalma
 12. Geçmişte başka tür kansere yakalanmış olma
 13. Kimyasalların olduğu, kanserojen maddelerin bulunduğu işyerinde çalışma
 14. Yaptırdığınız protez dişin ağzınıza uymaması, iyi oturmayan, mukozayı tahriş eden diş protezleri,
 15. Frengi
 16. Cinsel temas yoluyla HPV virüsünün bulaşması, HPV virüsü taşıyıcısı olmak

Sigara İçme Alışkanlığı

İstatistikler, sigara içenlerin dil dahil oral kansere yakalanma riskinin sigara içmeyenlerden altı kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu durum, düzenli olarak sigara içen kişilerin dil kanserine karşı daha savunmasız oldukları anlamına geliyor. Sigara yüksek miktarda nikotin içeriğiyle yalnızca dil kanseri konusunda riski artırmaz, akciğer kanseri de sigara içenlerde daha fazla görülür. Sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalanma riski içmeyen bir kadına göre 1.5-153 kat daha fazladır.

Alkol tüketimi

İstatistikler, oral kansere yakalanan insanların% 70-80'inin alkol alışkanlığı olan kişiler olduğunu göstermektedir.Alkol kanser hücrelerinin çoğalması için katalizör vazifesi görür, zararlı olan bu hücrelerin artmasında aktif rol alır. Alkolden uzak durarak pek çok kanser türünden korunabilirsiniz.

Genetik

Genetik yatkınlık da dil kanserine yakalanma hususunda önemli bir risk faktörüdür. Ailenizde, yakınlarınızda, üst kuşaklarda oral kanser vakası yaşanmışsa maalesef siz de risk altındasınız demektir.

HPV

HPV (human papillomavirus) cinsel yolla bulaşır ve oral seks ile dile taşınarak dil kanserine yol açabilmektedir.

Dil  Ve Dil Kökü Kanseri Nasıl Teşhis Edilir, Dil Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dil kanseri olduğunuzdan şüpheleniyorsanız Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz ağzınızı, dilinizi inceler ve yaşadığınız belirtiler hakkında size sorular sorar. Röntgen veya BT (bilgisayarlı tomografi) çektirmenizi isteyebilir. Ayrıca kesin teşhis için biyopsi yani ağzınızdan bir doku örneği alınmasını isteyebilir.  Diğer kanser türlerinde olduğu gibi dil kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis hayat kurtarır.

Dil Ve Dil Kökü Kanseri Tedavisi Hangi Yöntemler ile Yapılır?

 1. Ağız içi ve boğaz bölgesinin kanserlerinin tedavisinde temel yöntemler;
 2. Cerrahi Tedavi (Ameliyat)
 3. Radyoterapi
 4. Kemoterapidir.

Bu yöntemler, hastalığın evresi, hastanın tıbbi durumu veya tercihlerine göre tek başına veya birlikte uygulanabilir.

Dil Kanseri Tedavisinde Radyoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hasta haftanın her günü belli bir süreliğine radyasyon veren bir cihaza girerek tedavi görür. Toplam süre radyoterapiyi uygulayacak radyoterapi uzmanı tarafından hesaplanır ve genellikle 25 – 35 iş günü arası bir süreyi kapsar. Kanser dilinizin arkasında ise, radyasyon terapisi (X ışınları ve diğer radyasyon) görmeniz gerekebilir. Bazen en iyi tedavi, kemoterapi veya kanserle mücadele eden ilaçlar ile radyasyon tedavisi gibi üçlü tedavinin uygulanması ile gerçekleşir.

Dil Kanseri Tedavisinde Kemoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kemoterapi radyoterapiye yardımcı olmak için hastaya ilaç verilerek yapılan tedavi yöntemidir. Çoğu kez temel amaç, radyoterapinin etkinliğinin arttırılmasıdır. Kemoterapi maalesef çeşitli yan etkilere sahip bir tedavidir. Tümör hücresi hedef alınırken, diğer hücre ve dokular zarar görebildiğinden hastanın bağışıklık sistemi de zayıflar.

Dil Kanseri Tedavisinde Ameliyat Uygulaması Neden Yapılır?

Dil kanserinde, kanserin bulunduğu evreye ve yayıldığı alana göre doktorunuz ameliyat olmanıza da karar verebilir. Dil kanseri ameliyatında tümörün etrafında bir miktar sağlıklı dokuyla birlikte çıkartılması, yani vücuttan uzaklaştırılması hedeflenir. Ameliyat,dildeki tümörü çıkarmanın en iyi yoludur. Doktorunuz muhtemelen tüm kanserin ortadan kalktığından emin olmak için dildeki bazı sağlıklı dokuları ve yakındaki lenf nodlarını da ameliyatla birlikte çıkaracaktır.

Dil Kanseri Yaşam Süresi Ve Ölüm Oranı

Yapılan istatistikler dil kanseri olan hastaların 5 yıl boyunca hayatta kalma oranının yaklaşık %60 olduğunu gösteriyor. Bu şu demektir; Dil kanserine yakalanan 100 hastadan 60’ı en az 5 yıl boyunca hayatta kalmaktadır.

 1. Dil kanserinde hayatta kalma oranı kanserin teşhisine göre değişir.
 2. Dil kanserinin erken teşhis edildiği ilk evre ölüm riskinin en düşük olduğu evredir. Erken teşhis edilen vakalarda 5 yıl hayatta kalma oranı %78’dir.7
 3. 2. evrede yani tümörün etrafa yayıldığı evrede kanser teşhis edilmişse 5 yıl hayatta kalma oranı %63’tür.
 4. 3. evrede tümör bulunduğu yerden iyice yayılmış ve uzakta bulunan organlara da sıçramışsa bu duruma metastatik yani İlerlemiş dil kanseri denir. Dil kanserinin en ölümcül evresidir. 3. evrede 5 yıl hayatta kalma oranı %36’dır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT