22 Ocak 2019, Salı 00:56

Dil Mantarı Belirtileri Bulaşır mı Ne İyi Gelir? Karbonat

Dil Mantarı Belirtileri Bulaşır mı Ne İyi Gelir? Karbonat

Dilimde Mantar Var Ne Yapayım Nedenleri Neler? Bitkisel Doğal Çözümler

Kişide dil mantarı; ağız kuruluğu, bağışıklık sisteminin güçsüz olması ve sık sık antibiyotik kullanımı durumunda yaşanabilen bir sorundur ve birkaç hafta boyunca uygulanacak antifungal(mantar yok edici) ilaç tedavisi ile iyileşebilir. Bu makalemizde dildeki mantarın geçmesi için doğal, bitkisel tedavi yöntemlerini de okuyanilirsiniz.

Dil Mantarı Belirtileri

 1. Dil üzerinde beyaz noktacıklar: Bu noktacıklar bir araya gelip dil üzerinde plak oluşturarak süzme peynir benzeri bir görüntü oluşturur.
 2. Dilde kızarıklık
 3. Boğaz iltihabı
 4. Dilde yanma
 5. Tat alma duyusunda değişim
 6. Ağız kuruluğu

Dilde Mantar Neden Olur?

Dilde mantarın oluşmasının asıl nedeni kandida olarak adlandırılan bir mantar çeşidindeki artıştır. Diğer nedenler ise şunlar olabilir:

 1. Ağız kuruluğu
 2. Sık sık antibiyotik kullanımı
 3. Ağız bakımının yetersiz olması
 4. Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 5. Şeker hastalığı
 6. Doğum kontrol hapı kullanımı
 7. Demir, folat veya B12 vitamini yetmezliği olması
 8. Uzun süredir steroid ilaç kullanımı
 9. Şiddetli kansızlık
 10. Yenidoğanl ve yaşı ilerlemiş kişiler (özellikle protez diş takanlar)

Dil Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Tedavisi

Dilde mantar tedavisi için genellikle nystatin, amphotericin veya miconazole gibi mantar tedavi edici ilaçlar kullanılır. Bazense hap formundaki ilaçların kullanımı gerekli olabilir.

Ağız Bakımına Riayet Edin

Diş,dil ve dil etlerinizi günde en az 2 kez florür içerikli bir diş macunu ile fırçalayın. Ardından ağzını %3 oksijen içeren ağız solüsyonları ile çalkalayın.

Dil Mantarı Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tuz

Dildeki mantar tedavisi için en etkili yöntemlerden biri tuzdur. Tuz ağızdaki mantara elverişli ortamı bozar ve belirtileri giderir. 1 tatlı kaşığı tuzu 1 bardak su içine ekleyin ve bu su ile gargara yapıp ardından tükürün. Etkili sonuçlar görünceye kadar bunu günlük olarak tekrarlayın.

Bunun yanı sıra; ağzınıza tuz alıp parmağınızla ağız içine hafifçe sürebilirsiniz. Ardından ağzınızı ılık su ile durulayın. Bu işlemi birkaç gün boyunca günde 2 kez tekrarlayın.

Yoğurt

Yoğurt içeriğindeki aktif kültürler sayesinde dildeki mantar tedavisinde yardımcı olur. Aynı zamanda sindirimi geliştirir. Mantar enfeksiyonu tedavisi için; yağsız ve şekersiz yoğurt kullanmalısınız.

 1. Birkaç gün günde 2-3 tabak yoğurt tüketin.
 2. Aynı zamanda; dilinize biraz yoğurt sürüp 5-10 dakika kadar bekletin. Ardından ağzınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi de birkaç gün günde 2 kez tekrarlayın.

Karbonat

Karbonat da dil mantarı için etkili ve ucuz bir diğer yöntemdir, enfeksiyona sebep olan mantarı öldürür. Brezilya Oral Araştırma dergisinde 2009'da yayınlanan bir araştırmaya göre, % 5 karbonat kandida mantarına karşı etkilidir. Buna ek olarak asitleri nötrleyerek ağzın pH seviyesinin dengelenmesini sağlar.

 1. 1 ila 2 tatlı kaşığı karbonatı biraz su içine katıp macun kıvamına getirin. Biraz pamuk yardımıyla dil üzerine sürün. Birkaç dakika bekletin ve ağzınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi birkaç günde 2-3 kez tekrarlayın.
 2. Aynı, yarım tatlı kaşığı karbonatı 1 bardak su içine katın. Mantardan kurtuluncaya kadar günde iki kez bu suyla ağzınızı yıkayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı dildeki mantar için çok etkilidir. İçinde bulunan mantar karşıtı özellikler sayesinde mantar üremesini kontrol eder ve iyileşmeyi hızlandırır. Antimikrobiyal Kemoterapi Dergisi'nde 2004 yılında bir çalışmada, araştırmacılar çay ağacı yağı ve bileşenlerinin kandida albicans mantarı üzerindeki mantar karşıtı etkilerini oldukça etkili bulmuşlardır.

 1. 4-5 damla kadar çay ağacı yağını 1 bardak ılık suya katın.
 2. Bu suyla ağzınızı birkaç dakika çalkalayın.
 3. Dildeki mantar enfeksiyonu geçinceye kadar bunu günde 2 kez tekrarlayın.
 4. Not: Çay ağacı yağını direkt olarak yutmayın, yan etkilere sebep olabilir. 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi dildeki mantar enfeksiyonunu kontrola altına alabilen enzimlere sahiptir. Ayrıca, enfeksiyona neden olan mantarın aşırı büyümesini engellemk için vücudun pH seviyesini de yeniden sağlar. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirir ve candida mantarına karşı güçlü bir savunucudur.

Prosthodontics Dergisi'nde 2014 yılında yayınlanan bir araştırma; elma sirkesinin kandida türlerine karşı mantar karşıtı özellikleri olduğunu gösterdi.

 1. 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve yarım tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık su içine koyun. Dilde mantarda etki görene kadar günde birkaç ke ağzınızı bu suyla yıkayın.
 2. Aynı zamanda 2 yemek kaşığı elma sirkesini biraz bal ile 1 bardak su içine katıp günde 2 kez için.

Tarçın

Dildeki mantar tedavisi için etkili bir diğer doğal yöntemdir. İçindeki güçlü antiparasitik ve mantar karşıtı özellikleri sayesinde kandida mantarını kontrol altına alabilir.

Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi'nde 2012 yılında yayınlanan araştırmaya göre, tarçın yağının iyileştirici etkileri ve mantar karşıtı aktiviteleri kandida mantarına karşı olumlu bir etkiye sahiptir.

 1. 1-2 bardak tarçın çayını günlük olarak tüketin. Bu çayı yapmak için yarım tatlı kaşığı toz tarçını veyahut küçük bir çubuk tarçını bir bardak su içine ekleyip 5 dakika kadar kaynatın. Ocaktan alıp süzdükten sonra için. İçine biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 2. Dİğer bir yöntem ise birkaç damla tarçın yağını 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile seyreltin. Bunu dilinizdeki beyazlıklar üzerine sürüp 10 ila 15 dakika bekletin ve durulayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Dilimde Beyaz Noktalar, Kabarcıklar Tabaka Var, Nasıl Geçer? Tıklayınız 

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? En Etkili Kesin Çözüm Doğal Tedavi Yolları Tıklayınız

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları İçin Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Busra

  Derya hanım bu konu da bana da yardımcı ola bilirmisiniz

 2. derya

  ben karar dud konsantiresinden sifa buldum .

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT