17 Temmuz 2019, Çarşamba 12:40

Düşük Ayak Sendromu Ayak Düşüklüğü Neden Olur Nasıl Geçer?

Düşük Ayak Sendromu Ayak Düşüklüğü Neden Olur Nasıl Geçer?

Düşük ayak (Ayak düşmesi), ayağın yukarı kaldırılamamasına neden olan bir sağlık sorunudur. Bu durum düşük ayak sendromu olarak da bilinir. Düşük ayak sorunu yaşayan kişilerde  ayak, bilek ekleminden, gevşek bir şekilde aşağı doğru sarkar. Ayak düşüklüğü, paroneal sinirin zedelenmesi ile meydana gelir. Düşük ayak; parmakları yerde sürükleyerek yürüme, yürümede bozukluk, ayakta şekil bozukluğu, bacak kısalığı gibi belirtilere yol açar. Tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Düşük ayak tedavisin en sık kullanılan yöntem ortezler, afolar diye adlandırılan özel ayak koruyuculardır. Ayrıca fonksiyonel elektrik stimülasyonu olarak adlandırılan cihazlar, sadece birinci motor nöron hastalıklarına bağlı düşük ayak problemini tedaviye yardımcı olur ve uygun hastalarda kullanıldığında doğal yürümeyi gerçekleştirir. Konservatif tedavi etkili olmazsa, ameliyat gündeme gelir, cerrahi tedavi olarak tendon transferi yapılır.

Düşük Ayak Belirtileri Nelerdir?

 1. Alt bacak ve ayakta uyuşma
 2. Yürürken zorlanma
 3. Tırmanır gibi normalden daha yüksek adımlar atma
 4. Bacak ve ayak kaslarında güçsüzlük
 5. Ayağınızın ucunda kıvrık oluşum (sert büyüme)

Düşük Ayak Sebepleri Nelerdir?

Düşük ayak bir hastalık değildir ancak kas, sinirsel veya anotomik bir belirtidir. Uygulanacak tedavi ise sebebine bağlıdır. Düşük ayak; ayağın önündeki kas grubunda güçsüzlük veya felç sonrası yaşanır. Düşük ayak sebepleri şunlardır:

Sinir Hasarı

Düşük ayağın en yaygın sebebi; ayaktaki kasların kontrolünü sağlayan sinirlerdeki hasardır. Bu durum aynı zamanda kalça veya diz ameliyatında da meydana gelebilir. Omurgada meydana gelecek sinir kökü hasarı (sinir sıkışması) da düşük ayak sendromuna sebep olabilir. Diyabetli insanlar; düşük ayak ile ilişkili sinir problemlerine daha yatkındır.

Kas Güçsüzlüğü

Müsküler distrofi, kademeli kas güçsüzlüğüne neden olan ve bazen düşük ayak sendromu neden olabilen kalıtsal genetik bir hastalıktır.

Düşük ayak sendromu diğer sebepleri şunlardır:

 1. Beyin ve omurilik problemleri
 2. Felç
 3. Serebral palsi
 4. Multipl skleroz
 5. Amyotrofik lateral skleroz (ALS)
 6. Charcot marie diş hastalığı
 7. Kas distrofisi
 8. Çocuk felci
 9. Uzun süre çömelme pozisyonunda kalma
 10. Dışarıdan ayağa darbe alınması
 11. Parkinson hastalığı
 12. Lomber sinirler üzerindeki baskı ile fıtık
 13. Peroneal sinir hasarı veya tümör
 14. Diğer sinir ve kas hastalıkları
 15. Beyin ve omurilik lezyonları
 16. Periferik nöropati
 17. Metabolik nedenler
 18. Omuriliğe bağlı kas atrofisi
 19. Spinal stenoz
 20. Kas distrofisi
 21. Sinir felci
 22. Kafa yaralanması

Düşük Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük ayak için uygulanacak tedavi bu durumun sebebine bağlıdır. Eğer bu sebep başarıyla tedavi edilirse, düşük ayak sorunu da ortadan kalkacaktır. Eğer alttaki asıl sebep tedavi edilmezse, düşük ayak sendromu kalıcı olacaktır.

Düşük ayak sendromu için uygulanacak tedavide amaç hastanın ayak ve dizlerini hareket ettirme yeteneğini geliştirmektir.

Düşük ayak sendromu için uygulanacak özel tedavi yöntemleri şunlardır:

Braces veya splints: Düşük ayak tedavisinde yaygın olarak kullanılan aparatlardır. Bunlar ayağı saran bandaj veya yürümeyi kolaylaştıran aparatlar şeklinde farklı formlarda ürünlerdir. Bacak ve ayakları sabit tutarak yürüme ve iyileşmeye yardımcı olurlar.

Ayak-ayak bileği ortezi (AFO): Düşük ayak sendromunda ayak-ayak bileği ortezleri sıklıkla kullanılır. Bu aparat; ayağı 90 derecelik bir açıyla tutarlar, ayak parmakları öne doğru sallanırken zeminde kolayca hareket etmesine yardımcı olurlar. Ayakta iken bile ayak dengesini sağlar. Bu aparat genellikle polipropilen veya daha yumuşak elastiki malzemeden yapılır ve ayakkabının içine yerleştirilir.

Fizik Tedavi: Fizik tedavide yapılacak egzersizler bacak kaslarını güçlendirirken aynı zamanda düşük ayaktan kaynaklı diz ve bilek problemlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Gerilme egzersizleri de topuklardaki sertliği önler.

Yapılacak egzersizler ayak ve bacak kaslarını güçlendirmeye yarar. Bazen peroneal sinire nöromüsküler elektrik stimülasyonu (NMES) verilebilir. Ayak, yerden kalktığında topuğa çarptığında, etkilenen bacağın üzerinde bir anahtar (implante edilebilir veya harici olabilir) etkinleştirilir. Alternatif bir cihaz olan WalkAide, bacakta takılan pille çalışan bir manşet biçiminde gelir. Elektriksel dürtüler, ayağı adım döngüsünde doğru noktada yükseltmek için bacak kaslarını uyarır.

Sinir uyarımı: Düşük ayak durumunda sinir uyarımı faydalı olabilir.

Vitamin tedavisi: Düşük ayak belirtilerin azalacağı veya yok olabileceği ümidiyle hasarlı sinirin iyileşmesini desteklemek için B6 veya bir sinir ilacı kullanılabilir.

Ameliyat: Sebebe bağlı olarak; eğer düşük ayak durumu yeni oluşmuşsa, ameliyat tedavisi faydalı olabilir. Düşük ayak uzun süre devam ederse, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Düşük Ayak Sendromu İçin Egzersizler

Toe Curls

 1. Bir sandalyeye oturun ve sırtınızı sandalyeye yaslayın.
 2. Her iki ayağınızı da yere paralel olacak şekilde uzatın.
 3. Sandalyenin yanlarında tutunun.
 4. Ayak parmaklarınızı, ucu mideyi işaret edecek şekilde kıvırın.
 5. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyin ve sonra ayağınızı gevşetin.
 6. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın.
 7. Yarım dakika molalar vererek 3 set tekrarlayın.

Top Kaldırma

 1. Bir sandalyeye oturun ve sırtınızı arkanıza yaslayın.
 2. Ardından tenis topunu yere koyun.
 3. Daha sonra ayak parmaklarınızla topu tutarak yukarı diz hizanıza veya çıkarabildiğiniz yere kadar yukarı taşıyın.
 4. Bu hareketi her iki ayağınızda da tekrarlayın.
 5. Egzersizi 3 set olarak mola vererek 10 kez tekrarlayın.

Ayak Germe

 1. Yere oturun ve bacaklarınızı önünüze düz uzatın. Bir havlu alın ve ayağınızın tabanından geçirin.
 2. Şimdi havlunun her iki ucunu da tutun böylece ayak ve ayak parmaklarınızı uzatın(gerin).
 3. 6 saniye bu pozisyonda bekleyin ve bırakın.
 4. Bu hareketi 6 ila 8 kere tekrarlayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT