21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:50

Eldeki Giysideki Deriden Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Eldeki Giysideki Deriden Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep lekesi çıkması zor olan leke türlerindendir. Ancak üzülmeyin, mürekkep lekesinin geçmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur. İşte eldeki, giysideki, halıdaki, derideki, kumaştaki mürekkep lekesini çıkarmak için yöntemler;

  1. Mürekkep lekesini çıkarmakta çok iyi bir temizleyici olan sirkeden faydalanılabilir. Sirkeyi cildinize, halıya, kumaşa, mobilyaya bulaşmış olan mürekkep lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Sirkeye batırılmış temiz bir bez lekenin üzerinde bekletilerek lekenin çözülmesi sağlanır. Birkaç kez tekrarlanan bu işlemin ardından sirke tarafından zayıflatılan lekenin çıktığı görülcektir. Diğer yöntem ise oldukça güçlü bir temizleyici olan sirkeyi mürekkep lekesi bulaşmış olan yere damlatın. Bir süre bekledikten sonra sirke ve mısır ununu karıştırıp yeniden lekenin üzerine sürün. Karışımın kumaş üzerinde kurumasına izin verin ve çamaşır makinesine atın. Sirke, leke temizliğinde en çok başvurulan doğal temizleyicilerdendir.
  2. Kumaştan mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesinin bulunduğu kumaş dayanıklı bir kumaş türüyse, biraz limon suyu ve ılık sütle silip ardından durulayın. Giysilerinizde mürekkep lekesi olduğunda, ilk müdahalede kâğıt havlu ya da temiz bir bezle mürekkebi emdirin. Sıcak su kullanmak lekeyi daha çok yayacaktır. Çünkü mürekkep sıcak suyla birleştiğinde kumaşa daha çok yerleşir, kalıcı olur. Ayrıca mürekkebin sıcak suyla ıslanması demek, daha çok akması demektir. Kısacası sıcak suyla lekeyi silmeyi denerseniz; istemeden lekeyi bir daha çıkarılamayacak hale getirebilirsiniz.
  3. Nazik kumaşlardan mürekkep lekesini çıkartmak içinse; Mürekkep lekesinin kurumasını bekleyip üzerine talk pudrası dökün ve leke kaybolana kadar yumuşak bir fırçayla fırçalayın.
  4. Deri eşyalardan mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesini biraz limon suyu ile fırçlayarak deri eşyanızdan çıkartabilirsiniz.
  5. Kağıt üzerindeki mürekkep lekesini çıkartmak için; Mürekkep lekesinin bulunduğu kağıdın altına kurutma kağıdı koyup, lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su damlatın ve bir parça pamuk yardımıyla kurutun.
  6. Mobilya üzerinden mürekkep lekesi çıkartmak için; Mobilyanızdan mürekkep lekesini, süt veya limon suyu eklediğiniz sıcak su ile silin.
  7. Parmaktan, elden veya ciltten mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesi olan bölgeyi domates suyuyla ovarak çıkartabilirsiniz. Ayrıca evde bulunan aseton, tıraş losyonu ve alkol bazlı saç spreyi gibi maddeler de mürekkebi çözme özelliğine sahiptirler. Bu maddelerden herhangi birisi ile ıslatılmış bir bez ile lekeli bölgenin silinmesi, mürekkep lekesini ciltten çıkaracaktır.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.