20 Şubat 2019, Çarşamba 16:13

Eozinofil Nedir Kanda Hemogram EOS Ne Demek EOS Kan Değeri Tahlili

Eozinofil Nedir Kanda Hemogram EOS Ne Demek EOS Kan Değeri Tahlili

Eozinofil bir tür beyaz kan hücresidir ve kan testi ile vücuttaki oranı ölçülebilmektedir. Eozinofili hastalığı ise; eozinofil seviyesinin normalden yüksek olduğu bir durumdur. Bu da genellikle vücuttaki parazit enfeksiyonu, alerjik reaksiyon ve kanser belirtisi olabilir.

Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin bir parçası olup vücudu bakteri, virüs ve parazitlere karşı korur. Bağışıklık sistemi; vücutta enfeksiyona sebep olan bakteri, virüs ve diğer zararlı maddelere karşı savaşır. Eozinofiller, hastalıklarla savaşan bir tür beyaz kan hücresidir.

EOS Yüksekliği Neden Olur?

Kandaki eozinofil hücresi bir mikrolitre kanda 500den yüksekse bu eozinofili hastalığının belirtisidir. Bu hastalığın sebepleri ise şunlardır:

 1. Parazit ve mantar hastalıkları
 2. İlaçlar veya yiyeceklere karşı alerjiler
 3. Parazit solucanlar tarafından oluşan bir enfeksiyon
 4. Otoimmün hastalık
 5. Şiddetli alerjik reaksiyonlar
 6. Egzama
 7. Astım
 8. Mevsimsel alerjiler
 9. Lösemi ve diğer bazı kanserler
 10. Ülseratif kolit
 11. Kızıl hastalığı
 12. Lupus
 13. Crohn hastalığı
 14. İlaç reaksiyonu
 15. Organ nakli reddi
 16. Akut miyelojenöz lösemi (AML): kan ve kemik iliği kanseridir
 17. Askariasis: Bir yuvarlak kurt enfeksiyonu türüdür. Bu solucanlar, vücudunuzu olgunlaşmak için bir yer olarak kullanan parazitlerdir.
 18. Atopik dermatit (egzama)
 19. Hodgkin lenfoması
 20. Kronik miyelojenöz lösemi ve eozinofilik lösemi dahil olmak üzere belirli lösemi türleri
 21. Endokrin bozukluklar
 22. Bazı kanser ve tümörler
 23. Kanser
 24. Churg-Strauss sendromu
 25. Eozinofilik özofajit
 26. Eozinofilik lösemi
 27. Saman nezlesi (alerjik rinit)
 28. Hodgkin lenfoması (Hodgkin hastalığı)
 29. Hipereozinofilik sendrom
 30. İdiopatik hipereozinofilik sendrom (HES)( yüksek eozinofil)
 31. Lenfatik filariasis (parazit bir enfeksiyon)
 32. Yumurtalık kanseri
 33. Paraziter enfeksiyon
 34. Birincil immün yetmezlik
 35. Trichinosis (yuvarlak kurt enfeksiyonu)
 36. Ülseratif kolit (bir tür iltihabi bağırsak hastalığı)

EOS Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kandaki eozinofil yüksekliği belirtileri altında yatan asıl sebebe bağlıdır. Örneğin; eğer astım yüzünden eozinofil yüksekliği varsa bu hapşırık ve nefes darlığı gibi belirtiler gösterirken, parazit enfeksiyon sonucu eozinofiili yüksekliği olması durumunda karında ağrı, ishal, ateş ve öksürük yaşanır.

İlaç alerjisi sonucu genellikle ciltte kızarıklık oluşur.

Eozinofil yüksekliğinin sayısının nadir belirtileri arasında kilo kaybı, gece terlemeleri, lenf bezi büyümesi, diğer deri döküntüleri ve sinir hasarı nedeniyle uyuşma ve karıncalanma sayılabilir.

EOS Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Doğru ve tam bir muayene için doktora gitmelisiniz. Birçok durum, misal; bir kan problemi, alerji, sindirim bozukluğu, parazitler veya mantar enfeksiyonu gibi durumlar eozinofiliye neden olabilir.

Günlük D Vitamini Alımını Arttırın

D vitamini seviyesi düşük olan kişilerin eozinofil yüksekliği riski daha çoktur.  D vitamini alımını iki türlü arttırabilirsiniz. İlki, 5 dakika (çok hafif tenli insanlar için) ve 30 dakika (daha koyu tenli insanlar için) haftada en az iki kez güneşe çıkın.  Ikincisi  Vitamin D3 takviyesi alabilirsiniz.

Hayatınızda Stresi Azaltın

Stres ve endişe eozinofiliye sebep olabilen durumlardır.  Rahatlamaya biraz zaman ayırarak eozinofil seviyesini düzenleyebilirsiniz. Nefes egzersizleri gibi rahatlama teknikleri kullanabilirsiniz.

Alerjenlerden Uzak Durun

Eozinofil yüksekliği belirtilerinden en yaygın olanı da alerjidir. Vücut alerjenlerle reaksiyona girdiğinde daha fazla eozinofil üretir.  Alerjilerinizi tedavi etmek ve tetikleyicileri önlemek vücudunuzdaki eozinofilleri yönetmenize yardımcı olabilir. Örneğin, köpeklere alerjiniz varsa, mümkün olduğunda köpeklerle temastan kaçının.

Zencefil

Zencefilin iltihabı azalttığı bilinmektedir. Üzerinde hala çalışılmasına rağmen zencefilin eozinofili düşürme özelliği vardır. Günlük olarak zencefil takviye hapları veya zencefil çayı içebilirsiniz.

Zerdeçal

Kurkumin olarak da bilinen zerdeçal eozinofiliyi düşürdüğü bilinmektedir. 1 ay boyunca günlük 1 yemek kaşığı toz zerdeçal tüketin ya da 1 yemek kaşığı toz zerdeçalı sıcak süt, çay veya suya ekleyebilirsiniz.

Daha Az Asidik Beslenin

Mide yanması ve asit reflu vücuttaki eozinofil oranını yükseltmektedir. Dengeli ve sağlıkli beslenmek bu tür mide problemlerini önler.  Yağsız etler, tam tahıllar ve taze meyve ve sebzeler gibi yağ oranı düşük yiyecekler tüketin. Kızartılmış gıdalar, domates, alkol, çikolata, nane, sarımsak, soğan ve kahve gibi asidik yiyeceklerden uzak durun.

Kortikosteroid İlaçlar Kullanın

Kortikosteroidler eozinofili tedavisinde direkt olarak kullanılmaktadır.  Streoidler eozinofili kaynaklı iltihabı azaltır. Eozinofili sebebine bağlı olarak doktorunuz ilaç veya solunum aleti verilebilir. Eozinofili için kullanılan en yaygın kortiseroid ilaç da predsionedir.

EOS Düşüklüğü Neden Olur?

 1. Cushing sendromu: Cushing sendromu, vücudunuzda aşırı kortizol hormonu olduğunda ortaya çıkan bir durumdur.
 2. Böbreküstü bezi tümörü: Böbreküstü bezinde  bir tümör varsa, vücudunuzda çok fazla kortizol hormonu üretmeye başlar, bu da eozinofilin  azalmasına neden olur.
 3. Streoid Kullanımı: Steroid, çok güçlü iltihap sökücü  özelliklere sahip olduğu bilinen ilaçlardır.
 4. Astım: Astım hastaları genellikle eozinofil düşüklüğünden şikayetçidir, çünkü vücutları  eozinofil biriktirmeye eğilimindedirler..
 5. Kan Hastalıkları: Eozinofiller, kanın hücresel bileşenleri olan beyaz kan hücreleridir. Anemi, lösemi, kan kanseri, trombosit bozukluğu gibi kanla ilgili bir rahatsızlığınız varsa, eozinofil seviyeleriniz de etkilenecektir.

Diğer Sebepler: Bunlara ek olarak şu gibi problemler de eozinofili seviyelerini düşürebilir.

 1. Endokrin Problemleri: Addison hastalığı gibi hastalıklar da eozinofil düşüklüğüne neden olabilir. Ayrıca bu gibi durumlarda cilt renginde koyulaşma, kilo kaybı ve aşırı güçsüzlük görülebilir. 
 2. Parazit Enfeksiyonları: Parazitoz olarak da bilinen bu durum vücudun her bir parazite verdiği farklı reaksiyondan dolayı farklı belirtilere sahip olabilir. En yaygın olan parazit enfeksiyonu Toxoplasma gondii veya Plasmodiuim'dir.
 3. Enfeksiyon Hastalıkları: Eğer enfeksiyon kapmış ve uygun şekilde tedavi edilmemiş bir açık yaranız varsa, eozinofili geliştirme şansınız da yüksektir.
 4. Bağışıklık Bozuklukları: Pemfigus veya dermatit gibi hastalıklar da  eozinofil düşüklüğüne neden olabilir.
 5. İlaç Etkileşimi: Prednizon gibi ilaçlar alıyorsanız, Tricyclic, Adderall veya Medrol gibi depresanlar eozinofil düşüklüğüne neden olabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT