15 Aralık 2018, Cumartesi 04:53

Evde Sucuk Yapımı Bağırsaksız Sucuk Baharatı İyi Sucuk Nasıl Yapılır?

Evde Sucuk Yapımı Bağırsaksız Sucuk Baharatı İyi Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuğu hazır almak yerine evde kendiniz yapabilirsiniz! Bu makalemizde televizyon ekranlarında uzmanlar tarafından tarifi verilmiş evde sucuk yapımı tariflerine yer verdik.

Evde Sucuk Yapımı (TRT Tv’deki İyi Fikir Programında Yayımlanmış Tariftir)

Malzemeler

 1. 500 gram dana döş kıyma
 2. 3-4 diş sarımsak
 3. 3-4 dilim pastırma
 4. 1 tatlı kaşığı kimyon
 5. 1 tatlı kaşığı pul biber
 6. 1 tatlı kaşığı karabiber
 7. 1 tatlı kaşığı yeni bahar
 8. Tuz

Yapılışı: Pastırma hariç tüm malzemeler robotta çekin.Pastırma ekleyip tekrardan çekin.Sucuk harcı kapalı kapta dolapta 2-3 gün arada yoğrularak saklayın. Daha sonra streç filme sarılıp sucuk şeklini verin ve serin yerde kurutun.

Show TV'de Zahide Yetiş Programından Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel'den Evde Sucuk Yapımı Tarifi

Dananın yarım kilo sırt kısmından et ile kuzunun sırt kısmından yarım kilo eti kıyma şeklinde tek çektirdikten sonra, üzerine sarımsak, dört kaşık kimyon, dört kaşık acısız kırmızı biber, isteğe bağlı acı biber, dört kaşık yeni bahar, dört kaşık karabiber, iki bocalama şeker kaşığı tuzu elle et baharatla elimizde pişene kadar yarım saat kadar iyice yoğuruyoruz. Bir gece dinlendikten sonra ince bağırsağın bir ucuna düğüm atılarak, krema torbasına sucuk içi konularak ince bağırsak içerisine dolduruyoruz. Tümü bittiğinde ise sucukları güneş almayan serin ve kuru yerde muhafaza ederek, yaklaşık 15 gün kadar bekletiyoruz ve yapılan sucuklar tüketmeye hazır oluyor.

Evde Sucuk Yapımı (TRT Tv’deki Ana Ocağı Programında Yayımlanmış Tariftir)

Malzemeler

 1. 1 kg. kıyma
 2. 3 diş sarımsak
 3. 1,5 çay kaşığı yenibahar
 4. 1,5 çay kaşığı çemen
 5. 1,5 çay kaşığı kimyon
 6. 1,5 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber
 7. 1 çay maşığı karabiber
 8. 1,5 çay kaşığı tuz
 9. 1,5 çay kaşığı acı toz biber
 10. Dana bağırsak

Yapılışı: Dana bağırsağı güzelce yıkanıp sıcak suda biraz bekletilir Sucuk içi için rende sarımsak ve tüm malzemeler güzelce yoğrulur. Harç bağırsağa doldurulup sucuk şekli verilir ve bağlanır. Suya batırılıp 4-5 dk. bekletilip suyu süzülüp kurumaya bırakılır.

Dr. Feridun Kunak’dan Evde Sucuk Yapımı

Malzemeler

 1. 2 kilo dana kaburga, döş yerlerinden kıymalık et (isterseniz azıcık kuzu eti karıştırabilirsiniz)
 2. 200 gr iç yağı (iç yağı olmadan sucuk olmaz, yumuşaklık verir).
 3. 2 baş sarımsak
 4. 2 çorba kaşığı kaya tuzu
 5. 3 çorba kaşığı kimyon
 6. 1 çorba kaşığı yenibahar
 7. 1 çorba kaşığı karabiber
 8. 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
 9. 1 tatlı kaşığı dağ kekiği

Arzuya göre orta boy soğanın yarısı ince ince bıçakla doğranıp konabilir. Bizim iyi dikkat edemediğimiz mikropları yok edici özelliği vardır. Fakat mutlaka ince ince doğranacak rondo da çekerseniz ve rendelerseniz sulanır olmaz. Normalde dışarıda satılan sucuklarda soğan olmaz. Güzel bir lezzet verir. Sarımsak da rendelenmez, ezilmez sadece ince ince kıyılır, bu şekilde kıyılırsa sarımsak ve sucuk sulanmaz. Tüm malzemeleri çiğ köfte yoğurur gibi yoğuruyoruz. Sucuğun dinlendirilmesi de çok önemli et baharatlar ile beraber kısmen pişecek, et daha lezzetli hale gelecek 1 kez güzelce yoğurduktan sonra üzeri temiz bir tülbentle örtülüp buzdolabında bekletilecek, 3-4 saat sonra tekrar yoğurup buzdolabına koyacaksınız, 3-4 saat sonra bir daha yoğuracaksınız 2 kere yoğurulursa sucuk güzel olur. İyice yoğurduk ve 9-10 saat buzdolabında beklettikten sonra %100 pamuk sargı bezleri ile (medikal malzeme satan yerlerde bulunur). Sargı bezini hafif ıslattıktan sonra köftenizden rulo yapıp bunu sargı bezine sarıyorsunuz. Çok sıkı sarmayın hafif gevşek olsun. Sucuk şekline getiriyoruz. Hemen buzdolabına koyacağız hemen tüketmeyeceksek derin dondurucuda saklayacağız.

Sucuk Nasıl Saklanır? Taze Ve Yaş Sucuk Kurutma Önerileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Enver

  Sucuga sogan katıldıgı hic duymadım görmedim yapmadım

 2. Hatice

  Evde sucuk yaptım tüketmek için keserken dağılıyor.sebebi ne ne yapabilirim

 3. s.sandal

  Ben tam KAYSERİ usulü doğal fermente ev yapımı sucuk yapıyorum lakin bir Kayserili olarak sucuğa soğanı katıldığını ilk kez duyuyorum :) ilginç geldi.. Tüketiciler de gayet memnun dileyenler donanım haber forumdan ulaşabilir hoçakalın

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT