20 Şubat 2019, Çarşamba 16:11

Faranjit Nedir Neden Olur Belirtileri Bitkisel Tedavi Kaç Günde Geçer?

Faranjit Nedir Neden Olur Belirtileri Bitkisel Tedavi Kaç Günde Geçer?

Boğazın orta kısmında bulunan farenks (yutak) mukozasının, burun ve ağız boşluğunun arka duvarının iltihaplanmasına faranjit denir. Faranjit yutak iltihabı olarak da bilinir Faranjit virüs, bakteri veya mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Faranjit bulaşıcı bir hastalıktır. Faranjit akut ve kronik faranjit olarak iki gruba ayrılır, akut faranjit bir hafta içinde geçerken, kronik faranjit ise şayet bağışıklık sisteminiz zayıfsa sık sık tekrarlayabilir.

Faranjit Belirtileri

 1. Boğaz ağrısı
 2. Burun akıntısı
 3. Hapşırma
 4. Baş ağrısı
 5. Öksürük
 6. Boğazda yanma
 7. Halsizlik, bitkinlik
 8. Sarı, yeşil veya açık kahverengi balgam çıkarma
 9. Boğaz kuruluğu
 10. Ses kısıklığı
 11. Eklem ve kas ağrısı, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı
 12. Ateş, titreme
 13. Lenf bezlerinde şişme
 14. Yutkunurken yerken içerken zorlanma

Faranjit Neden Olur?

 1. Asit reflü hastalığı
 2. Alerji
 3. Soğuk algınlığı
 4. Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 5. Ağızdan nefes alma alışkanlığı
 6. Hava kirliliği
 7. Kronik sinüzit
 8. Kronik virüs veya bakteri iltihapları
 9. Tiroid bezi iltihapları
 10. Sigara içme alışkanlığı
 11. Yüksek sesle veya sürekli konuşmak
 12. Hava kuruluğu
 13. Tekrarlayan bademcik iltihapları
 14. Alkol kullanımı
 15. Ağız gerisinde, gırtlakta veya yemek borusunda ortaya çıkan tümörler

Faranjit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'dan Faranjite Bitkisel Çözüm

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu faranjit tedavisine yardımcı olarak adaçayı ile gargara yapmayı tavsiye ediyor. Adaçayı gargarası hazırlamak için şu tarifi veriyor: 1 su bardağı suyu cezveye koyun, içine 1 tatlı kaşığı taze adaçayı yahut 1 poşet adaçayı veya dört-beş gram kurutulmuş adaçayı katıp, kısık ateşte 10 dakika kaynatın. Ocaktan alıp ılımaya bırakın. Günde 2-3 kez bu suyla gargara yapmaya devam edin. Hazırladığınız bir bardak adaçayı gargarası 24 saat bozulmadan dayanabilir.

Dr. Mustafa Eraslan'dan Faranjite Doğal Çözüm

Cam bir kavanoza bir yemek kaşığı bal konur, balın üzerine orta boy bir soğan iri iri doğranıp 3 saat sulanması beklenir, daha sonra, küçük çocuklarda günde 3 defa 1 tatlı kaşığı, büyüklerde günde 3 defa 1 yemek kaşığı kullanılır.

Dr. Eraslan’ın faranjit için diğer önerdiği tedavi “Bir bardak suyu kaynatıp biraz ocaktan alın, aktardan satın alacağınız 2-3 gram adaçayı yaprağı bu suya atın, üzeri kapatıp 10 dakika demleyin. Gün içinde 5-10 kez bu su ile gargara yapın, ekinezya ile birlikte gargara şeklinde kullanıldığında etkisi daha da artar.

Diğer Yöntemler

Elma Sirkesi

Elma sirkesi,antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile faranjitin doğal yoldan tedavi edilmesine yardımcı olur. Ayrıca vitamin ve mineral açısından zengin içeriği ile vücudun pH seviyesini dengeler, bağışıklığı güçlendirir, hastalıkların hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Elma sirkesini faranjit tedavisinde kullanmak için; Bir bardak ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi katın, içine biraz bal ekleyip bu suyu için. Düzelene kadar günde 1-2 kez bu içeceği içmeye devam edin. Elma sirkesi ile gargara yapmak da boğazdaki bakterileri mikropları öldürüp faranjitin geçmesinde etkili rol oynayacaktır. Bir su bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı elma sirkesi katıp iyice karıştırın. 15 dk da bir bu su ile gargara yapın.

Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar yani iltihap sökücü özelliği sayesinde faranjitin neden olduğu boğaz ağrısı, halsizlik, boğaz şişliği gibi semptomların tedavisine yardımcı olur.  Antibakteriyel bir baharat olduğundan virüsü ve bakterileri öldürerek enfeksiyonla savaşır. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil atıp 5 dk kaynatın. Ocaktan alıp süzün içine bir yemek kaşığı bal ve biraz limon katın. Bu karışımı günde 2-3 kez için.

Zerdeçal

Farenjit için bir diğer doğal çare, güçlü antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan zerdeçaldır. Bir bardak sıcak suya bir yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal bir yemek kaşığı tuz atıp karıştırın. Bu karışımla günde 2 kez gargara yapın.

Sarımsak

Anti-inflamatuar, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı, sarımsak farenjit için mükemmel bir doğal ilaçtır. Sarımsakta bulunan allicin maddesi bakterilerin yok edilmesinde önemli rol oynar. 1 tatlı kaşığı rendelenmiş sarımsak yarım çay kaşığı kaşığı tarçın ve yarım çay kaşığı toz kırmızı biberi bir bardak kaynar suya atıp 2 dk daha kaynatın. Karışımı süzün günde 2 kez bunu için.

Kırmızı Toz Biber

Kırmızı toz biber de faranjitin doğal yoldan geçmesine yardımcı baharatlardandır. Kırmızı biberde bulunan kapsaisin isimli madde anti-enflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yani hem iltihap gidericidir, hem de bakterilerle virüslerle savaşır. Bir su bardağı sıcak suya yarım tatlı kaşığı toz kırmızı biber atın. İçine bir yemek kaşığı limon suyu ekleyip bu karışımla günde bir kaç kez gargara yapın.

Bal

Bal antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Bal, faranjit tedavisinde de etkili maddedir. Eşit miktarda bal ve elma sirkesini karıştırın. (Örneğin bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı elma sirkesi) Bu karışımı 4 saatte bir hazırlayıp için.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın

Tuzlu su ile gargara yapmak faranjite neden olan bakterileri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur, faranjitin bir belirtisi olan boğaz ağrısını geçirir. 2 su bardağı ılık suya 3 tatlı kaşığı tuz atın. Deniz tuzu kullansanız daha iyi olur. Bu karışım ile gargara yapıp tükürün. 3-5 gün boyunca günde bir kaç kez bunu yapmaya devam edin.

Hamilelikte Faranjit Bebeğe Zarar Verirmi? Faranjit Bitkisel Tedavisi Tıklayınız

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir Yutkunamıyorum Boğazım Ağrıyor Yanıyor Acıyor Tıklayınız 

Boğaz Enfeksiyonu (İltihabı) Belirtileri, Nedenleri Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT