23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:01

Gebelikte İdrarda Protein Kaç Olmalı? Hamilelikte Protein Kaçağı Sorunu

Gebelikte İdrarda Protein Kaç Olmalı? Hamilelikte Protein Kaçağı Sorunu

İdrarda protein bulunmasına proteinüri denir. Hamilelikte idrarda az miktarda protein bulunması normal kabul edilebilir. Ancak gebelerde idrarda protein fazlalığı (hamilelikte protein kaçağı) idrar yolu enfeksiyonundan gebelik zehirlenmesine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Doktorunuz bu gibi durumlardan şüphelenirse, size "24 saat idrarda protein" adı verilen bir idrar testi uygulayacaktır. İşte hamilelikte idrar protein bulunması ve tedavisi;

Böbreklerin fazla çalışması

İdrarda az miktarda protein bulunması, gebelik süresince oldukça yaygın görülen bir durumdur. Hamilelikte idrarınızda az miktarda protein bulunmasının en sık karşılaşılan nedeni gebelikle beraber böbreklerinizin daha fazla çalışmasıdır. Hamilelikte hormonların salgılanmasında artış yaşanmasıyla böbrekler normalden daha çok çalışır, bunun sonucu olarak kişi sık idrara çıkar ve sık idrara çıkma böbrekleri yorup, idrarda protein oluşumunu tetikleyebilir.

Böbrek iltihabı veya idrar yolu enfeksiyonu

Gebelikte idrarda protein bulunmasının bir diğer nedeni de böbrek iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonel hastalıklardır. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, ağrı, böbreklerde ağrı, az idrar yapma,ateş, bulantı ve kusma idrar yolu ve böbrek enfeksiyonunun olası belirtilerindendir. İdrar yolu enfeksiyonu bebeğinize zarar vermez, fakat böbrek enfeksiyonu erken doğuma veya bebeklerde düşük doğum ağırlığına yol açabilir. Bu hastalıklardan dolayı doktora başvurduğunuzda size hamilelikte kullanımı güvenli olan antibiyotikleri reçete edecektir.

Eklampsi

Eklampsi gebelikte meydana gelen, bilinç kaybı ve kasılmalarla başlayan ve koma ile sonuçlanan bir çeşit gebelik zehirlenmesidir. Eklampsi de gebelerde idrarda protein bulunmasının nedenlerindendir. Annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye so­kan bir hastalık olduğundan acil tıbbi yardım gerektirir.

HELLP Sendromu

HELLP sendromu hamilelikte nadir yaşanan fakat çok ciddi bir rahatsızlıktır, gebelik zehirlenmesinin bir türüdür. İdrarda protein yüksekliği, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ellerde ve yüzlerde şişlik, yorgunluk, görme bozuklukları, yüksek tansiyon, vajinal kanama HELLP sendromunun belirtilerindendir. Doğum HELP sendromunun en iyi ve kesin tedavisidir. Doğumdan 2-3 gün sonra bir çok bulgu ve semptom kaybolur. Gebelik haftası 34 ve üzeri ve durum gittikçe daha kötüye gidiyorsa hemen doğum yaptırılır.

Preeklampsi

Preeklampsi bir tür gebelik zehirlenmesidir. Preeklampsi genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra meydana gelir, tansiyon yükselmesi ve idrarda protein bulunması ile belirti verir. Hamilelerin %5-8'inde preeklampsi vakası ile karşılaşılır. Gebelikte yüksek tansiyon, idrarda protein, ödem preeklampsi belirtileri arasında yer alır. Şiddetli preeklampsi durumunda ise baş ağrısı, el ve yüzün şişmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, seyrek idrara çıkma ve görme bulanıklığı yaşayabilirsiniz.

Gebelikte idrarda protein kaç olmalı?

24 saatlik idrarda 300 mg’ın altında olmalıdır.

Hamilelikte idrarda protein bulunmasının diğer nedenleri

  1. Aşırı duygusal stres
  2. Yüksek sıcaklığa maruz kalma
  3. Ateş
  4. Vücudun susuz kalması
  5. İlaçların yan etkisi olarak
  6. Zorlayıcı egzersizler yapma
  7. Lösemi, lupus, kronik böbrek hastalığı, artrit ve diyabet de idrarda protein varlığına neden olabilir.

Hamilelikte idrarda protein bulunması belirtileri

Yüzde şişme

Ellerde ve ayaklarda şişme

Köpüklü idrar

Hamilelikte idrarda protein bulunması

Hamilelikte idrarda protein nasıl düşürülür?

Gebelikte idrarda protein varlığından muzdaripseniz bir Kadın doğum uzmanı doktora başvurmalısınız. Doktor size çeşitli testler uygulayacak ve durumun nedenine göre gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

Hamilelikte İdrarda Kan Veya İdrar Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamileler Hangi Ağrı Kesiciyi Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
Reklamı Geç