21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:54

Halıdan Koltuktan Kıyafetten Kumaştan Elbiseden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Koltuktan Kıyafetten Kumaştan Elbiseden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum, kimyasal içeriğinden dolayı leke bırakabilen bir maddedir. Peki halıdan, elbiseden, pantolondan, kıyafetten, mobilyadan,koltuktan  nasıl çıkar?

İşte evde uygulayabileceğiniz mum lekesini çıkaran kesin çözümler;

 1. Giysinize mum damladıysa, giysinizde mum damlayan yerin üzerine kağıt koyup ütüleyin, mum lekesi gidecektir.
 2. Kesinlikle tineri denemelisin, mum lekesini gideren kesin anında çözüm tinerdir, ben de herşeyi denedim ama olmadı tinerle hemen çıktı.
 3. Üzerine çakmak tut anında eriyip gidiyor. Siyah gömleğine boydan boya mum damladı. Çakmak tuttum anında eridi gitti.
 4. Kurumuş mum lekelerini önce saç kurutma makinası ile yumuşatın ve bir bezle üstünden alın. Geri kalanı 1-1 ölçek su ve beyaz sirke karışımı ile ıslatılmış bezle silin.
 5. Mum dökülen giysiye, kumaş ıslana kadar limon sıkın, limon mumun içine işleyecek mum lekesi kolaylıkla çıkacaktır.
 6. Hemen makinaya at yıka, tertemiz oluyor mum lekesi falan kalmıyor.
 7. Buz birebir buzla uzun süre üstünde gezinin mum kalıp olarak çıkıyor
 8. Mum damladığı an kurumadan üzerine tuzu bolca dökünce ovalayınca çıkıyor.
 9. Havlu kağıdı mum lekesinin üzerine koy ütüle ve kesin sonuç çıkıyor benim başıma geldi böyle yaptım çıktı.
 10. Cama damlayan mumu çıkarmanın pratik yolu saç kurutma makinesi kullanılmasıdır. Sıcak kademede çalıştırılan saç kurutma makinesi mum lekesi üzerine tutulduğunda, bir süre sonra mum yumuşayıp erimeye başlayacaktır. Ardından eriyen mum bezle silinmelidir.
 11. Pantolondan mum lekesini çıkarmak için; Pantolon üzerine damlayan muma hemen müdahale edilmemeli, mumun kuruması beklenmelidir. Kurumamış mum lekesine panikle yapılan müdahale, lekenin pantolona iyice yayılmasına sebep olabilir. Pantolon, gömlek, T-shirt, elbise vs gibi giysilere yapışan mumu temizlemek için; Mumun kalın bölgeleri bıçağın tersi veya kaşık gibi sert bir maddeyle kazıyın. Fazlalık mumu kazıdıktan sonra üzerine kağıt koyun ve ütü ile ütüleyin. Ütüleme işleminde mum eriyerek kâğıt parçasına yapışacaktır. Bu işlemi tüm mum lekesi gidene kadar tekrarlayın. Başka bir yöntem ise; Az miktar su ile karbonatı karıştırıp bir macun elde edin. Bu macunu mum lekesi olmuş yerleri ovularak siliniz. Sonrada yıkayıp kurumaya bırakın.
 12. Parkeye damlayan mum lekesini çıkarmak için; Mum lekesini kolayca çıkarabilmek için önce lekenin soğumasını ve kalıplaşmasını beklemek gerekir. Mum lekesinin üzerine koyduğunuz buz parçasını bir süre bekletin. Daha sonra mum lekesini bir kartla ya da bıçağın arka yüzüyle kazıyın. Ancak parke çizilmeye çok meyillidir. Bu nedenle parkeye temas ettirmeden yüzeysel olarak kazımanız gerekir. Olabildiğince hassas davranmalısınız. Yüzeysel kazıma işleminden sonra kalıntıların kalması çok normaldir. Onları da nemli bir bezle toparlayın. Bezi temizleyip lekeli zemini tekrar tekrar silin.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.