16 Temmuz 2018, Pazartesi 00:10

Halıya Oje Döküldü Nasıl Çıkar Temizlenir? Halıma Oje Döküldü

Halıya Oje Döküldü Nasıl Çıkar Temizlenir? Halıma Oje Döküldü

Ojenin halıya dökülmesi birlikte hepimiz panik oluruz, ojenin halıyı mahvettiğini düşünüp üzülürüz.  Bu makalemizde tecrübeli ev hanımları tarafından tavsiye edilen, halıdaki oje lekesini çıkaran, yok eden yöntemlere yer verdik.

 1. Pembe halıma siyah oje dökülmüştü saç şampuanı ve diş fırçası yardımıyla halımı deforme etmen, zarar vermeden ojeyi çıkarabildim. Herhangi bir şampuan olabilir, marka kullanmayın. Aseton kullanmayın, halının rengini bozar.
 2. Sirkeyle ıslatıp ütünün buharını tutun, sonra kuru bezle silin, çıkana kadar tekrarlayın, benim halıma da kızım yeşil oje dökmüştü böyle çıkardım.
 3. Asetonu pamuğa dökün yalnızca dökülen yerlere bastırın asetonlu pamuğu, sakın sürtmeyin, aseton ojeyi emecektir, ardından ılık suyla silin, izi bile kalmıyor.
 4. Halıda oje dökülen yere bulaşık makinesi parlatıcısı döküp ardından silin, hemen çıkarıyor hiç leke kalmıyor, müthiş bir şey.
 5. Jilet ile çok derine inmeden üsten tıraşlayın.  Ve daha sonrada sirkeli su ile o bölgeyi nemli şekilde silin.
 6. Oje dökülen halının bölgesine aspirin dökün ve 7-8 dakika bekleyin. Daha sonra aspirini iyice silin. Ojenin halıdan çıktığını göreceksiniz.
 7. Oje dökülen halıya limonu bolca sıkın ve kuvvetlice silin.
 8. Benim halıma da bir sürü siyah oje dökülmüştü, kurumasını bekledim, 1 gün falan durdu. Sonra bıçakla kazıdım, kazıdım çok şükür bişey kalmadı.
 9. Halıdaki kurumuş oje lekesini çıkarmak için halıdaki lekeye bir miktar saç spreyi sıkın ve ardından sabunlu ılık su ile silerek çıkarın.
 10. Halıya oje döktüyseniz ve hemen fark ettiyseniz üzerine aseton dökün ve bir dakika kadar beklettikten sonra kağıt havluyla ovarak lekeyi çıkarın. Ardından plastik bir silgi ile lekenin olduğu yeri silin.
 11. Halıya oje dökülmesi olayı benim de başıma geldi bir türlü çıkmıyordu, sentetik tiner kullandım kesinlikle işe yaradı, tiner halıdaki ojeyi çıkardı. Kesinlikle tiner deneyin daha dün döktüm işe yarıyor daha sonra evdeki herhangi bir çamaşır deterjanıyla silin oh mis.
 12. Bim’den aspirin  marka leke çıkarıcı alıp ojeli halıya sıkıp sıkıp silin, ovun, biraz uğraştırıyor ama hiç leke kalmıyor.
 13. Halıma siyah oje döküldü,kolonya kullanarak kolaylıkla çıkardım.
 14. Halıma oje döküldü, önce asetonla sildim, sonra sabunlu suyla 10 dk sildim, şimdi halımda iz falan kalmadı.
 15. Oje lekesinin büyüklüğüne göre yarım çay bardağı sirkeyi halıdaki oje lekesinin üzerine dökün ve lekeye iyice işlemesi için 5 dakika kadar bekletin. Üzerine tekrar sıcak su püskürtün. Kağıt havluyla ya da bir sünger yardımıyla su ve sirkeyi halıya emdirin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra oje lekesine 5-6 defa cam temizleyici sıkıp 5 dakika bekleyin. Daha sonra sünger veya kağıt havluyla iyice bastırarak sıvıyı alın. Tüm bu işlemleri leke çıkıncaya kadar tekrarlayın. Yapılan işlemler bittikten sonra bir havlu yardımıyla ıslak olan bölgeyi kurulayın.
 16. Bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu karışımı, yeni bir kağıt havlu veya benzeri bir malzemeye emdirdikten sonra kağıt havluyu halı veya koltuktaki oje lekesi üzerinde basınçla tamponlayın ve oje lekesinin emilmesini sağlayın. Daha sonra olabildiğince az, temiz ve ılık su kullanarak halının oje lekesi için müdahele ettiğiniz bölümünü durulayın. Son olarak halı üzerinde kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz havluyla bastırarak alın.

Oda Kokusu, Parfümü Yapımı, Evde Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır? Tıklayınız 

Koltuktaki, Halıdaki, Yataktaki Kusmuk Kokusu Ve Lekesi Nasıl Çıkar? Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. bahar

  islak mendil denedm limon beyaz sabun hiç biri cikarmadi son çare mayi sabunu insallah cikar

 2. Misafir

  Beyaz halimin üstüne çay döküldü panikle sıcak su döktüm napıpta çıkarta bilirim

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç