22 Ocak 2019, Salı 01:53

Hamileler Türk Kahvesi İçebilir mi Hamilelikte Türk Kahvesi Faydaları

Hamileler Türk Kahvesi İçebilir mi Hamilelikte Türk Kahvesi Faydaları

Hamile kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de “ Hamilelikte Türk kahvesi içebilir miyim hamilelikte kaç fincan kahve içilebilir, gebelikte kahve veya Türk kahvesi içmek bebeğe zarar verir mi? “Sorusudur. Öncelikle şunu bildirelim ki 1 fincan Türk kahvesinde 57 mg kafein bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalar gebelikte kafein alımını günlük 300 mg ile tutmak gerektiğini bildiriyor.   Günde 1-2 bardak Türk kahvesi içiyorsanız, tükettiğiniz kafeinin diğer formlarına da dikkat etmelisiniz.  Çay, dondurma, çikolata, enerji içecekleri ve gazlı içecekler kafeinin diğer potansiyel kaynaklarıdır. Hatta bazı ilaçlar da kafein içerir. Vücudunuz için kafeini nerden aldığınız önemli değildir, yeter ki sınırı aşmayın. Mesela 1 bardak Türk kahvesi, bir iki bardak çay, bir dilim çikolata, 2-3 küllah dondurma yediğinizde sınırı çoktan aşmış olabilirsiniz.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği'ne göre, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için annenin 200mg ve altında kafein tüketmesi gerekir. Dünya Sağlık Örgütü ise sınır değeri günde 300mg olarak belirlemiştir. Yapılan araştırmalar hamilelikte yüksek miktarlarda kafein alımının (günde 6 fincandan fazla kahve) özellikle ikinci trimester yani hamileliğin 4.,5. Ve 6. aylarında düşük yapmayı tetikleyebileceğini gösteriyor.

Sual: Hamileyken kaç fincan Türk kahvesi içebilirim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu'nun cevabı: (1 fincan Türk kahvesinde 60 mg kafein bulunur. Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde günde 300-400 mg’dan daha az kafein alımının anne adayı ve bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı görülmüştür.  Bu nedenle hamilelikte kahveden vazgeçmek zorunda değilsinizdir. Türk kahvesi tiryakisi iseniz günde 1-2 fincan kahve ile herhangi bir zarar görmeniz çok uzak bir ihtimaldir.)

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Banu Çifçi’nin cevabı: (Gebelikte 2 fincana kadar Türk kahvesi içmenin bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ancak bunun yerine süt, taze sıkılmış meyve suları ve limonata tüketmeniz sağlıklı bir seçenek olabilir.)

Sual: Gebelikte en çok kaç fincan kahve içilebilir?

Cevap

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Zeki Salar’ın cevabı: (Anne adayı günde 1-2 bardak kahve içebilir.)

Kafein, ilaç olarak da kabul edilen bir kaç gıda maddesinden biridir. Kafein kakaoda bulunmasının yanı sıra dondurma, çikolata, kahve, çay, alkolsüz içecekler ve enerji içecekleri gibi çeşitli yiyecek ve içeceklerde bulunur. Fazla miktarda kafein, kan damarlarını genişletir, kalp atış hızını yükseltir ve kan basıncını artırır, bunun sonucunda fetüsün üzerindeki baskı artar. Gebelikte kafein kullanımı ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, yüksek miktarda kafein tüketiminin ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, erkek bebeklerde inmemiş testis gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğunu bildiriyor. Buna ek olarak, Türk kahvesindeki kafein, bazı gebelerde mide ekşimesini de tetikleyebilir. Ancak hamilelikte Türk kahvesi içimenin bazı faydalı da bulunmaktadır; Örneğin kahve içeriğindeki yüksek kafein oranı ile vücuda uyarıcı etki yapıp gebelikte sık karşılaşılan problem olan halsizliğin giderilmesinde etkili rol oynar. Ayrıca kolesterolü düşürmeye, damar sertliğini gidermeye, sindirim sistemini düzenlemeye, mide ağrılarını geçirmeye, öksürüğü kesmeye ve balgam gidermeye de yardımcı olabilir.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sedat Kadanalı hamilelikte düşük ağırlıklı bebek doğumu ve kafein ilişkisi ile ilgili şu bilgileri veriyor; (Mayıs 2010 da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre günde 200 mg kafein alındığında bebek kilosunda ki azalma 60-70 g olmaktadır. Aynı araştırmada gebelik öncesi günde 300 mg kafein alan ancak gebeliğinde bu miktarı günde 50 mg a düşüren anne adayları ile miktarı 300 mg de devam eden anne adayları karşılaştırıldığında bebek ağırlıklarında 160 g azalma kafein fazla alan annelerin aleyhine bulunmuştur.)

İçeceklerdeki Kafein Oranları

 1. Türk kahvesi 1 fincan 57 mg
 2. Demleme çay 175 cc 20 - 110 mg
 3. Filtre kahve 1 fincan 135-200 mg
 4. Espresso 1 fincan 100 mg
 5. Cappuccino 1 fincan 100 mg
 6. Hazır kahve 150 cc 57 mg
 7. Dekafeine kahve 150 cc 5 mg
 8. Ice Tea 330 cc 70 mg
 9. Hazır çay 200 cc 30 mg
 10. Kola 1 Kutu 30 - 56 mg
 11. Diyet Kola 1 Kutu 38 - 45 mg
 12. Kola dışı meşrubat 1 Kutu 50 mg civarı
 13. Meyveli gazoz 1 Kutu 0 mg Çikolata 60 gram 10 - 50 mg
 14. 100 gr sütlü çikolatada kafein miktarı 20 mg

Hamilelikte Nar Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Limonlu Su İçmek, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Ayva Yemenin Gebeye Ve Bebeğe 10 Faydası Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT