23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:10

Hamileyim Vajinam Şişti, Ne Yapayım, Hangi Doktora Gidilir?

Hamileyim Vajinam Şişti, Ne Yapayım, Hangi Doktora Gidilir?

Hamilelikte vajinada şişme, vajinada enfeksiyondan, cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen ve gebelerde sık görülen bir sorundur. İşte gebelikte vajina şişliğinin nedenleri ve tedavi yöntemleri:

Hamilelikte vajinada şişme ile birlikte görülen belirtiler nelerdir?

Hamilelikte vajinada şişmeye ağrı, tahriş, kanama gibi durumlar eşlik edebilir.

Vajinal şişme ile beraber kokulu yahut kokusuz vajinal akıntı da meydana gelebilir.

Vajinada şişmeden muzdarip çoğu hamile kadın, idrar yaparken sızlama, ağrı hissettiklerini bildirmiştir.

Vajina şişmesiyle ilgili en yaygın semptom, vajinal bölge etrafında iltihap ve iltihaplı bölgelerdeki kaşıntıdır.

Bu semptomlarla karşılaştığınızda, mümkün olan en kısa sürede Kadın Doğum Uzmanı doktorunuzu ziyaret edin. Erken teşhis ve tedavi ile düşük, anne karnında bebek ölümü, düşük ağırlıklı bebek doğumu gibi sorunları önleyebilirsiniz.

Hamilelikte vajina şişmesinin nedenleri

Temizliğe dikkat etmemek

Taharetlenmemek, yalnızca peçete ile silinmek, vajinal bölgedeki mikrobik içeriğin artmasına, mikropların kolayca çoğalmasına ve bunun sonucunda vajinada iltihaplanma meydana gelmesine neden olabilir. Taharetlenirken de önden arkaya doğru taharet yapılmalıdır, yoksa anüs çevresindeki mikroplar vajinaya bulaşabilir.

Enfeksiyonlar

Vajina, nemli ve sıcak bir alan olduğu için, bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarının, özellikle mikrobiyal ajanların gelişimine ideal ortam olduğundan, vajina enfeksiyonları sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Vajinada enfeksiyon (iltihap), vajinada kızarıklık, kaşıntı ve şişme gibi belirtilere neden olur. Vajinal enfeksiyon kaynaklı vajina şişmesi, doktorun reçete edeceği hamilelikte kullanımı güvenli antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinada iltihaplanmaya neden olup, vajinada şişme, yanma, kızarıklık gibi semptomlara yol açabilir.

Hormonlardaki değişiklikler

Hamilelikle birlikte vücuttaki hormonların salgısında artış meydana gelir. Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler bağışıklığı düşürebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Bunun sonucu olarak da vajinada enfeksiyon meydana gelip şişme görülebilir.

Kist varlığı

Hamilelik döneminde vajinada kist bulunması da vajina şişmesine yol açabilir.

Vajina temizleme ürünleri

Kozmetikçilerde satışta olan, cildinizle reaksiyona girebilecek ve alerjiye neden olabilecek vajina temizliğinde kullanılan ürünlerin de vajinal bölgede allerjiye ve tahrişe neden olduğu bilinmektedir. Bu ürünler cildinize aşırı etki yaparak ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve yanma yapabilmektedir.

Hamilelikte vajina şişmesinin diğer nedenleri

 1. Vajinaya alınan darbe veya vajinada meydana gelen yaralanma
 2. Meniye karşı alerji
 3. Uzun süreli cinsel ilişki
 4. Şeker hastalığı
 5. Gartner kanal kistinin iltihabı
 6. Bartholin bezlerinde kist veya apse (Bartholin bezleri vajinanın girişinin her iki yanında sağlı sollu yer almış, kese şeklinde 2 tane bezdir)
 7. Kanserli kistler
 8. Fournier gangreni 

Hamilelikte vajina şişmesi nasıl geçer?

Hamilelikte vajina şişmesinden muzdaripseniz, bir Kadın Doğum Uzmanı doktora başvurmalısınız. Doktorunuz, bu durumun nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Vajinal şişme enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, size gebelikte kullanımı güvenli antibiyotik reçete edecektir.

Vajinadaki kaşıntı, şişlik ve iltihabı gidermek için vajina bölgesine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için buzluktan çıkaracağınız buz küplerini atlete sarıp vajinada şişlik olan yere tutun.

Sarımsağı blenderdan veya rendeden geçirip hamur haline getirin. Bunu vajina çevresine sürün. Başlangıçta hafif yanma hissedebilirsiniz ancak enfeksiyonun neden olduğu iltihapları tedavi etmek için mükemmel bir çözümdür.

Küveti doldurduğunuz suya 1 su bardağı elma sirkesi döküp bu suda en az 20 dk bekleyin. Elma sirkesi güçlü antibakteriyel, antifungal özellikleriyle meşhurdur ve herhangi bir enfeksiyonun neden olduğu şişme ile tahrişi gidermeye yardımcı olur.

Not: Doktorunuza sormadan bu yöntemlerin hiç birini asla denemeyin.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Gülşen

  kadın doğum uzmanı doktora gitmeli bence

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç