23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:06

Hodan Çekirdeği Yağının Fiyatı Nedir, Nerede Satılır, Ne İşe Yarar?

Hodan Çekirdeği Yağının Fiyatı Nedir, Nerede Satılır, Ne İşe Yarar?

Hoş kokulu altın sarısı bir yağ olan hodan yağı, yaban çiçeği ya da mavi yıldız çiçeği de denilen hodan çekirdeklerinden elde edilir. Suriye kökenli bir bitki olan hodan, parlak mavi, yıldız şekilli çiçeği, yaprakları beyaz dikenli tüylerle kaplı, salatalığımsı görüntüdedir.
Hodan yağının fiyatı nedir, nerelerde satılır?
 
Hodan yağını aktardan yahut Google’a Hodan yağı yazıp internet üzerinden temin edebilirsiniz. 20 ml Hodan yağı 5-10 TL arasında değişir. 
 
Hodan yağının kullanımı
 
Hodanın tıbbi olarak kullanımının M.Ö. 1500 yılına kadar dayandığı eski bir tarihi vardır. İyileştirici özelliği ve salataların, çorbaların ve sosların içerisinde sağlıklı garnitür olarak kullanımından dolayı hodan, Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilir. Hodan yağı ağrıyı hafifletmek ve iltihaplanma belirtileri için önerilen bitkisel yağlardan biridir. Ayrıca pek çok kullanımı da mevcuttur:
 

  1. Cildinizi nemlendirir. Cildinizi onaran, cilde nem katan bir yağdır.
  2.  Kadınlara has rahatsızlıkları gidermeye yardımcıdır. Göğüslerdeki hassasiyeti, adet öncesi sendromları, menopoza bağlı rahatsızlıkları ve bunlarla alakalı ağrı ve krampları hafifletir.
  3. Solunum bozukluklarının hafifletilmesine yardımcı olur. Hodan yağı uzun yıllardan beri halk arasında öksürük ve boğaz ağrısının tedavisinde kullanılır. 
  4.  Yüksek kan basıncını ve stresi azaltır. Kanada Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre, hodan yağı kapsülünü kullananlarda 28 günlük uygulama sonrasında, stres oranlarında azalma gözlemlenmiştir.
  5. Hodan yağı aroma terapide de kullanılır. Jojoba, kuşburnu, devedikeni, tatlı badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak buharlaştırılıp teneffüs edilebilir. Hodan yağının canlandırıcı ve coşturucu bir etkisi olduğu söylenir. Bu yüzden ruh halinizi değiştirebilir ve depresyondan kurtulmaya da yardımcıdır.

Hodan yağının faydaları
 
Çuha çiçeği ve siyah Frenk üzümünün yanı sıra, hodan yağı doğal bir iltihap sökücüdür. Esansiyel yağ asitleri, sağlıklı metabolizma fonksiyonları için faydalıdır ve saç, deri, kemik gelişimine ve beyin fonksiyonlarının en uygun düzeyde gerçekleşmesine yardımcı olur. 
 
Hodan yağının hafiflemesine yardımcı olabileceği diğer iltihaba bağlı rahatsızlıklar:
 
Romatizmal eklem iltihabı: Pensilvanya Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda, romatizmal eklem iltihabı olan hastalara günlük 1.4 gram hodan yağı verildiğinde ağrılarında ve eklemlerindeki şişmede azalma olduğu tespit edilmiştir.
 
Cilt rahatsızlıkları: Bu yağ, akne, egzama veya sedef gibi rahatsızlıkları tedavi edebilir. Yapılan araştırmalarda, cilt problemleri olan kadınların hodan yağı kullanımı sonrasında rahatlama yaşadıkları gözlenmiştir.
 
Diş eti iltihabı: Yapılan araştırmalar, hodan yağı takviyesi ile diş eti iltihabına bağlı oluşan rahatsızlıkların azaltdığını göstermiştir.

MS (çoklu sertleşim): Bir sinir hastalığı olan MS ile alakalı kas spazmı ve uyuşma gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca hodan yağı, sinir hasarının onarımında ve zamanla sağlıklı sinir gelişiminde de faydalıdır.
 
Alzheimer: Hodan yağı, Alzheimer yani bunama hastalığında, vücudu savunmasız bırakan bu rahatsızlığın tedavisinde son derece önemli olan sinir uyarılarının iletimini arttırmada etkili olabilir.
 
Hodan yağının ayrıca kadın kısırlığı, iktidarsızlık, gut hastalığı ve hatta diyabetik nöpatinin tedavisinde de etkili olabileceği söylenir.
 
Hodan Yağının Yan Etkileri
 
Çok nadir olsa da hodan yağının hazımsızlık, mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik, ishal ve döküntü gibi yan etkileri olduğu görülmüştür.
 
Hodan yağı, bazı hastalarda kriz eşiğini düşürebildiğinden, kriz olasılığını arttırır. Ayrıca pıhtılaşma karşıtı ya da kan inceltici olarak etki edebilir ve valfarin gibi ilaçlarla etkileşime geçebilir. Şayet kriz ilacı ya da kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, hodan yağından uzak durunuz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
Reklamı Geç