24 Nisan 2018, Salı 05:40

İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri

İçten Çıkan Sivilce İçin En Etkili Doğal Çözüm Yöntemleri

Sivilce en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. İçte çıkan sivilce ve kör sivilce olarak da bilinen deri altı sivilce, ciltte sinirlere daha yakın yerde çıktığından diğer sivilcelerden daha fazla acıya neden olur. Diğer sivilce türlerinde olduğu gibi kör sivilce de, aşırı aktif yağ bezlerinin gözenekleri tıkaması sonucu ortaya çıkar. Ancak, bu sivilce, cilt yüzeyinin altında kalması nedeniyle normal sivilcede olduğu gibi uçları beyaz değildir, yalnızca şişlik olarak kendini belli ederler.

Bu sivilceler genellikle burunda, kulak arkasında ve yüzün diğer bölgelerinde ortaya çıkar. Normalde kırmızı renktedirler, içlerinde cerahat bulunmaz ve çeşitli boyutlarda meydana gelebilirler. Kör sivilceyi sıkmak,enfeksiyonun yayılmasına neden olacağından bundan kaçınmalıdır.

Ilık kompres yapın

Deri altı sivilceye ılık kompres uygulamak, kan dolaşımını artırır, sivilcenin başının çıkmasını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Kör bir sivilcenin başı açıldığında içinde biriken bulaşıcı sıvı çıkıp iyileşme süreci başlar. Kör sivilceye ılık kompres uygulamak için şunları yapın; pamuklu bir bezi sıcak suya batırıp sıkın suyunu çıkarın ve birkaç dakika boyunca kör sivilce üzerine tutun. Sivilcenin başını açana kadar işlemi günde üç veya dört kez tekrarlayın. Alternatif olarak, kompres yapmak için sıcak bir sallama siyah çay poşeti de kullanabilirsiniz. Siyah çayda bulunan tanin maddesi iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Diş macunu

Diş macunu da kör sivilce tedavisinde kullanılabilecek alternatif malzemelerdendir. Ancak cildiniz hassas ise, diş macunları cildinizi tahriş edebilecek kimyasal maddeler içerdiğinden dikkatli olmalısınız. Kör bir sivilcenin tedavisi için yalnızca beyaz diş macunu kullanmayı tercih edin. Beyaz diş macunları genellikle sivilcelerin boyutunu azaltmaya yardımcı olan nane veya karanfil yağı içerir ki bu özelliği ile kör sivilcenin neden olduğu acıyı ve kızarıklığı hafifletir. Gece yatmadan önce kör sivilceye az miktarda beyaz diş macunu uygulayın. Bir gece bekletin. Sabahleyinyıkayın. Bu uygulamaya her gün kör sivilce yok olana kadar devam edin.

Not: Bu çözüm aynı zamanda gündüz de uygulanabilir. Diş macunu en az bir ila iki saat boyunca sivilce üzerinde kalmalıdır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, tonik etkisi sayesinde kan dolaşımını uyarır ve antiseptik özellikleri sayesinde bakteriyel enfeksiyonların gelişimini engeller. Pamuğu elma sirkesine batırıp, ardından kör sivilce üzerinde biraz bekletin. Elma sirkesi asit içeriği ile cildi yakıcı, tahriş edici olabileceğinden çok uzun süre bekletmeyin. Sivilcenin başının çabuk çıkması için bunu günde birkaç kez yapın.

Limon suyu

Limon suyu da deri altı sivilcesi doğal tedavi yöntemlerindendir. Limon suyunda bulunan sitrik asit, sivilcenin kurumasına yardımcı olur. Limon suyu ayrıca bakteri ve kirin çıkarılmasına yardımcı olan ve iyileşme sürecini hızlandıran bir dezenfektan olarak da çalışır. Bir limonu sıkıp suyunu çıkarın. Eczaneden temin edebileceğiniz gazlı bezi bu suya batırıp kör sivilcenin üzerine koyup 20 dk bekletin. Ardından suyla yıkayın. Kör sivilcenin geçmesi için 3-4 gün boyunca günde iki veya üç kez buna devam edin. Alternatif olarak, bir yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp deri altı sivilceye uygulayın. Yarım saat bekletin ve ılık su ile yıkayın. Bunu günde iki kez birkaç gün boyunca yapın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilceye neden olan bakterileri yok etmeye ve yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Çay ağacı yağı aynı zamanda cildi rahatlatacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Çay ağacı yağı, cildi derinlemesine nüfuz eden ve tıkanmış gözenekleri açan bir temizleyici gibi iş görür. Çay ağacı yağını cilde uygulamadan önce suyla seyreltmek çok önemlidir. Bire dokuz oranında çay ağacı yağı ile suyu karıştırın. (Mesela 1 çay kaşığı çay ağacı yağı ile 8 çay kaşığı suyu karıştırın.) Pamuğu bu karışıma batırıp kör sivilceye sürün. Çay ağacını aktarlardan yahut internet üzerinden satın alabilirsiniz. Organik çay ağacı yağı yazanı satın alın. On dakika boyunca ciltte bekletin ve sonra ılık suyla cildi yıkayın. Ardından cilde hafif bir nemlendirici uygulayın. Bu işlemi günde üç kez tekrarlayın.

Not: Hassas cildiniz varsa, çay ağacı yağını su yerine aloe vera jel ile seyreltebilirsiniz.

En İyi Sivilce Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Sivilce Çukurlarına Kesin Çözüm Yöntemleri Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

13 Yorum

 1. Misafir

  İşe yaroyo

 2. Misafir

  Ben dayanamayıp sıkmaya çalıştım belki beyazı çıkar diye sabah kalktığımda gözüm sisti napmam gerekiyor luften yardim edin

 3. Burcu

  Sivilce izleri nasıl geçer

 4. Misafir

  Merhaba benim yüzümde çok biyaz svelceler var nasıl engellenir

 5. ozlm

  Burunumun hemen altında kör sivilce çıkmıştı. Ben sıkınca biraz burnumun üstüne, tam giriş kısmına gitti ve şuan orada bir şişkinlik var. Geçmesi veya burnumun içine gitmemesi için ne yapabilirim?

 6. Abagagab

  Cay posetiyle kompres yapma ve elma sirkesi yontemini 3 gun uyguladim, sivilcenin ustu kabuk tuttu sonra kabugu kaldirinca iltihap akmaya basladi butun iltihap cikti sayenizde

 7. Nazan

  Sivilcelerden nasil kurtulabilirim,

 8. gunes

  uyguluyummu bilemedim

 9. irenç ya

  ne yapmak lazım

 10. Canan

  Yüzümde çenemin yanlarinda Deri altında şişlik vardı elleyince hissediliyordu sıkınca geçer sandm sıktım ama sıkılmaması gerekiyormuş ne yapmalıyım:(

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç