20 Ekim 2018, Cumartesi 10:04

İkili Test Sonucu Örneği Kaç Olmalı? İkili Test Cinsiyet Belli Olurmu?

İkili Test Sonucu Örneği Kaç Olmalı? İkili Test Cinsiyet Belli Olurmu?

Gebelik süresi boyunca, bebeğin sağlık durumunu öğrenmek için hamile kadınlara çeşitli testler yapılır. İkili tarama testi de bu testlerden biridir. İkili test doğmamış çocuğun anormalliklerinin saptanmasına yardımcı olur. 11-14 hafta testi ve ense kalınlığı testi olarak da bilinen ikili test, PAPP-A ve serbest B -hCG adı verilen iki hormonun kanda ölçülmesi, kandaki miktarının tespit edilmesi, bunlara ek olarak da fetus ense kalınlığının ölçülmesi ile yapılan bir tarama testidir. İkili test sayesinde anne karnındaki bebeğin Down sendromu olup olmadığı belirlenebilir. İkili tarama testi %85-90 doğru sonuç verir, yanılma payı % 10-15’tir. İkili test sonucuna göre cinsiyet tahmini yapılamaz. Bu test ile cinsiyet tespit edilemez.

İkili Test Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

İkili test en erken yapılan prenatal tarama testidir. İkili test gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılır. İkili tarama testi için ilk olarak ultrason cihazı ile anne karnındaki bebeğin ensesindeki sıvı bulunan kısmın kalınlığı ölçülür. Daha sonra anne adayından alınan kan örneğindeki gebelik hormonu olan β-hCG’nin serbest kısmının ve PAPP-A adındaki diğer protein değerlerinin ölçümü yapılır. Burun kemiğinin oluşup oluşmadığı gözlemlenir. Bu değerlerle birlikte annenin yaşı ve kilosu, bebeğin baş-popo mesafesi de eklenerek bilgisayar ortamına aktarılarak down sendromu risk belirlemesi yapılır.

İkili testin duyarlılığı, hamilelikte yapılan bir diğer test olan 3'lü teste göre daha yüksektir, ayrıca 3'lü testten daha erken yapılması sebebiyle de, üçlü teste göre daha avantajlıdır. İkiz, üçüz, dördüz vb. çoğul gebeliklerde ikili test taraması yapılmamaktadır.

İkili Test Neden Yapılır?

Anne karnındaki bebekte Down sendromu riski ve diğer kromozomal anormalliklerin olup olmadığını tespit etmek

Fetusta bulunabilecek yapısal anormallikleri belirlemek

İkiz, üçüz gebelik gibi çoğul gebeliklerin varlığını teşhis etmek

Belirti vermeyen gebelik kayıplarının teşhisini koyabilmek

İkili Test Kesin Sonuç Verir mi?

İkili test tanı değil tarama testidir. Bu nedenle ikili test için kesin sonuç verir diyemeyiz, ancak olasılık ortaya koyar. İkili test sonucunda down sendromu riski yüksek çıkarsa anne adayına amniyosentez uygulanır. Özellikle 37 yaşından büyük anne adaylarına, çoğu zaman ikili testi yaptırdıktan sonra direkt olarak amniyosentez yaptırması önerilir.

İkili Tarama Testinde Cinsiyet Belli Olur mu?

Sual:2'li tarama testinde Cinsiyet Öğrenilebilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Ayla Üçkuyu'nun cevabı:(2 li test ile cinsiyet öğrenilemez. Fetal dna testi ile anlaşılabilir.)

İkili Test Fiyatı Ne Kadar?

İkili testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerde 2’li test 100 TL’dir.

İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı? İkili Test Örnek Sonuç

PAPP-A hormonunun düşük olması, hCG hormonunun ise yüksek olması Down Sendromu – Trizomi 21 gibi bebekteki anormallik durumları için riski yükseltir. Ultrasonda “Ense kalınlığı” değerinin 3 mm üzerinde ölçülmesi, başta Down sendromu – Trizomi 21 olmak üzere kromozom anomalileri için riski ciddi oranda yükseltir. Sağlıklı bir bebeğin ense kalınlığı 2.5 mm veya daha azdır, ense kalınlığı söz konusu olması için ensenin 2.5 mm ve üzeri bir değerde olması gerekir.

Aşağıdaki test sonucuna bakıp ikili test sonucunuzun yeşil, sarı veya kırmızı alanlardan hangisine girdiğini görerek bir fikir edinebilirsiniz. Ancak her halükarda Kadın Doğum uzmanı ile görüşerek testinizin detayları hakkında bilgi almanız önerilir. Düşük riskli çıkan sonuçlarda ultrason ile gebeliğin takip edilmesi yeterli olacaktır. Orta veya yüksek riskli çıkan sonuçlarda ise ileri analizlere geçilmesi önerilir. İkili testin riskli çıkması durumunda Amniyosentez (göbekten iğne batırılarak su alınması) veya serbest fetal DNA testleri ile bu durum netleştirilebilir, endişe giderilebilir.

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Hamilelikte Zararlı Yiyecekler Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Normal sınırlarda bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi YEŞİL alanda bulunuyor.

Orta riskli bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi SARI alanda bulunuyor.
 

Yüksek riskli bir İKİLİ TEST sonucu; Risk değerini gösteren çizgi KIRMIZI alanda bulunuyor.
 

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Sultan

    %67 normalmi down sendromu

  2. Misafir

    2 IU/mL 1.11 NT 1.50 mm 1.01 NK: Mevcut Risk Değerlendirmesi (doğumda) Risk Cutoff Down Sendromu <1:50000 1:250 Sadece Yaş 1:1280 Trisomi 18/13 1:15400000 1:300 sonuçlarım normal mi

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç