17 Temmuz 2019, Çarşamba 11:59

Kalp Çarpıntısı Neden Olur Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Taşikardi (Kalbin Hızlı Atması Kalp Çarpıntısı) Ne Demek Çarpıntı Neden Olur Çarpıntıya Ne İyi Gelir?

Kalbin hızlı atması kalbin istirahat halindeyken normalden daha hızlı atmasına denir. Bu durum tıbbi olarak "Taşikardi" olarak bilinir. Kişinin kalp atışı dakikada 100’den fazla olduğunda taşikardi teşhisi konur. Normal zamanda yetişkinlerde kalp atışı dakikada 60 ila 100 iken, yenidoğanlarda dakikada 110’dur.

Kalbin Hızlı Atması (Taşikardi) Belirtileri Nelerdir?

Taşikardi durumunda; altta yatan sebebe ve bu sebebin ciddiyetine bağlı olarak farklı belirtiler yaşanmaktadır. Kalp atış hızı nedeniyle kanın pompalanma etkisi düşer ve vücudun birçok yerine oksijen gitmediği için belirtiler yaşanmaya başlar. Taşikardi belirtileri şunlardır:

 1. Nefes darlığı
 2. Baş dönmesi
 3. Nabız yüksekliği
 4. Göğüs ağrısı
 5. Baygınlık
 6. Kalp çarpıntısı

Kalbin Hızlı Atması (Taşikardi) Neden Olur?

 1. Kansızlık
 2. Duyusal stres, korku, endişe
 3. Vitamin eksikliği
 4. Bazı ilaçların yan etkileri
 5. Kalp hastalıkları sonucu kalbin zarar görmesi
 6. Kalp hastalığı veya doğuştan olan hastalıklar
 7. Doğuştan olan kalbe anormal sinyal gitmesi
 8. Aşırı egzersiz
 9. Yüksek veya düşük tansiyon
 10. Uyku apnesi
 11. Çok fazla alkol veya kafein tüketmek
 12. Yüksek ateş
 13. Ağır yemekler tüketmek
 14. Çay, kahve, tütün gibi uyarıcı maddelerin alınması.
 15. Uzun süreli yüksek tansiyon
 16. Koroner kalp hastalıkları
 17. Tiroid problemleri
 18. Kalp kapakçıklarında sorun
 19. Kan dolaşımında sorunlar
 20. Miyokardit, kalp kaslarının iltihaplanması
 21. Perikardit, perikardin (kalbi örten lifli kese) iltihaplanması
 22. Kalp pili işlev bozukluğu
 23. Kalp kaslarına yetersiz oksijen salınması
 24. Kan kalınlaşması gibi kanla ilgili bozukluklar
 25. Kalp hastalığı, koroner arter hastalığı, kalp kapakçık hastalığı, kalp yetmezliği, kalp kası hastalığı, tümör veya enfeksiyonlar dâhil olmak üzere bu tür problemler sonucu kan akımı zayıflar ve kalp dokularına zarar verir.
 26. Hipertansiyon
 27. Kalp üst odacığında problem
 28. Bir veya daha fazla kalp krizi geçirmiş olan kişilerde genellikle kalp atışı yüksek seyreder.
 29. Çok yüksek veya çok düşük sodyumla beslenmek de taşikardiye yol açabilir. Bu da elektrolit dengesizliğine yol açar.
 30. Elastik olmayan akciğer dokularının, kalbin pompalama kapasitesini ciddi şekilde etkilediği kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi akciğer hastalıkları.
 31. Aritmi, anormal veya düzensiz kalp ritmini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Atriyal fibrilasyon en sık görülen aritmilerden biridir. Bu durumda kalbin üst odacıklarının (atriyum) ve alt odacıklarının (ventriküllerin) kasılmaları uyumlu olmaz.

Kalbin Hızlı Atması Çarpıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalbin hızlı atması (çarpıntı) durumunda Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Kalbin Hızlı Atması (Taşikardi) Nasıl Tedavi Edilir?

Taşikardi; kalp, kan damarları ve hatta sinir sistemini etkileyen birçok hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Akut veya kronik olmasına bağlı olmadan hayati sonuçlar doğurabilir. Uygulanacak tedavide amaç kalp hızını yavaşlatmak ve vücuda kalıcı herhangi bir hasarı önlemektir.

Anti Aritmi İlaçları

Doktorlar bazen hızlı kalp atışı olan Amerikan Kalp Derneği hastaları için anti-aritmi ilaçlar reçete ederler. Bu ilaçlar, kalp hızını kontrol eden hücreleri etkileyerek kalbi yavaşlatmak için kullanılır. Anti-aritmi ilaçların örnekleri arasında prokainamid, lidokain ve brittium bulunur.

Sigarayı bırakmak: Sigara içiyorsanız ve taşikardi teşhisi konulduysa hemen sigara içmeyi bırakın. Sigara içmek taşikardiyi tetikleyebilir.

Vagal manevraları

Bazı fiziksel aktiviteler, vagus siniri (kalp hızını doğal olarak yavaşlatan bir sinir) uyarır. Örneğin, Valsalva manevrası (örneğin tuvalate çıkma anında aşağıya doğru hissi) bazı taşikardi tiplerini yavaşlatabilir.

Kateter

Kateterler, dokuyu ısıtmak veya dondurmak ve anormal elektriksel iletim yollarını (ablate) yok etmek için kalbe kan damarlarından sokulan cihazlardır. Bu işlem genellikle Wolff-Parkinson-White sendromu, atriyal fibrilasyon ve atriyal flatter tedavisinde kullanılır.

İmplant Edilebilir Kardiyoverter Defibrilatör (ICD)

Kalbi sürekli izlemek için bir ICD cihazı göğsün içine kalıcı olarak yerleştirilir. Bu işlemde VT veya VF tespit edilirse, cihaz normal kalp ritmini düzeltmek için hemen elektrik şoku gönderir.  ICD, yaşamı tehdit eden VT veya VF riski yüksek olan ciddi kalp hastalığı olan kişilerde gerekli olmaktadır.

Kardiyoversiyon

Bu işlemde ise normal kalp ritmini sağlamak için uygun zamanlanmış elektrik çarpması (kalple uyumlu) göğse iletilir. Bu prosedür için en yaygın endikasyonlar atriyal fibrilasyon, atriyal flatter ve SVT'dir.

Acil Asenkron Defibrilasyon

Defibrilasyon, kardiyoversiyona benzerdir. Ancak bu işlem, hayati tehlike arz eden aritmiyi nabızsız VT ve VF'yi dönüştürmek amacıyla daha hızlı elektrik şokları sağlar.

Kediotu Kökü

Kediotu kökü, yüzyıllar boyunca uyku problemleri, stres için kullanılan iltihap sökücü ve analjezik olarak kullanılan bir yatıştırıcıdır. Bu kök, zihin ve bedeni rahatlatır, böylece kalbi normal hızına getirir ve taşikardi tedavisinde yardımcı olur.

Labirent Uygulaması

Bu ameliyat kalpteki anormal elektriksel yolları bozar. Bu tür ameliyatlara genellikle üstte bahsettiğimiz diğer tedavi seçenekleri başarısız olduğunda başvurulur.

Kalbin Hızlı Atması (Taşikardi) Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

 1. Düşük tansiyon
 2. Kalp yetmezliği
 3. Kan pıhtıları
 4. Felç
 5. Ani ölüm (kalp durması)
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT