21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:51

Kıl Kötü İltihabı Neden Olur, Belirtileri Kıl Kökü İltihabı Ne İyi Gelir?

Kıl Kötü İltihabı Neden Olur, Belirtileri Kıl Kökü İltihabı Ne İyi Gelir?

Kıl kökü iltihabı sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur, bakteriler ve mantarlar yüzünden oluşan bir rahatsızlıktır. Kıl kökü iltihabı genellikle kasıkta, bikini bölgesinde, yüzde, uyluk, kalça, boyun ve koltuk altlarında meydana gelir. Zayıf bağışıklık sistemi, dar kıyafetler, yanlış tıraş yönü, hijyene dikkat etmemek, sivilce ve deri iltihapları gibi sebeplerle kıl kökünde iltihaplanma olabilir. Kıl kökü iltihabının ciltte kabartı ve kızarıklıklar, ağrı, yanma, şişme ve kaşıntı gibi belirtileri vardır. Genelde çok ciddi bir sağlık sorunu olmamakla beraber, verdiği acı, sosyal ve iş hayatını etkilemesi veya görünür bir bölgede ise oluşturduğu kötü görüntü sebebiyle can sıkıcı olabilmektedirler. Çoğunlukla 1-2 hafta gibi bir sürede kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda kıl kökü iltihapları saç dökülmeleri veya yara izlerine sebebiyet verirler. Bu yazımızda kıl kökü iltihabından hızlıca kurtulmanıza yardımcı olacak doğal ve bitkisel yöntemleri ele aldık.

İşte Kıl Kökü İltihabından Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Doğal Tedavi Yöntemleri;

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Tarafından Verilen Kıl Kökü İltihabını Geçiren Kür Tarifi

3 yemek kaşığı ısırganı az miktar suda 5 dakika haşlanır. Lapa yaparak kıl köküne haftada üç kez uygulanır. İyileşinceye kadar devam edilir. Bu uygulama anal fissürde de etkilidir. Suyunu sıkmadan tülbente sarılarak uygulanır. 15-20 dakika ılık bekletilir. Bu kür iltihabı kurutur.

Sıcak Uygulama

Kıl kökü iltihabında ilk tavsiye ettiğimiz yöntem; bölgeyi ısıtmaktır. Bu işlem, bölgedeki kan akışını hızlandırarak vücudun doğal savunma mekanizmasından yararlanmamızı sağlar. Bunun için; 2 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz katın ve bu karışımı bir kapta kaynatın. Elinizi yakmayacak sıcaklığa düştüğünde, kabın içine temiz bir bez parçası koyun ve çıkarıp fazla suyu sıkın. Tuzlu su ile ısınmış bu bezi birkaç dakika boyunca iltihaplı bölgede tutun. Bez soğudukça işlemi 5-6 sefer tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal bakterileri vücudumuzdan uzaklaştıracak doğal bir bitkidir. Bunun yanında zerdeçal şişme, kaşıntı ve ağrı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bunun için 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile aynı oranda zeytinyağını karıştırın ve kıl kökü iltihabı olan bölgeye sürün ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Kurumasının ardından su ile durulayın. Bu uygulamayı günde 3 defa tekrarlayın. Bunun yanında gün içinde 2-3 bardak zerdeçal çayı içebilir veya salatalarınıza zerdeçal rendeleyebilirsiniz.
 

Elma Sirkesi

Kıl kökü iltihabında en kolay uygulana bilinen tedavi uygulamalarından biride sirke kullanmaktır. Elma sirkesi antibakteriyel, antiseptik ve antiviral özelliklere sahiptir, bu da sorunun nedenini çözer. Bunun yanında iltihap ve kaşıntıyı azaltmada etkilidir. Bunun için 1 tatlı kaşığı sirke ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırıp sorunlu cilde sürmeniz ve 10- 15 dakika sonra su ile durulamanız yeterlidir. Gün içinde içeceğiniz 1 bardak suya 1 yemek kaşığı sirke katarak ta vücudunuzu içten temizleyebilirsiniz. Bu da kıl kökü iltihabının tedavisini hızlandırır. Sirkeli sudan günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinden çıkaracağınız jeli kullanmakta etkili bir kıl kökü iltihabı kurutucusudur. Aloe vera jel, etkili anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, sorunu tedavi etmeye ve yanma ve kaşıntı hissini hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca bölgeyi nemli tutar ve cildin pH dengesini düzenleyerek hızlı iyileşme sürecini başlatır. Bunun için aloe vera bitkisini kesin ve çıkan jeli iltihaplı bölgeye sürün. 1 saat sonra su ile durulayın. Günde 2 defa 1 hafta boyunca uygulayın.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.