23 Ekim 2017, Pazartesi 10:54

Kolesterol Neden Yükselir? Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Bitkiler

Kolesterol Neden Yükselir? Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Bitkiler

“Bu makalemizde kolesterol nedir, yüksek kolesterol belirtileri neler, kolesterol düşürmek için ne yapmalı, kolesterole iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler verdik.” Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Ve Dr. Feridun Kunak tarafından tarifi verilen kolesterol düşüren kür tariflerini yayımladık.

Kolesterolü kısaca tarif etmek gerekirse, kanda bulunan bir yağ türüdür.  Hücrelerimizin kolesterole ihtiyacı vardır, kolesterol sayesinde vücut çeşitli fonksiyonlarını yerine getirebilir.  Yüksek kolesterol ise LDL yani kötü kolesterolün kanda birikmesine denir. Atardamarlarda katman birikimine ve tıkanmalara neden olan kolesterol türü LDL kolestroldür. Bu yağ aldığımız besinler yoluyla kana karışır. Bu yağ zamanla damar çeperinde tutunmaya başlar. Soba borusunun kurum tutması gibi düşünülebilir. Bunu arttıran etmenler vardır. Damar çeperinin pürüzsüz yapısını kaybetmesi gibi. Yine soba borusunu düşünelim, borunun iç kısmı tırtıklı olsa idi daha çabuk kurum bağlayacaktı. Kolesterolü 2 ye ayırmaktayız. LDL olanı zararlı olanıdır. HDL ise iyi kolesterol olarak bize fayda sağlar. Bunu besinlerden alamayız vücut kendi üretir fakat bazı besinler bunun üretimini arttırır. Yazımızın sonunda bunu tablo halinde bulacaksınız. Bu yazımızda kolesterolü düşürmek için kullanabileceğiniz doğal besin kaynaklarından bahsedeceğiz.

Kolesterol Belirtileri (Yüksek Kolestrolün Belirtileri)

 1. Baş ağrısı
 2. Halsizlik
 3. Aşırı yorgunluk hissi
 4. Ayaklarda ve bacaklarda yanma
 5. Soluk cilt, cildin solgun görünmesi
 6. Yaraların geç iyileşmesi
 7. Baş dönmesi
 8. Ayak tırnaklarında kalınlaşma
 9. Ayak parmaklarında morarma
 10. El ayaklarda üşüme veya uyuşma
 11. Ağrı ve kramplar yaşama
 12. Nefes darlığı
 13. Göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri
 14. Deri altında ve göz çevresinde yağ birikmesi
 15. Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar
 16. Bacaklarda meydana gelen ağrılar
 17. Cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

 1. Kötü beslenme (Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, paketlenmiş gıdalar, katı margarin, tereyağ, kızarmış yiyecekler, katı bitkisel yağ çerez, cips, kraker gibi atıştırmalıklar)
 2. Obezite (Aşırı kilo) Aşırı kilolu olmak vücuttaki trigliserid seviyesini yükseltirken iyi kolesterolü (HDL’yi) düşürür.
 3. Hareketsiz yaşam (Egzersiz yapmamak ve hareketsizlik kolestrolü yükseltir)
 4. Sigara / Alkol kullanımı
 5. Yaşlanma (Erkekler 50 yaşını aştıktan sonra LDL seviyelerinde dikkat edilmesi gereken oranda yükseklik yaşarlar. Kadınların LDL seviyeleri menopoza kadar nispeten daha düşüktür ancak menopoz sonrasında erkeklerin LDL seviyesine yaklaşmaya başlar.)

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.