21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:51

Metabolizmayı Ne Hızlandırır? Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler Besinler

Metabolizmayı Ne Hızlandırır? Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler Besinler

Metabolizma, hayatımızı sürdürmek için vücudumuzda gerekli olan bir dizi kimyasal süreçler dizisidir. Metabolizma bedeninizin yiyeceklerle aldığı besinleri enerjiye dönüştürme ve bu enerjiyi yakma kapasitesine denir. Metabolizmanız iyi çalışıyorsa, hızlıysa aldığınız besinler kolayca enerjiye dönüşür. Yiyeceklerden aldığınız kaloriler kilo olarak depolanmaz enerji olarak harcanır. Fakat metabolizmanız yavaşsa yiyip içtikleriniz enerjiye dönüştürülüp yakılamaz, bunun sonucunda yağ olarak depolanır ve kilo alırsınız. Bu makalemizde Diyetisyenler tarafından bildirilen metabolizmayı hızlandıran besinlerden, yiyeceklerden ve içeceklerden bahsedeceğiz;

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel yapılan araştırmalara göre metabolizmayı hızlandırdığı ispatlanmış besinleri şöyle bildiriyor;

 1. Yeşil çay
 2. Greyfurt
 3. Brokoli
 4. Tarçın
 5. Kırmızı et
 6. Barbunya
 7. Yulaf ezmesi
 8. Ispanak
 9. Hindi
 10. Kahve
 11. Soya sütü
 12. Köri
 13. Yoğurt
 14. Elma
 15. Badem
 16. Pul biber
 17. Acı biber

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel ‘den Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Tavsiyeler;

 1. Günde 2-3 bardak yeşil çay için.
 2. Yemeklerinize mutlaka pul biber katın
 3. Günde 10 adet badem tüketmeliyiz.
 4. Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın.
 5. Her gün 2-3 bardak süt veya yoğurt yiyin
 6. Özellikle acı sivri biber metabolizmayı hem hızlandırıyor hem de kabızlığa karşı birebir.

Diyetisyen Yenilay Polat Metabolizmayı Hızlandıran Besinleri Şöyle Bildiriyor

Elma sirkesi: Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandıran besinler arasında yer alır. Elma sirkesinin metabolizma hızlandırıcı etkisinden yararlanmak için öğle ve akşam yemeklerinde salatanıza 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu: Keten tohumu da metabolizmayı hızlandırmakta önemli rol oynayan besinlerdendir. Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve kişiye tokluk hissi vermektedir. Keten tohumu ayrıca bağırsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Tarçın: Tarçının da metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Tarçının bu özelliğinden yararlanmak için ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerini 1 tatlı kaşığı tarçınla süsleyerek tüketebilirsiniz.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.