23 Mayıs 2018, Çarşamba 07:48

Odun Ve Kömür Sobası Nasıl Yakılır?

Odun Ve Kömür Sobası Nasıl Yakılır?

Ülkemizde pek çok hane kış aylarında ısınmak için sobayı tercih ediyor. Peki, soba nasıl yakılır? Öğrenmek ister misiniz? Bu makalemizde odun ve kömür sobası yakımına yer verdik. 

Kömür sobası nasıl yakılır?

 1. Kömür
 2. Gazete kağıdı 
 3. Çıra denilen çalı, çırpı
 4. Kibrit

Kovamıza üçte iki oranında kömür koyuyor isek, yani kovanın üçte ikisi kömürden oluşuyorsa, üçte bir oranında hava boşluğu ve çalı çırpı, gazete koymalıyız. Bu şekilde hazırladığınız kovayı sobaya yerleştirmeli, ardından 1 parça çırayı veya gazete kağıdını kibritle yakıp, kovanın içine üstten atmalıdır.

Odun sobası nasıl yakılır?

 1. Odun (kuru olmalı, yaşı yakmak zordur)
 2. Talaş, gazete kağıdı, çıra, çalı çırpı
 3. Kibrit

Öncelikle şunu bilmeli ki, ister odun, ister kömür sobası yakın, oksijen sobanın yanmasında çok önemlidir. Odunları tuğla gibi üst üste değil, birbiriyle temas edecek şekilde çapraz yerleştirmelidir. Odunların üstüne çıra, çalı, çırpı ve gazete kağıdı koyun. Yine kömür sobasında olduğu gibi soba kovası tıka basa odundan oluşmasın, yalnızca kovanın üçte 2'si odun olmalı, üst kısmında ise talaş, gazete kağıdı ve çalı çırpı. Hava fazla soğuk değilse kömürü veya odunu, kovanın üstünde 2/3’si boş kalacak şekilde doldurunuz. Soba kovasını sobaya yerleştirip, küçük bir çıra veya gazete parçasını sobanın üstünden atıp, kapağını kapatın.

Soba zehirlenmesini ve diğer tehlikeleri önlemek için;

 1. Soba kovası yalnızca ful dolu kömürden oluşmamalı,
 2. Sobayı yakarken benzin, tiner, mazot asla kullanmamalıdır.
 3. Sobayı yaktıktan bir süre sonra baş ağrısı, baş dönmesi, kusma vb zehirlenme belirtileri varsa derhal 112 acil sağlık ekiplerine haber vermelidir.
 4. Sobanın tutuşturulması için bazı kişiler gaz yağı kullanır. Gaz yağı kullanımı tehlikeli olduğu için tavsiye edilmez.

Gaz Yağı Nerede Bulunur, Gaz Yağını Nerden Satın Alabilirim? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. zehra kılıc

  Cok iyi bi ornekti benden evde sobasi olanlara tavsiye

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç