22 Ocak 2019, Salı 01:13

Okaliptüs Yağı Burun Tıkanıklığı İçin Ve Cilde Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs Yağı Burun Tıkanıklığı İçin Ve Cilde Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs yağı, Avustralya kökenli okaliptus ağacından elde edilen bir yağ türüdür. Bu okaliptüs ağacının oval şeklindeki yaprakları kurutulup, ezilip ardından özü çıkarılarak renksiz bir sıvı şeklini alır. Okaliptüs yağı sağlığa olan birçok faydası sayesinde dünya çapında yaygın olarak bilinen bir yağdır.Okaliptüs yağı içindeki sineyol olarak bilinen organik bileşeni sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Bu doğal kimyasal bağışıklık güçlendirici, antiseptik, enfeksiyon sökücü, antioksidan,iltihap sökücü ve iyileştirici özelliklere sahiptir.  Bu yağ, öksürük ve soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi ilaçlar ve spreylerde yaygın olarak kullanılmaktadır. 20 ml okaliptüs yağı 10 TL’dir. Okaliptüs yağının sağlığa olan faydaları şöyledir;

Soğuk Algınlığı ve Burun Tıkanıklığına İyi Gelir

Okaliptüs yağında bulunan virüs karşıtı ve anti bakteriyel iyileştirici özellikler boğaz ağrısı ve tıkanıklıkları iyileştirir. Alternatif Tıp Dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir makalede, okaliptüs yağının ana bileşeni olan 1-8 cineolenin birçok bakteri, virüs ve mantara karşı etkili olduğu bildirilmiştir. Okaliptüs yağının koklanması da soğuk algınlığı ve grip kaynaklı tıkanıklığın azaltılmasında yardımcıdır. Buna ek olarak, bağışıklık güçlendirici, iltihap sökücü, antioksidan, analjezik ve spazm önleyici olarak görev görerek soğuk algınlığı ve çeşitli belirtilerini geçirir.

 1. Bir tas sıcak su içine 10 ila 15 damla okaliptüs yağı ekleyin. Bu kap üzerinize eğilip başınıza bir havlu yardımıyla bunu 5 ila 10 dakikayla soluyun. Bu yöntemi günde 2 ila 3 kez uygulayabilirsiniz.
 2. Geceleyin, okaliptüs yağından birkaç damla buhar makinenize ekleyin. Bu makinenin gece boyu yaydığı hava gece boyunca iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Eklem ve Kas Ağrılarını Rahatlatır

Okaliptüs yağı içindeki analjezik ve iltihap sökücü özellikler kas ve eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Amerika Fizik Tıp ve Rehabilitasyon Dergisinde 1991 yılında yayınlanan bir çalışmada, okaliptüs yağının ağrı kesici olarak veya sporcular için ısınmasına yararlı olabilecek önemli fizyolojik tepkiler verdiği bildirilmiştir.

 1. 2 veya 3 damla okaliptüs yağını 2 yemek kaşığı ılık hindistancevizi yağıyla karıştırın.
 2. Bu karışımı ağrıyan bölge üzerinde 5 ila 10 dakika masaj yaparak uygulayın.
 3. Bunu günde 2 veya 3 kez uygulayın.

Baş Ağrısını Geçirir

Okaliptüs yağı baş ağrısı özelliklede sinüs iltihabının sebep olduğu baş ağrısı için etkilidir. Tıkanmış sinüsleri açarak baş ağrısını geçirir. Aynı zamanda etkili bir analjezik ve ağrı geçiricidir.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisinde 2013 tarihinde yayınlanan raporda okaliptüs yağının koklanılmasının okaliptüs yağının ağrı kesici ve iltihap kesici özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir.

 1. Birkaç damla okaliptüs yağını bir tas sıcak su içine katın. Bu kap üzerinize eğilip başınıza bir havlu yardımıyla bu sıvıyı 5 ila 10 dakikayla soluyun. Bunu günde 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.
 2. Aynı zamanda, hindistancevizi yağı ve okaliptüs yağı karışımıyla başınızın önüne yapacağınız masaj da baş ağrısını azaltacaktır.

Saçtaki Biti Yok Eder

Okaliptüs yağını saçta kaşıntı ve bitten kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Doğal bir böcek ilacı olarak bitleri öldürür. Aslında, bit için kullanılan çoğu sprey içeriğinde okaliptüs gibi yağ özleri bulundurur.

 1. Her zaman kullandığınız şampuan içine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Oran olarak ise, her 30 mililitre şampuan içine 3 mililitre okaliptüs yağı eklenebilir.
 2. Bu şampuanla saçınızı yıkayın.
 3. Saçınızı şampuan varken duş bonesiyle kaplayıp 10 dakika bekletin.
 4. Bekledikten sonra saçlarınızı durulayıp kurulayın.
 5. Saçlardaki bitler için bit tarağı da kullanabilirsiniz.
 6. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 defa uygulayın.

Yaraları İyileştirir

Çoğu ülkede, okaliptüs yaprakları yaraları iyileştirmek ve enfeksiyonları engellemek için kullanılmaktadır. Aslında, ilk yardım kutunuzda okaliptüs yağı koymanız, küçük yara, kesik ve sıyırık gibi durumlarda kullanışlı olabilir.

Okaliptüs yağında bulunan iltihapla savaşarak iyileşmeyi hızlandırır. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesici olarak da çalışır.

 1. Birkaç damla okaliptüs yağını 1 yemek kaşığı sirkeyle karıştırın. Bunu günde birkaç kez etkilenen bölge üzerinde sürün. 15 dakika beklettikten sonra bölgeyi temizleyin.
 2. Alternatif olarak ise, okaliptüs yağı bulunan krem veya merhemi etkilenen bölgeye direk olarak uygulayın.

Saç Diplerindeki Kaşıntıyı Azaltır

Okaliptüs yağı kepek ve diğer saç problemleri kaynaklı kaşıntı için de çok faydalıdır. Bu yağda bulunan mantar karşıtı özellikler enfeksiyonlarla savaşıp saç derisinde kepek oluşumunu engeller.

 1. 2 yemek kaşığı beyaz elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını 4 bardak suya katın. Bu karışımı saçınıza sürüp 5 dakika bekletin. Sonrasında, her zaman kullandığınız şampuan ve kremi kullanın. Haftada 2 veya 3 kez bu yöntemi uygulayın.

Böceksavar Olarak Vazife Görür

Okaliptüs yağı böceksavar sprey olarak kullanımı için etkilidir.  İçinde bulunan güçlü kokusu güçlü bir böceksavar olarak çalışıp böcekleri evinizden uzak tutar. Bu yağ çocuk ve hayvanlar için de oldukça güvenlidir ancak yine de tüketimi önerilmez. Yarım bardak ılık suyu sprey şişesine tutun. İçine 20 ila 25 damla okaliptüs yağını içine koyun ve iyice çalkalayın. Bu karışımı evde doğal bir böceksavar olarak kullanın. Diğer bir yol ise, birkaç damla okaliptüs yağını odada böcek olan bölgelere koyun.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir Fiyatı Nedir Ne İşe Yarar? Tıklayınız

Okaliptus Yağı Bebeklerde Kullanılır mı?

Cilde İyi Gelen Yağlar Cildi Güzelleştiren Bitkisel Yağlar Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT