22 Ocak 2019, Salı 00:45

Papaya Bitkisi Nerede Satılır, Bulunur, Faydaları Nelerdir?

Papaya Bitkisi Nerede Satılır, Bulunur, Faydaları Nelerdir?

Papaya; bal kabağı renginde olan güzel kokulu ve lezzetli değil aynı zamanda çok da sağlıklı olan bir meyvedir. Christopher Columbus'un tabiriyle ''muhteşem meyve” olan papaya yüzyıllardır severek tüketilir. İçeriğinde bulunan doğal vitamin ve mineral kaynakları vücudun normal çalışması için gereklidir. Bunun yanında; bu tropikal bitki; A, C ve K vitaminleri, niasin, magnezyum, potasyum, protein, karoten ve doğal lif açısından zengin bir kaynaktır.  Papaya meyvesini internet üzerinde satın alabilir yahut hipermarketlerden temin edebilirsiniz.

Kalp Hastalıklarını Önler

Papaya bitkisi kalp için en faydalı meyvelerdendir. İçinde bolca A,C ve E vitamini gibi güçlü antioksidanlar bulunur. Bu 3 vitamin, kalp krizi ve felçlerinin ana nedenlerinden biri olan kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur. Papaya meyvesi; yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede de çok yararlı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Papaya; yüksek oranda C vitamin içeriği sayesinde kandaki beyaz kan hücrelerini korur ve serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önler.

Papaya meyvesinde bulunan diğer bağışıklık güçlendirici antioksidan ise A ve E vitaminleridir. Bu iki vitaminde bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasını sağlar ve sık sık soğuk algınlığı, öksürük ve grip olan kişiler için çok faydalıdır.

Saçları Güzelleştirir

Papaya meyvesi saçlar için de çok faydalıdır. İçinde bulunan çeşitli mineral, vitamin ve enzimler sayesinde saçlara bakım yapar, hızla uzamasına yardımcı olur.  Aynı zamanda saç köklerini besleyerek saça hacim kazandırır. Papaya kepek tedavisi için de kullanılabilir.

Saç uzmanlarına göre, papayanın düzenli olarak tüketimi veya papaya içeren (meyve özü şeklinde) saç bakım ürünlerinin düzenli kullanımı saçları besler.

Kanseri Önler

Papaya meyvesinde bulunan çeşitli önemli bileşikler kanseri önlemeye yardımcı olur. Zengin antioksidan içerik, özellikle likopen, beta-karoten ve beta kriptoksin olarak bilinen karotenoidler; kanser riskini azaltmada özellikle etkilidir.

Bu meyve ayrıca, potansiyel kansorojenleri vücutta yok ederek ve tümör baskılayıcı proteinlerin etkisini arttırarak kanserin önlenmesine yardımcı olan izotiyosiyanat adı verilen bileşikleri de içerir. Kanser hücrelerinin oluşumunun yanı sıra gelişiminin de engellenmesinde yardımcı olur.

Sindirimi Kolaylaştırır

Papaya meyvesinde bolca bulunan papayin olarak adlandırılan sindirim enzimi sert protein liflerini parçalanmasına ve doğal sindirim sürecine yardımcı olur.

Papaya bitkisindeki yüksek su ve çözülebilir lif içeriği de sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenlerken hazımsızlığı önler. Buna ek olarak; yüksek oranda folat, beta karoten, E ve C vitamini kolon kanseri riskini azaltır.

Göz Sağlığını Korur

Papaya içeriğinde bulunan A,C ve E antioksidanları sebebiyle göz sağlığı için çok iyidir. Aynı zamanda içinde bulunan karotenoid lutein ve zeaxanthin sayesinde mavi ışığın göz retinasına zarar vermesini önler. Aynı zamanda; katarakt, glokom ve diğer kronik göz hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

Kireçlenme Tedavisine Yardımcıdır

Papaya çeşitli iltihap sökücü özellikler sayesinde kireçlenmenin vücutta sebep olduğu ağrıları geçirmede yardımcıdır. Papaya içinde bulunan papayin ve kimopapayin; kireçlenme sebepli iltihabı azaltmada  çok etkili iki eşsiz enzimdir.

Aynı zamanda papaya meyvesinde bulunan A,C,E vitaminleri ve beta karoten de iltihabı azaltmada çok etkilidir. Romatizmal Hastalıklar Yıllığı'nda yapılan bir çalışmaya göre, düzenli olarak papaya gibi yeterli miktarda C vitamini içeren gıdaları yemeyenlerin düzenli olarak bu gıdaları tüketenlere göre kireçlenme geliştirmeleri daha olasıdır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Papaya A ve C vitamini, folat,lif ve potasyum açısından oldukça zengindir. Bu besin maddeleri için sağlık için oldukça faydalıdır. Dahası; lif açısından zengin olan bu meyve tok tutar ve kabızlığı önler. Küçük bir parça papaya bitkisi günlük alınması gereken lif miktarının yaklaşık olarak %11'ini karşılar.

Ayrıca içinde sindirime yardımcı olan ve besinlerin midede hareketini hızlandıran papayin enzimine de sahiptir. Sindirimin az olması da kilo problemlerine yol açtığı gibi yetersiz beslenmeye de sebep olur. İşte bu özelliğiyle papaya kilo kontrolünde çok büyük bir öneme sahiptir.

Papaya meyvesinde kolesterol ve yağ yoktur ayrıca kalori açısından çok düşük olması sebebiyle diyette olan kişiler için mükemmel bir besindir. Eğer sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsanız, papaya bitkisini çiğ veya pişmiş olarak tüketmelisiniz.

Cilde Faydalıdır

Papaya meyvesinde cilde iyi gelen birçok sağlıklı bileşik vardır. Bu sebeple papaya, cilt için mükemmel fayda sağlamak için bir yüz temizleme kremi olarak kullanılabilir.

Papaya ciltte kullanıldığında; tıkalı gözenekleri açarak sivilceleri geçirir ve cilt enfeksiyonlarını önler. Papaya bitkisi ciltte birikmiş ölü hücreleri de temizler atar ve cilde parlaklık, tazelik verir. Aynı zamanda ciltteki yaşlanma belirtilerini de azaltır.

Yüksek Tanyiona İyi Gelir

Papaya içeriğinde bulunan bol potasyum sayesinde vücutta sodyumun etkilerini azaltır ve tansiyonu normal seviyede tutulmasını sağlar.

Sağlık uzmanlarının yüksek tansiyon hastalarında papaya önermesinin sebebi budur. Papaya meyvesini salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Yaban Mersini Kurusu Faydaları Neler Yaban Mersini Nasıl Kurutulur? Tıklayınız

Papatyanın Faydaları Neler Kuru Papatya Ne İşe Yarar? Tıklayınız

Ananasın Faydaları, Ananas Nerede Yetişir Nasıl Yenir Besin Değeri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Üzeyir Yüce

    Mersin 'in Anamur ilçesinde organik olarak

    PAPAYA Meyvesi üretiyoruz. 365 gün meyvemiz mevcut olup anlaşmalı kargo ile adrese teslim yapmaktayız.

    İletişim tlf: 0 506 909 20 70 Üzeyir Yüce.

  2. Papaya türkiye

    Papaya yetiştiricisiyim.05436626992

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT