19 Mart 2019, Salı 07:25

Reaktif Hipoglisemi Diyeti Listesi, Değerleri Ve İlaç Tedavisi

Reaktif Hipoglisemi Diyeti Listesi, Değerleri Ve İlaç Tedavisi

Yemek sonrası kan şekeri düşmesi olarak da bilinen Reaktif hipoglisemi yemek yedikten sonra 4 saat içinde meydana gelen ani kan şekeri düşmesine denir. Reaktif hipoglisemi durumunda yemekten sonra kan şekeri seviyeniz 60 mg / dl'nin (mililitre / ml) altına düşer. Normalde yemek yedikten sonra kan şekerinin yükselmesi beklenir. Ancak reaktif hipoglisemi olan kişilerde kan şekeri seviyesi anormal bir seviyeye düşer ve damarlarımızda dolaşan kanımız, birincil enerji bileşeni olan glukozdan (şekerden) mahrum kalır.  Reaktif hipoglisemi zamanında tedavi edilmezse şeker hastalığına dönüşür.

Reaktif hipoglisemi, yemekten iki ila dört saat sonra yapılan glikoz testi ile teşhis edilir. Bu testin normalde 70-140 mg / dL (miligram / desilitre) arasında çıkması gerekir, normal değerler budur. Kan şekeri değeri 70 mg / dL'nin altına düştüğünde reaktif hipogliseminden şüphelenilir. Glikoz testi şayet 55 mg / dL'nin altına düşerse, reaktif hipoglisemi teşhisi koyulur.

Reaktif hipoglisemi yaşayan kişilerde kan şekeri düşme derecesine bağlı olarak baş ağrısı, ellerde titrme, baş dönmesi, sinirlilik, konsatre bozukluğu, terleme ve bayılma gibi belirtiler ile karşılaşılabilir. Bu belirtiler karbonhidralı gıdalar tükettikten hemen sonra düzeliyorsa, bu tablo “reaktif hipoglisemi” olarak adlandırılır.

Reaktif Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

Reaktif hipoglisemi belirtileri, normal kan şekeri düşmesinden pek farklı değildir. Tek fark bu belirtilerin yemek yedikten sonra aniden ortaya çıkmasıdır. Reaktif hipoglisemi hastalarında görülen belirtiler şunlardır;

 1. Baş ağrısı
 2. Halsizlik, yorgunluk
 3. Aşırı terleme
 4. Şekerli gıdalara saldırma
 5. Ellerde titreme
 6. Ten renginde solukluk
 7. Ani gelen açlık hissi ve iştah artışı
 8. Sinirlilik
 9. Bazı şeylerden korkma (fobi)
 10. Soğuk terleme
 11. Derin nefes alma ihtiyacı
 12. Işık ve sesten rahatsızlık hissetme
 13. Karında şişkinlik, gaz
 14. Ağırlık çökmesi, uyku hali
 15. Oldukça duygusal olma
 16. Yemeklerden sonra uyuklama
 17. Tatlı sevme veya tatlıları tercih etmek
 18. Enerji düşüklüğü
 19. Aşırı kalp çarpıntısı
 20. Unutkanlık
 21. Cinsel isteksizlik
 22. Kolay karar verememe
 23. Sabah kahve içmeden ayılamama ve kahve düşkünlüğü
 24. Konsantrasyon bozukluğu
 25. Mide bulantısı
 26. Uykusuzluk
 27. Ciltte üşüme, soğukluk
 28. Dudaklarda ve parmak uçlarında karıncalanma
 29. Baş dönmesi
 30. Titreme
 31. El ve ayakta çözülme, iç titremesi ve kas ağrıları
 32. Ani başlayan yorgunluk hissi
 33. Çift veya bulanık görme
 34. Sebepsiz yere ağlama
 35. Konuşma bozukluğu
 36. Anksiyete, depresyon ve kontrolü kaybetme
 37. Vücut ısısında düşme
 38. Psikolojik durumda değişiklik
 39. Zihin bulanıklığı

Reaktif Hipoglisemi Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları doktoruna gitmelisiniz.

Reaktif Hipoglisemi Teşhisi Nasıl Konur?

Reaktif Hipoglisemi teşhisinde kullanılan iki önemli test vardır:

 1. Uzamış açlık testi
 2. Oral glukoz tolerans testi

Kesin tanı şeker yükleme testi ile konur. Şeker yükleme testi, sabah aç karına 75 gram glikoz içirilerek yapılır. İlk saatlerdeki insülin düzeyinin yüksek, ikinci saatten sonra kan şeker düzeyinin düşük olması reaktif hipoglisemiyi gösterir.

Reaktif Hipoglisemi Neden Olur?

Reaktif Hipogliseminin en sık karşılaşılan nedeni insülin direncidir. Bu hastalar şeker hastalığının ilk döneminde olabilirler. Polikistik over insülin direnci yaparak hipoglisemiye neden olabilir. Bazı enzim eksiklikleri olan kişilerde ve mide ameliyatı geçirenlerde ve midede helikobakter pilori hastalığı olanlarda da Reaktif Hipoglisemi meydana gelebilir. Aspirin, sülfamit grubu antibiyotikler, kinin türevleri ve beta blokerler da bu hastalığı tetikleyebilir.

Reaktif Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Diyet ve egzersizle tedavi edilir. Hastaya Düşük Glisemik indeksli diyet verilebilir. İnsülin direnci için kullanılan ilaçların hastaya reçete edilmesi de tedaviye yardımcı olur.

Reaktif Hipoglisemi İçin Örnek Diyet Listesi

Kahvaltı 

 1. Şekersiz, sütlü nescafe (tatlandırıcılı olabilir)
 2. Light peynir
 3. Zeytin
 4. Esmer ekmek
 5. Söğüş salata

Kuşluk Yemeği

 1. Kepekli bisküvi / kepekli galeta veya kepekli grissini
 2. Elma

Öğle Yemeği 

 1. Izgara, haşlama veya fırında tavuk (derisiz)
 2. Yoğurtlu semizotu salatası
 3. Esmer ekmek

İkindi Yemeği 

 1. Açık, şekersiz çay (tatlandırıcılı olabilir)
 2. Light peynir
 3. Esmer ekmek / kepekli galeta veya kepekli grissini

Akşam Yemeği

 1. Etli nohut
 2. Bulgur pilavı
 3. Cacık

Gece Yemeği 

 1. Light yoğurt veya light süt
 2. Kivi veya çilek

Reaktif Hipoglisemi Hastalarına Beslenme Önerileri

Reaktif Hipoglisemi hastası olarak az az ve sık sık yemek yiyin. Günde 5-6 öğün yahut her 3 saatte 1 yemek yiyin. Öğünler arasındaki sürenin uzaması reaktif hipoglisemi belirtilerinin görülmesine neden olabilir.

Ana ve öğünleriniz bol lif içeren fakat glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşsun. Lif oranı yüksek, düşük glisemik indeksli besinler kan şekeri seviyesinin sabit tutulmasına yardımcı olur. Tahıllar (çavdar, yulaf, buğday, esmer pirinç, arpa), tam tahıllı ürünler kurubaklagiller, sebze ve meyveleri lif içeriği yüksek besinlerdir. Mercimek, barbunya, nohut, tam tahıllı çavdar ekmeği, tatlı patates, elma, erik, portakal da glisemik indeksi düşük yiyeceklerdir.

Yüksek proteinli gıdaların tüketilmesi kan şekeri seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olur. Kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, yoğurt, peynir, soya sütü, yağlı tohumlar, kurubaklagiller protein kaynağı olan besinlerdir.

Tatlı yiyeceklerin tüketimi sınırlanmalıdır. Meyve suları, reçel, bal, şeker ve tatlılar tatlı besinlerdendir.Tüketileceği zaman öğütünün arkasından küçük miktarda tüketilmelidir.

Basit karbonhidratlar ve şekerli gıdalar yemekten kaçının. Bunlar, beyaz un ve şekerle yapılan kurabiyeler, pastalar ve hamur işlerinde bulunur. Özellikle aç karına şekerli yiyecekler yemeyin.

Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel olarak aktif olmak, vücudunuzun kullandığı şeker miktarını arttırır ve fazla insülin üretme olasılığını düşürür. Örneğin günde 1-2 saat yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin.

Sual: Reaktif hipoglisemide metformin ilacı kullanılır mı?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Adnan Gökçel'in cevabı: (Reaktif hipoglisemi tedavisinde en önemli unsur dengeli beslenme ve aerobik tip egzersizdir. ilaç tedavisi, özellikle kilolu kişilerde tıbbi beslenme tedavisine uyumu ve kilo vermeyi kolaylaştırır. ilaç seçimi altta yatan insulin mekanizmasındaki bozukluğu göre ayarlanırsa daha başarılı olur. insulin direnci var ise metformin, insulin salgı bozukluğu var ise glucobay (acarbose) daha yararlı olur. sizin yaptırmış olduğunuz birinci tetkik doğru ise metformin, ikinci tetkik doğru ise acarbose daha yararlı olur.)

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Kan Şekeri Düşmesine Doğal Çözüm

Kan şekerinizi dengelemek için sabah kahvaltısı yaparken 2 adet ortaboy haşlanmış patates tüketmelisiniz.. Öğlende de 1 adet ortaboy haşlanmış patates tüketebilirsiniz.. Bu kürü bir süre uyguladığınızda kan şekeri düşmesi veya yükselmesi sorununda kurtulduğunuzu göreceksiniz..

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT