20 Şubat 2019, Çarşamba 16:51

Refleksoloji Haritası Refleksolojinin Faydaları Nasıl Uygulanır Fiyatı Ne

Refleksoloji Haritası Refleksolojinin Faydaları Nasıl Uygulanır Fiyatı Ne

Refleksoloji; el, ayak ve kulaklarda özel noktalara yapılan masajdır. Bu yöntem ilk olarak eski Mısır ve Çin kültüründe bulunmuş. Günümüzde ise doğal iyileşme sanatı olarak adlandırilmakta ve çok popülerdir.  Refleksoloji; vücuttaki sinirlerde canlanmaya yardımcı olur. Bu şekilde de vücudun farkli birçok yerine kan akışını arttırır. Refleksolojinin faydaları arasında sinir işlevlerini canlandırma, enerji yükseltme, kan akışını arttırma, rahatlama sağlama ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olması sayılabilir. Dahası, merkezi sinir sistemini güçlendirerek migreni önler ve idrar yolları enfeksiyonunu iyileştirir.  Bu tür masajlar ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır, uyku problemlerini tedavi eder ve depresyonu geçirir. Aynı zamanda çeşitli kanser tedavisinde kolaylaştırıcı olup gebelik ağrılarını dahi geçir.

Vücuttaki farklı sistemlere ve organlara karşılık gelen ayak,el ve kulaklarda çalışan refleks olarak adlandırılan birçok sinir ucu vardır. Bu refleks noktalarına basmak sinir sistemini harekete geçirir ve tıkanıklığı açar. Bu da karşılık gelen organın işleyişini geliştirir. Refleksolojinin fiyatı 25 TL ila 100 TL arası değişmektedir.

Refleksolojinin Sağlığa Faydaları

 1. Refleksoloji; sinüzit tedavisine yardımcı olur.
 2. Refleksoloji; daha iyi uyku sağlar.
 3. Refleksoloji; sinirleri rahatlatır.
 4. Refleksoloji; ödemden kurtulmaya yardımcı olur.
 5. Refleksoloji;  huzursuz bacak sendromu tedavisinde de yardımcıdır
 6. Refleksolojinin mide bulantısı, ağrı, kabızlık ve ishal gibi kemoterapinin neden olduğu belirtileri azalttığı bilinmektedir.
 7. Refleksoloji; menopoz belirtilerinin azalmasında yardımcı olur.
 8. Refleksoloji; yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 9. Refleksoloji; zihinsel sağlığın iyileşmesinde yardımcı olur.
 10. Refleksoloji; vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 11. Refleksoloji; vücuttaki kan dolaşımını uyarır.
 12. Refleksoloji;  yüksek tansiyon ve trigliserid problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 13. Refleksoloji; vücutta metabolizma ve enerjinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 14. Refleksoloji; sinir sistemini uyarmada faydalıdır.
 15. Refleksoloji; vücudun metabolizmasını geliştirmeye yardımcı olur.
 16. Refleksoloji; migren ve baş ağrılarının şiddetini azaltır.
 17. Refleksoloji; stres, anksiyete ve uykusuzluktan kurtulma sağlar.
 18. Refleksoloji; gebelik döneminde çok faydalıdır ve doğum sonrası depresyon riskini azaltır.
 19. Refleksoloji ile artan kan dolaşımı, enerji seviyesini arttırır.

Diğer Faydaları

Ağrı ve Acıları Hafifletir

Refleksolojinin faydalarından biri de boğaz ağrısı, migren, baş ağrısı ve bel ağrısı gibi farklı türde birçok ağrıyı hafifletir. Kaslardaki tansiyonu rahatlatır. Stres kaynaklı baş ağrıları ayak masajıyla geçebilir.

Kaygi ve Depresyonla Savaşır

Beyindeki nöronların salgıladığı bir hormon olan serotonin, mutluluğu destekler. Bu hormonun düşük olması  kötü ruh hali ve depresyona neden olabilir. Ayak parmaklarınızın üst kısmına masaj yapmak, serotonin üretimini artırabilir. Adrenal, hipotalamik, epifiz ve hipofiz bezleri de depresyon dahil olmak üzere duygularda rol oynamaktadır.  Kaygı ve stresin giderilmesinde de etkilidir.

Vücuttaki Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Aşırı işlenmiş gıdalar, katkı maddeleri ve kirlilik vücudumuzdaki toksin düzeylerini artırır. Ağrı,ateş, aci ve yorgunluğu engeller. Toksinlerden vücuttan kurtulmanın en iyi yollarından biri kesinlikle  refleksolojidir.

Kan Dolaşımını Arttırır

Refleksolojinin yararlarından biri, vücuttaki kan akışı geliştirmesidir. Bu, kan ve oksijenin tüm alanlarda daha verimli bir şekilde taşındığı anlamına gelir. Parmak, el ve ayaklara uygulanan yavaş bir masaj, hayati organlara kan dolaşımını önemli ölçüde artıracaktır. Bedensel sistemler, daha fazla oksijen döngülendikçe daha iyi çalışır. Bu ayrıca metabolizmayı artırır ve hasarlı hücrelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Yatmadan önce ayak refleksoloji masajı alt bölgelerde kan akışını hızlandırabilir.

Rahatlama ve Iyi Uyku Sağlar

Uzun, yorucu ve ayakta geçen bir günün ardından rahatlamanın en iyi yolu ayak masajıdır. Makalemizde önceden de bahsettiğimiz gibi refleksoloji sinir kanallarını açarak vücudu rahatlatır.  Stresi azaltarak vücutta ve zihinde rahatlama sağlar .

Uyumadan önce ayak masajı uykunun gelmesine yardımcı olur. Zaten refleksoloji insomnia gibi uyku problemleri tedavisinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Vücuttaki bazı özel noktalara ve sinirlere masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır.

Kısırlığı Geçirir

Refleksoloji hem kadın hem erkelerde kısırlık tedavisinde etkili olabilmektedir. Refleksoloji alanında görülen son gelişmeler; kadınlarda rahim ve yumurtalık refleksleri ve erkeklerde prostat ve testis refleksleri gibi üreme organ reflekslerini uyarmak için el ve ayak refleksolojisinin kullanılmasının gebeliğe yardımcı olabileceğini ve libidoyu artırabileceğini göstermektedir. Doğurganlık ve Sterilite'de 2008’de yayınlanan bir çalışmada, ayak refleksolojisinin 26 kadının 11'inde yumurtlamayı %42 artırdığını belirtmektedir.

Ayak Tabanı

 

Kulak

Hastalığınıza göre, tesbit ettiğiniz noktalara masaj yapmanız bile faydalanmanızı sağlayacaktır

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Birgul

  Topuğumdan başlayan şiddetli ağrı, ayak bileğinde ve ayak üstünde devam ediyor,. Ne yapmam lazim

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT