23 Ekim 2017, Pazartesi 10:47

Saç Derisinde Kabuklanma, Saç Diplerinde Pullanma Nedenleri Ve Tedavisi

Saç Derisinde Kabuklanma, Saç Diplerinde Pullanma Nedenleri Ve Tedavisi

Saç derisi dökülmesi, kabuklanma ve pullanma ile birlikte görülen, çoğu zaman kaşıntıya neden olan, çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklanan bir durumdur. İşte saç derisinin dökülmesinin ve pullanmasının nedenleri ve tedavisi:

Saç derisi mantarı (Ringworm)

Ringworm cildinizde, baş derisinde ve vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen bir mantar enfeksiyonu türüdür. Ringwormun belirtileri arasında kaşıntı ve cildin pul pul dökülmesi yer alır. Rinworm başta meydana geldiyse saç derisinde dökülmeler meydana gelir. Bu hastalık antifungal ilaçlar ve ilaçlı şampuanlar kullanarak tedavi edilir. Tedavi edilmediği takdirde cilt aşırı derece iltihaplanıp, kalıcı olabilecek saç dökülmeleri yaşanır.

Sedef hastalığı

Bağışıklık sistemindeki beyaz kan hücrelerinin normal ve sağlıklı cilt hücrelerini düşman olarak görüp saldırdığı, kızarıklık, kuruluk ve kaşıntıya neden olan bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığı kafa derisinde meydana geldiğinde saç derisinde dökülmeler, kabuklanmalar, pullanma ve kepeklenmeler ortaya çıkar.

Seboreik dermatit (Yağlı egzama)

Seboreik Dermatit ciltte kırmızı, pullu, yağlı görünümlü lezyonlara yol açan bir cilt hastalığıdır. Seboreik egzama baş derisinde meydana geldiğinde saç derisi dökülmesi, pullanması, kabuklanması, baş derisinde tahriş ve kızarıklık gibi belirtiler verir. Saçlı deride kepeklenme, seboreik dermatitin en erken ve en basit belirtisidir. Seboreik egzamanın neden olduğu iltihap zamanla yüzünüze, boynunuza ve kulaklarınıza da yayılabilir. Şiddetli vakalarda, hastalık vücudunuzun geri kalanını da etkilemeye başlayabilir. Sebebinin ne olduğu henüz tespit edilememiştir. Egzama için kullanılan ilaçlı şampuanlar ve baş derisine sürülen merhemler bu hastalığın tedavisi için kullanılan yöntemlerdendir.

Alerji

Saç derisi dökülmesinin, kabuklanmasının ve pullanmasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de kullanılan şampuana, saç boyasına yahut saç bakım ürününe karşı gelişen alerjik reaksiyondur. Bu durumda yapmanız gereken, saç derinizde alerjiye yol açan ürünü bir daha kullanmamak olacaktır.

Zona hastalığı

Zona hastalığı, suçiçeğine de neden olan aynı virüsten kaynaklanır. Suçiçeği hastalığına yakalandıktan sonra, virüs vücudunuzda uykuda kalır. Uyanıp aktif hale gelirse zona hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalık çoğunlukla cildi etkiler ve başta meydana geldiyse saç derisinde dökülmeler, kabuklanmalar şeklinde belirti verir. Ayrıca baş ağrısı veya yüzde zayıflamaya da neden olabilir. Belirtiler aylarca sürebilir. Tedavisi antiviral ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar ve topikal merhemler ile gerçekleşir.

Eozinofilik folikülit

Eozinofilik folikülit, genelde AIDS hastalığında görülen cildi ve saç derisini etkileyen bir cilt hastalığıdır. Ciltte acı veren kaşıntıya, iltihaplanmaya ve yaralara neden olur. Yaralar iyileştiğinde, cilt daha koyu hale gelir. Eozinofilik folikülit de saç derisi dökülmesinin, kabuklanmasının nedenlerindendir. Bu hastalığın tedavisi için doktor, ilaçlı şampuan ve  enfeksiyon kontrolüne yardımcı olan, oral ilaçlar ve kremler reçete eder.

Sual: Saç derim pul pul dökülüyor. Ayrıca çok kaşınıyor. Gün içinde saçlarımı ister istemez kaşıyıp, pul pul dökülenleri, saç derimden ayıklıyorum. Gün sonunda haliyle saç derimde sızlama, yağlanma oluşuyor. Ne yapayım?

CEVAP

Cildiye Uzmanı Dr. Prof. Dr. Burhan Engin'in cevabı: (İlk yapmanız gereken bir cildiye uzmanına görünmek olmalıdır. Bu durum seboreik dermatit hastalığından veya düşük olasılıkla sedef hastalığından kaynaklanabilir.)

Saç derisi dökülmesi, kabuklanması nasıl geçer?

 1. Saç derisi dökülmesinden, pullanmasından muzdaripseniz ilk yapmanız gereken şey bir cildiye doktoruna görünmek olmalıdır. Doktor teşhise göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.
 2. Zeytinyağı, saç derisi dökülmesinden kurtulmak, saç derisini güçlendirmek için kullanılabilecek harika bir maddedir. Zeytinyağı ile saç derinize nazikçe masaj yapın, 10 dk bekleyin. Su ile durulayın. Haftada 3 kez buna devam edin. 
 3. Steroidal kortizon kremler, bu hastalığın tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. 
 4. İlaçlı şampuanlar da saç derisi kabuklanması ve saç derisi dökülmesini tedavi etmek için kullanılan etkili ürünlerdendir.
 5. Saç derinizdeki dökülme mantardan kaynaklanıyorsa doktorunuz antifungal ilaç, alerji kaynaklıysa ise antihistaminik ilaç reçete edecektir.
 6. Elma sirkesi, saç derisi pH seviyesini dengeleyerek, saç cildi problemlerini doğal yoldan tedavi eder. Eşit miktarda elma sirkesi ile suyu karıştırın. Mesela yarım bardak elma sirkesi ile yarım bardak su gibi. Bu karışımı saç diplerinize döküp 15 dk bekletip normal su durulayın. Şayet saç diplerinizde şiddetli yanmaya neden olduysa hemen suyla durulayın.

Not: Doktorunuza danışmadan hiçbir yöntemi denemeyin.

Saç Derisi Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Tarifler Tıklayınız

Saç Diplerinde Kaşıntı İçin Doğal Çözümler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. eşcinsel panda

  deniyeceğim

 2. Betül

  Süper bilgiler teşekkürler.

 
Daha fazla yorum