24 Ekim 2017, Salı 01:42

Sedef Hastalığı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Bulaşıcı mıdır?

Sedef Hastalığı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Bulaşıcı mıdır?

“Bu makalemizde sedef hastalığı nedir, belirtileri neler, neden olur, olur nasıl geçer, sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.”

Sedef hastalığı ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Cilt hücrelerimiz cildin derinliklerinde oluşur. Bu hücreler kademeli olarak cildin yüzeyine kadar ilerleyerek burada ölürler, ardından bu ölü cilt hücreleri günlük aktivitelerimiz ve çevre koşullarından dolayı parçalanıp farkedilmeden dökülürler. Bu durum daha derin katmanlarda üretilen yeni cilt hücrelerine yer açar. Cilt hücrelerini oluşumundaki bu süreç ve yüzeyden dökülme süresi yaklaşık 28 gün sürer. Uzmanlara göre, biz insanlar her saat başı yaklaşık olarak 30.000 ila 40.000 ölü cilt hücresi döküyoruz. Ancak sedef hastalığında olan şey, bu sürecin normalden 10 kat daha hızlı gerçekleşmesidir. 28 gün içinde olması gereken süreç, sedef hastalığında 2-6 gün arası sürer. Bu durum yüzeydeki ölü cilt hücrelerinin hızla birikmesine neden olur ve sedef hastalığının belirtileri meydana gelir. Sedef hastalığı başlangıcı oğunlukla 20-50 yaş arasındaki kişilerde başlar. Çocuklarla bebeklerde ve yaşlılarda da ender olarak ortaya çıkabilir.

Sedef hastalığı yüz dahil vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Yeni cilt hücreleri, haftalar yerine günler içinde cilt yüzeyine doğru ilerlerken ölü cilt hücreleri birikmeye devam eder ve ciltte kaşıntılı kuru gümüşi beyaz pullanmalar, kırmızı lekeler oluştururlar. Diz, dirsek, kasıklar ve cinsel bölge, kollar, bacaklar, avuç içi ve ayak tabanı, saçlı deri sedefin sık görüldüğü alanlardır.

Sedef Hastalığı Belirtileri

 1. Ciltte pembe-kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz, irice, parlak ve kuru kepekler
 2. Ciltte kuruma, çatlama ve kanama
 3. Ciltte kaşıntı, yanma hissi ve acı
 4. Üzerlerinin sedefi renkte kepeklerin örttüğü kırmızı-pembe renkte döküntüler.
 5. Tırnaklarda kalınlaşma ve kabalaşma
 6. Eklemlerde şişme ve ağrı
 7. Kuru, egzamaya benzeyen ve kolay kanayan cilt
 8. Tırnaklarda ince çukurcuklar meydana gelebilir. Tırnaklar kalınlaşabilir ve yatağından ayrılabilirler.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

 1. Hastalığın kesin nedeni belli değildir.  Mikrobu yoktur, bulaşıcı değildir.  Ancak genellikle şu nedenlerden kaynaklandığı düşünülür;
 2. Stres, üzüntü, depresyon
 3. Beyaz kan hücrelerinin sağlıklı cilt hücrelerine saldırması
 4. Genetik (Anne babanızda veya üst kuşaklarda sedef hastalığı varsa sizde de bu hastalık görülebilir)
 5. Yüksek tansiyon ilaçları, beta blokerlar, antimalaryaller ve iyodit gibi ilaçların yan etkisi olarak
 6. Alkol ve sigara kullanımı
 7. Obezite (Aşırı kilo)
 8. Nazar değmesi

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.