21 Ağustos 2017, Pazartesi 18:37

Şeftali Besin Değeri Şeftali Suyunun Faydaları, Şeftalideki Vitaminler

Şeftali Besin Değeri Şeftali Suyunun Faydaları, Şeftalideki Vitaminler

“Bu makalemizde şeftalinin ve şeftali suyunun faydaları, zararları, besin değeri ve şeftali nerede yetişir konusu hakkında bilgiler verdik. “

Şeftali yaz mevsiminin bize getirdiği güzelliklerden biridir. Ülkemiz şeftalinin Bursa, Mersin, İzmir, Çanakkale başta olmak üzere birçok bölgede rahatlıkla üretimi yapılmaktadır. Lezzetinin yanı sıra zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda reçel ve marmelatlarının da yapıldığı bu güzel meyvenin sağlığa birçok faydası vardır.

Şeftali nerede yetişir?

Ülkemizde en fazla Bursa ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünya şeftali üretiminin % 50′ sini Akdeniz ülkeleri karşılamaktadır. Ancak ülkemiz uygun iklim koşullarına sahip olmasına rağmen üretim açısından söz sahibi ülkeler arasına girememiştir. Genellikle Akdeniz Bölgesi'nde erkenci, Ege ve Marmara Bölgesi'nde ise geçci çeşitler yetiştirilmektedir. Ülkemizde şeftali en çok: Bursa, İzmir, Çanakkale, Mersin, Adapazarı Ovası, Silifke Ovası, Çukurova, ve Büyük Menderes Ovasında yetişmektedir. Dünyada en çok şeftali üretimi: İspanya, Çin Halk Cumhuriyeti, ABD, Fransa, İtalya, Avustralya, Arjantin ve Meksika ülkelerinde yapılmaktadır.

Şeftalinin ve Şeftali Suyunun Faydaları

Göz Sağlığını Korur

Şeftalide yüksek oranda beta-karoten içeriği sayesinde gözlerinizi hastalıklardan koruyarak yaşam boyu sağlıklı gözlere sahip olmanızı sağlar. Ayrıca içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri hem genel sağlığınızı hem de görme kuvvetinizi arttırır. Düzenli tüketilmesi kan dolaşımını hızlandırıp gözdeki kılcal damarların işleyişini arttırır. Şeftalide bulunan beta karoten ayrıca gözün retina tabakasını serbest radikallerden koruyarak oluşacak göz hasarlarını da önler.

Anemiden (Kansızlıktan) Korur

Şeftali, demir eksikliği yaşayan çocuklar, adet dönemindeki kadınlar veya diğer demir eksikliği görülen hastalar için sağlıklı bir demir kaynağıdır. Demir, hemoglobin üretimini artırmaya yardımcı olur ve böylece anemiyi en aza indirir ve önler. Ayrıca şeftali, demir emilimini arttıran yüksek oranda C vitamini içerir.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Vücudumuzun önemli bir oranını oluşturan cildimiz kötü hava, sigara, güneş gibi harici zararlıların yanında kandaki toksin maddeler ve serbest radikaller nedeniyle de yıpranır. Yoğun miktarda A ve C vitamini barındıran şeftali; A vitamini ile cildi nemlendirir, yumuşak ve esnek yapısını korurken, 

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.