25 Eylül 2018, Salı 05:54

Stres Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Stres Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Stres kırığı; genellikle aşırı hareket ya da osteoporozun (kemik erimesi) neden olduğu kemiklerde oluşan küçük çatlaklardır. Çoğu stres kırığı, vücudun ağırlığını taşıyan ayak ve alt bacağın kemiklerinde meydana gelir. Stres kırığı; atletlerde tüm spor yaralanmalarının % 2'sini oluşturmaktadır.

Stres Kırığı Belirtileri Nelerdir?

  1. Kırığın bulunduğu bölgedeki hafif ağrı ve güçsüzlük
  2. Ayak, ayak bileği veya ayak parmağı içlerinde ağrı
  3. “Nokta Ağrısı” (dokunduğunda kırığın yerinde ağrı ve hassasiyet hissi)
  4. Ayak üstünde ya da ayak bileğinde şişlik
  5. Normal aktivite sırasında veya sonrasında ağrı
  6. Aktivite yapılması ile ortaya çıkan ve dinlenildiğinde rahatlayan ağrı

Eğer stres kırığı tedavi edilmezse, ağrı çok ciddi olabilir. Aynı zamanda kırık da yer değiştirebilir (kırılmış kemikler normal hizasından çıkar)

Stres Kırığı Sebepleri Nelerdir?

Stres kırığı bir hareketin üst üste sürekli olarak tekrarlanması sonucu oluşur. (spor yapan kişilerde aynı hareketin tekrarlanması gibi) Stres kırığı aynı zamanda yetersiz beslenme ya da tıbbi bir durum nedeniyle kemikleri zayıf olan insanlarda günlük aktiviteler sonucu da yaşanabilir.

Stres Kırığı Kimlerde Görülür, Stres Kırığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Stres kırığı geliştirme riskini arttıran bazı faktörler şunlardır:

Cinsiyet: Stres kırığı genellikle kadınlarda (özellikle adet dönemlerinde) görülmektedir.

Anatomik anormallikler: Bazı anormallikler (düz ayak veya taraklı ayaklar vb) kemikler üzerindeki gerginliği arttırabilir. Stres kırığı aynı zamanda kalitesiz veya yıpranmış ayakkabılar kullanmaktan dolayı da oluşabilir.

Kemik problemleri: Osteoporoz(kemik erimesi) gibi problemler yaşamak

Önceden stres kırığı yaşamış olmak: Önceden stres kırığı yaşamış olmak kemiklerde yeniden bir stres kırığı yaşama riskini yükseltir.

Dengesiz beslenme: Kemik gelişiminde önemli C vitamini içeren bazı besinler gibi yiyeceklerin tüketilmemesi de kemikleri stres kırığına karşı daha hassas hale getirir.

Stres Kırığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer stres kırığı gerektiği gibi tedavi edilmezse, aşağıdakiler gibi ciddi problemlere sebep olabilir:

Kırıklar daha da kötüleşebilir ve bunun sonunda eğer kişi aktivite yoğunluğunu değiştirmezse stres kırığı tam kırığa dönüşebilir. Eğer kırıklarda profesyonel tıbbı bakım alınmazsa, tam bir iyileşme gerçekleşmez ve stres kırığı bir engellilik haline gelir.

Stres kırıkları kemiklerde kusura yol açtığında ayakların hareketini zorlaştırır veya ayağa uygun ayakkabı bulunmakta zorlanılır.

Bir eklemin içine uzayan kırıklardan (iki kemiğin birleştiği yer) kaynaklı artrit gelişebilir.

Stres Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Stres kırığı için uygulanacak tedavi çatlağın yerine bağlı olarak değişecektir. Stres kırıkları; hasta aktivite yoğunluğunu azalttığında ve koruyucu ayakkabı giydiğinde 2 ila 4 hafta içerisinde iyileşmektedir.

Eğer stres kırığı yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzun tedavi tavsiyelerini dinlemelisiniz. Stres kırığını hafife almamalısınız, zira ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Stres kırığı durumunda doktorun tavsiye edebileceği tedavi yöntemleri şunlardır:

Dinlenme: Stres kırığı olan bölgenin iyileşmesi için kişi mümkün oldukça dinlenmelidir. Kişi en az 1-6 hafta dinlenmelidir. Bu sürede yorucu ve yoğun egzersizlerden kaçınmak; iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Buz: Buz uygulaması; ağrıya sebep olan ve iyileşmeye yavaşlatan iltihabı azaltacaktır. Stres kırığı olan bölgeyi 20 ila 30 dakika buz paketi ile sarın. Bunu günde 3-4 kez tekrarlayın. Buz paketi hazırlamak için buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarmalı ve kırığa tutmalıdır.

Kompresyon: Baskı bandajları kullanmak şişliği azaltmaya veya önlemeye yardımcı olur. Bunun için elastik bandajlar kullanılır. Bandajları stres kırığı olan bölgeyi aşırı sıkmadan sarın. Aşırı sıkmak bölgeye olan kan akışını engelleyecektir.

Yükseltme: Stres kırığı olan bölgeyi kalp seviyenizden yüksekte tutun. Dinlenirken stres kırığı olan kol veya bacağı yüksekte (kalp seviyesinden yüksekte) tutun.

Ağrıya sebep olabilecek aktivitelerden uzak durun. Stres kırıkları sürekli baskı sonucu oluştuğu için kırığa sebep olabilecek aktivitelerden kaçınmak önemlidir.

Uzandığınız zaman ayaklarınızı kalp seviyenizden yüksekte tutun.

Ağrı ve şişliği azaltmak için steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar alın. Ağrı için; ibuprofen, naproksen veya aspirin gibi NSAID'leri (nonsteroidal iltihap sökücü ilaçlar) kullanabilirsiniz.

Ayak ve bacaktaki stresi azaltmak için koruyucu ayakkabı kullanın. Bu ayakkabı; sert, tahta tabanlı sandalet veya çıkarılabilir kısa bacak kırığı ateli ayakkabısı olabilir.

Doktorunuz, stres kırığı bölgesine uyguladığınız ağırlığı azaltmak için yürüyüş botu veya korsesi takmanızı tavsiye edebilir. Bazı stres kırıkları, ameliyat gerektirecek kadar şiddetli olabilir.

Fizik tedavi; genellikle alanın kas gücünü tekrar kazanmak için iyileştikten sonra gereklidir. Bazı stres kırıkları için ise ameliyat gereklidir. Bu tür stres kırıklarına internal fiksasyon denilmektedir. İyileşme döneminde ayak ve ayak bileği kemiklerini tutmak için pimler, vidalar ve plakalar kullanılabilir. Kendi kendine iyileşmeyen çok şiddetli stres kırıkları için ameliyat gerekebilir.

Eğer diyabetiniz varsa ve bacak, ayak bilekleri veya ayak parmaklarınızla ilgili ağrı veya başka bir probleminiz varsa doktora gitmelisiniz.

Stres Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Ağrı hissettiğiniz sürece kemik hala çatlaktır ve aynı yerin kırılma ihtimali yüksektir. Stres kırığının iyileşmesi 6 ila 8 hafta kadar sürmektedir. Bu yüzden bu süre içerisinde aktivitelerden kaçınmak önemlidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
Reklamı Geç