24 Eylül 2017, Pazar 02:28

Topuk Çatlakları Neden Olur, Ayak Topukları Neden Çatlar Topuk Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Topuk Çatlakları Neden Olur, Ayak Topukları Neden Çatlar Topuk Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Topuk ve ayak çatlakları en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Topuk çatları derinleştiğinde kanama ve ağrıya bile neden olabilmektedir. Topuk çatlakları şayet tedavi edilmezse daha da derinleşip kanama ve enfeksiyona yol açabilir. Cilt kuruluğu (kserozis) topuk çatlaklarının en yaygın nedenidir. Topuk çatlağının diğer nedenleri ise; Aşırı kilolu olmak, uzun süre ayakta durmak, arka kısmı açık ayakkabı giymek, topuklu ayakkabı giymek, şeker hastalığı, sedef, egzama gibi cilt hastalıkları ve ter bezlerinin düzensiz çalışmasıdır. Bu makalemizde Uzmanlar ve doktorlar tarafından bildirilen topuk çatlağına iyi gelen, topukları yumuşatan, topuk sertliğine iyi gelen bitkisel, doğal kür tariflerine yer verdik.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (1. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 kahve fincanı vazelin
 2. Yarım limon suyu
 3. Yarım limon kabuğu rendesi
 4. 4 Adet aspirin

Yapılışı: Bütün malzemeleri bir kapta karıştırıp yoğun bir krem haline getiriyoruz. Öncesinde bir greyfurdun yarısını sıktıktan sonra kalan kabuğun içersine toz şeker koyup topuklarımızı iyice ovuyoruz. Ovma işlemimiz bittikten sonra hazırladığımız kremi topuklarımıza sürüp önce gazlı bez daha sonrada streç film ile sarıp üzerine çorap giyip sabaha kadar bekletiyoruz.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (2. Tarif)

 1. Yarım çay bardağı kakao yağı
 2. Yarım çay bardağı gliserin
 3. 1 yemek kaşığı vazelin

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kakao yağı, gliserin ve vazelini cam bir kabın içinde karıştırıp temiz bir kavanozun içine alın. Her akşam (gündüz uygulamayın terleteceği için mantar yapabilir) ayaklarınıza sürüp temiz pamuklu bir çorap giyin. Şeker hatasıysanız ve ayak çatlaklarınızda kanama varsa içine 1 ampul E vitamini ekleyin.

Dr. Feridun Kunak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (3. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı limon suyu
 2. 1 çorba kaşığı vazelin
 3. 1 tatlı kaşığı ozon yağı
 4. 1 tatlı kaşığı gliserin

Malzemeleri karıştırıp çatlak olan bölgelere sürün. Sürdükten sonra üstüne pamuk çorap giyin.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (4. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 limonun rendelenmiş kabukları
 2. 1 yemek kaşığı deniz tuzu
 3. 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 4. 2 adet buzdolabı poşedi

Yapılışı: Topuk çatlaklarından kurtulmak için yapılacak kür için, limon kabuğu, buzdolabı poşeti, deniz tuzu (turşu tuzu), zeytinyağı kullanılacak. 1 limonun kabuğunu rendeleyin, üzerine 1 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Daha sonra üzerine 2 yemek kaşığı saf zeytin yağı eklenir. 1 – 2 dk. bekletilir. Bekletilen karışım buzdolabı poşetinin içine konulur. Sonra topuklar karışıma gelecek şekilde, poşetler ayağa giyilir. Ayaklar temiz olmalı ve kremsiz olması gerekir. 20 – 40 dk. arası ayakta bekletilen karışım ayda 1 tekrarlanabilir. Sonra soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Sonra soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Başka bir şey yapmaya gerek kalmadan nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sual: Topuklarım çok sertleşti ve çatlamaya başladı. Nasıl bir bakım uygulamalıyım?

CEVAP

Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( Bu konuda size tavsiye edebileceğim en etkili tariflerden biri şudur;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 
Loading...