16 Ocak 2019, Çarşamba 02:08

Topuk Çatlakları Neden Olur, Ayak Topukları Neden Çatlar Topuk Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Topuk Çatlakları Neden Olur, Ayak Topukları Neden Çatlar Topuk Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Topuk ve ayak çatlakları en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Topuk çatları derinleştiğinde kanama ve ağrıya bile neden olabilmektedir. Topuk çatlakları şayet tedavi edilmezse daha da derinleşip kanama ve enfeksiyona yol açabilir. Cilt kuruluğu (kserozis) topuk çatlaklarının en yaygın nedenidir. Topuk çatlağının diğer nedenleri ise; Aşırı kilolu olmak, uzun süre ayakta durmak, arka kısmı açık ayakkabı giymek, topuklu ayakkabı giymek, şeker hastalığı, sedef, egzama gibi cilt hastalıkları ve ter bezlerinin düzensiz çalışmasıdır. Bu makalemizde Uzmanlar ve doktorlar tarafından bildirilen topuk çatlağına iyi gelen, topukları yumuşatan, topuk sertliğine iyi gelen bitkisel, doğal kür tariflerine yer verdik.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (1. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 kahve fincanı vazelin
 2. Yarım limon suyu
 3. Yarım limon kabuğu rendesi
 4. 4 Adet aspirin

Yapılışı: Bütün malzemeleri bir kapta karıştırıp yoğun bir krem haline getiriyoruz. Öncesinde bir greyfurdun yarısını sıktıktan sonra kalan kabuğun içersine toz şeker koyup topuklarımızı iyice ovuyoruz. Ovma işlemimiz bittikten sonra hazırladığımız kremi topuklarımıza sürüp önce gazlı bez daha sonrada streç film ile sarıp üzerine çorap giyip sabaha kadar bekletiyoruz.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (2. Tarif)

 1. Yarım çay bardağı kakao yağı
 2. Yarım çay bardağı gliserin
 3. 1 yemek kaşığı vazelin

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kakao yağı, gliserin ve vazelini cam bir kabın içinde karıştırıp temiz bir kavanozun içine alın. Her akşam (gündüz uygulamayın terleteceği için mantar yapabilir) ayaklarınıza sürüp temiz pamuklu bir çorap giyin. Şeker hatasıysanız ve ayak çatlaklarınızda kanama varsa içine 1 ampul E vitamini ekleyin.

Dr. Feridun Kunak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (3. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı limon suyu
 2. 1 çorba kaşığı vazelin
 3. 1 tatlı kaşığı ozon yağı
 4. 1 tatlı kaşığı gliserin

Malzemeleri karıştırıp çatlak olan bölgelere sürün. Sürdükten sonra üstüne pamuk çorap giyin.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (4. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 limonun rendelenmiş kabukları
 2. 1 yemek kaşığı deniz tuzu
 3. 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 4. 2 adet buzdolabı poşedi

Yapılışı: Topuk çatlaklarından kurtulmak için yapılacak kür için, limon kabuğu, buzdolabı poşeti, deniz tuzu (turşu tuzu), zeytinyağı kullanılacak. 1 limonun kabuğunu rendeleyin, üzerine 1 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Daha sonra üzerine 2 yemek kaşığı saf zeytin yağı eklenir. 1 – 2 dk. bekletilir. Bekletilen karışım buzdolabı poşetinin içine konulur. Sonra topuklar karışıma gelecek şekilde, poşetler ayağa giyilir. Ayaklar temiz olmalı ve kremsiz olması gerekir. 20 – 40 dk. arası ayakta bekletilen karışım ayda 1 tekrarlanabilir. Sonra soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Sonra soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Başka bir şey yapmaya gerek kalmadan nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sual: Topuklarım çok sertleşti ve çatlamaya başladı. Nasıl bir bakım uygulamalıyım?

CEVAP

Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 kahve fincanı vazelin, 6 adet dövülmüş aspirin, 1 çay kaşığı karbonat ve yarım limonun suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı akşam yatmadan önce törpüleyip temizledikten sonra kuruyken topuklarınıza sürün. Üzerlerini streç filmle sarın. Sonra da pamuklu çorap giyip yatın. Kalktığınızda topuklarınız pamuk gibi olacaktır.Diğer tarifim ise şudur;  adet patatesi haşlayıp püre haline getirin. Elde ettiğiniz püreye 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı topuklarınıza sarıp en az 2 saat bekletin. Ardından da ayaklarınızı yıkayın ve vazelin sürün.)

Ebru Şallı’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (5. Tarif)

 1. 2 yemek kaşığı vazelin
 2. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 3. 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 4. 1 çay kaşığı jojoba yağı

Yapılışı: Tüm malzemeleri iyice karıştırıp ağzı kapalı bir kutuda saklayın. Her akşam yatmadan önce topuklarınıza sürüp pamuklu bir çorap giyin.15 gün uygulayın. Yumuşak topuklara sahip olup çatlaklardan kurtulacaksınız.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (6. Tarif)

Malzemeler

 1. 1 kutu vazelin ( 50 gr.)
 2. 1 ampul B vitamini (Eczaneden alınır)
 3. 1 yemek kaşığı lavanta yağı (aktardan alınır)
 4. 1 tatlı kaşığı kantaron yağı (aktardan alınır)

Hazırlanışı; Malzemeleri karıştırın ve akşamları ayaklara uygulayın.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (7. Tarif)

Ayaklarınızı sıcak tuzlu suda, bir çorba kaşığı da kabartma tozu koyarak, ayaklarınızı 15 dakika bu suda bekletin. Daha sonra;

 1. 1çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
 2. 1 çay kaşığı eritilmiş çikolata
 3. 1 çay kaşığı vazelini

Karıştırın, krem kıvamına getirin.Yumuşattıktan sonra ayaklarımıza sürüyoruz. Sürdükten sonra nemli tülbentle sarın, poşet geçirin ve çorap giyin. 1-2 saat bekletin. Hatta gecede kalabilir, sabah uyanınca pamuk gibi ayakla kalkabilirsiniz.

Topuk çatlakları için;

Greyfurt ikiye bölünür ve şeker yada tuz batırılarak banyoda ayaklar ovulur. Üzerine çikolatalı karışım sürülür.

Ağrı yapan topuk çatlakları için, 1 aspirini ezerek toz haline getirin, birkaç damla limon ve bir çorba kaşığı vazelin ekleyin. Ve topuklarınız ovun.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (8. Tarif)

Malzemeler

 1. Tereyağ
 2. Aynısefa çiçeği (Aktarda satılır)
 3. Lanolin (Eczaneden satılır)

100 gram tereyağını eritip içine 25 gram aynısefa çiçeği katın, bu karışımı sabaha kadar bekletin. Sabah tekrar ısıtıp süzün ve 10 gram erimiş lanolinle karıştırın. Karışımı cam kavanoza koyun. Sıcak suya bir çorba kaşığı karbonat, bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın ve bu suda ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Ponza taşıyla ovduktan sonra da hazırlayıp cam kavanozda koruduğunuz kremden sürün. Nemli tülbent üzerine streç film sarın ve en az iki saat bekletin. Bunu iyileşene kadar haftada üç gün uygulayın. İyileştikten sonra da haftada bir uygulamaya devam edin.

Vücut Bacak Karın Deri Cilt Çatlakları Neden Olur? Evde Bitkisel Çözüm Tıklayınız

Vazelin Sivilceye, Çatlaklara İyi Gelirmi, Kaş Çıkarırmı, Uzatırmı? Tıklayınız

En İyi Çatlak Giderici Krem Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Sadiye

  Ben kilo alamıyorum

 2. Orhan

  Bu katar malzemeye gerk yok topukda catlak yaralari icin Cilt toktorundan kavucuk band alip üzerine yabistirilir bir kac gün icinde yara iyilesir

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT