24 Eylül 2017, Pazar 02:28

Topuk Dikeni Nedir, Belirtileri, Topuk Dikeni Neden Nasıl Nerede Olur?

Topuk Dikeni Nedir, Belirtileri, Topuk Dikeni Neden Nasıl Nerede Olur?

Topuk kemiğinin alt tarafında bulunan sert kemik çıkıntısına topuk dikeni denir. Topuk dikeni ayakların topuk bölümünde görülen sürekli topuklu ayakkabı giymekten, aşırı kiloya kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Bu  makalemizde topuk dikeni hakkında çeşitli bilgiler verdik. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen topuk dikenine iyi gelen, geçmesini sağlayan doğal, bitkisel tedavi yöntemlerini yayımladık.

Topuk Dikeni Belirtileri

 1. Topuk bölgesinde ağrı
 2. Ayaklarda şişme
 3. Topuk bölgesinde sertlik
 4. Yürümekte zorlanma, ayağın üzerine basamama
 5. Topuk bölgesinde iltihaplanma
 6. Sabahları kalktığınızda topuk üzerine basmakta zorluk çekme

Topuk Dikeni Neden Olur?

 1. Topuklu ayakkabı giyme alışkanlığı
 2. Obezite (Kilonun normalden fazla olması)
 3. Düz tabanlık
 4. Uzun süre egzersiz spor yapma (Atlama, koşma gibi)
 5. Ayak tabanını oluşturan kas tabakasındaki gerilme, zorlanma
 6. Uzun süre ayakta durma
 7. Ayağa yük bindiren iş ve sporlar yapma
 8. Yanlış ayakkabı seçimi, kalitesiz ayakkabılar
 9. İç tarafı desteksiz düz ayakkabılar giymek.
 10. Ayak kavisinin yüksek olması
 11. Eklem romatizması

Topuk Dikeni Terliği Nedir?

Topuk dikeni terliği, kaliteli malzemelerden, derinin özel, esnek ve yumuşak silikonlu topuk desteği sağlayacak şekilde yapılan ve burun kısmı geniş olan terliklerdir. Bu terlikler antişok özellikli tabana sahip, antibakteriyel ve hijyenik olmalıdır. Ortopedik deri iç taban altlığı gibi özellikleri olması gerekmektedir. Bu özellikteki terlikler, topuk dikeninin tedavisi için oldukça etkilidir.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Bitkisel Doğal Yöntemler

Sual: Topuk dikeni problemim var. Şiddetli ağrılarım oluyor. İğne tedavisi yaptıran tanıdıklarım var ama memnun kalmadılar. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Uygulayabileceğim doğal bir formül var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Topuk dikeniniz düşünceye kadar lahananın yumuşak yaprağının içine bir tatlı kaşığı şap tozu, bir tatlı kaşığı deniz tuzu, bir tatlı kaşığı zeytinyağını sürüp, problemli bölgeyi sarın. Üzerini bir tülbentle örtüp, iki saat bekletin. Daha sonra yıkayıp, beyaz vazelin ve limon suyu sürün. Her gün yaptıkça deriniz kalkacaktır. En sonunda topuk dikeniniz düşecektir.)

Sual: Ayağımda topuk dikeni var. Bana doğal bir yöntem önerebilir misiniz?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir adet lahana yaprağını sıcak suya batırıp çıkararak yumuşamasını sağlayın. Yaprak kuruduktan sonra içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı deniz tuzu, 1 tatlı kaşığı dövülmüş şap koyun. Bu karışımın her gün tazesini yapıp, sorunlu bölgenize sarın. 2 saat bekletip yıkayın. Bu arada doktora gitmeyi de ihmal etmeyin.)

Sual: Ayaklarımın topuk kısımları çok sert. Doktor bende topuk dikeni olduğunu söyledi. Kendisinin verdiği ilaç ve kremler, problemimi çözmeme yetmedi. Ayaklarım çok acıyor. Öyle ki zaman zaman ayakta durmakta zorlanıyorum. Tedavime yardımcı olacak bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( Bu konuda size tavsiye edebileceğim en etkili tariflerden biri şudur;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 
Loading...