23 Mart 2019, Cumartesi 15:52

Uyuz Hastalığı Uyuz Ve Uyuz Böceği Nedir Neden Olur Nasıl Bulaşır Geçer?

Uyuz Hastalığı Uyuz Ve Uyuz Böceği Nedir Neden Olur Nasıl Bulaşır Geçer?

Uyuz hastalığı, çocuklar ve genç yetişkinlerde yaygın olarak görülen çok rahatsız edici, bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uyuz hastalığına Sarcoptes Scabiei adı verilen ve insan cildinde bir ay kadar yaşayabilen bir akar(mikroskopik bir parazit) uyuz böceği neden olur. Uyuzun en sık karşılaşılan belirtileri şunlardır; Şiddetli kaşıntı, yoğun ağrı hissi, ciltte döküntü, kızarıklıklar, şişlikler ve kabarcıklardır. Uyuz akarları, uyuz hastalığına yakalanmış kişiyle yakın temasta bulunmak, uyuz olan kişiye ait kişisel eşyaların ortak kullanımı ve uyuz hastası olan kişiyle cinsel ilişkiye girmek yoluyla diğer insanlara yayılır. Uyuzun neden olduğu kaşıntı ve diğer belirtileri gidermenin en basit yolu, uyuzdan etkilenen bölgeyi 10 dakika boyunca soğuk suda tutmak, ardından cildinizi temiz bir havluyla kurutmak ve daha sonra eczanedenn temin edebileceğiniz kalamin losyonu uygulamaktır. Alternatif olarak, uyuz olmuş cildin üzerine soğuk suya batırılmış bezi koyun, daha sonra kalamin losyon uygulayın. Bunu günde birkaç kez yapın.

Uyuz Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

 Uyuz tedavisi, tüm uyuz belirtileri geçene kadar ortalama 10-15 gün devam eder.

Sosyete Uyuzu Nedir? 

Sosyete uyuzu imitasyon yakıların, sahte parfümlerin, kokulu duj jellerinin ve bazı saç boyalarının ciltte yaptığı tahribat sonucu meydana gelen deri kaşıntısı ve kızarıklığına denir.

Uyuza sebep olan mite adı da verilen akarlar gözle görülmeyip ancak mikroskopla görülebilen, 0.1 - 0.5 mm çapında küçük canlılardır. Kreşler, okullar ve huzur evleri gibi birbiriyle doğrudan temas halindeki insanların bulunduğu ortamlarda uyuz hastalığı hızla yayılabilir. Uyuz hastalığına neden olan akarlar genellikle el parmak aralarında, omuz başlarında, kalçada, göğüs altlarında, ayak tabanlarında, bel çevresinde, parmak aralarında, dizlerde genital bölgede, dirsek yakınında ve koltuk altı bölgelerinde yuvar yapar ve bu bölgelerde şiddetli kaşıntıya neden olurlar.

Uyuz belirtilerini ortadan kaldırmak için hızlı bir şekilde tedavi olmak gereklidir. Uyuz hastalığının tedavisi için reçetesiz ilaçların yanı sıra yalnızca doktor reçetesiyle alınan ilaçlar da mevcuttur. Bununla birlikte,uyuzdan kurtulmak için uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri de var. Makalemizde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Uyuz Hastalığı Belirtileri

Uyuz hastalığı Sarcoptes scabiei olarak bilinen akarın neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Bu mikroskopik akarlar tedavi edilmediği müddetçe cildinizde aylarca yaşayabilirler. Cildinizin yüzeyinde çoğalırlar ve cildinizde yumurtalarını bırakırlar. Bu durum ciltte kaşıntı ve kızarıklığa yol açar. Uyuz hastalığının diğer belirtileri şunlardır;

 1. Ciltte şiddetli kaşıntı. Kaşınan yerler zedelenir, kanar, kabuklanır veya iltihaplanabilir.
 2. Kaşıntının neden olduğu ciltte kaşıntı izleri.
 3. Ciltte içi su dolu minik kabarcıkları
 4. Ciltte kıvrımlı ya da çizgi şeklinde tüneller. Bu tünellerin üstü deride siyah noktalarla kaplıdır.
 5. Aşırı kaşıntı sonucu, deride mikrop kapma ve/veya yine kronik kaşıntıya bağlı egzemalar görülebilir.
 6. Kaşıntının geceleyin şiddetlenmesi ve kişiyi uykudan uyandırması sonucu görülen uyku bozuklukları

Uyuz İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Uyuz Tedavisinde Sirke Kullanımı

Beyaz sirkenin asitli yapısı cildin pH seviyesini değiştirir. PH seviyesindeki herhangi bir değişiklik ise uyuza neden olan akarların ölmesini sağlar. Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu bir kapta iyice karıştırın. Örneğin yarım su bardağı su ile yarım su bardağı sirkeyi karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp uyuz olan cilde tutun. 3-5 dk kalsın. Daha sonra ılık su ile durulayın.Enfeksiyonla tamamen mücadele etmek için 10 ila 15 gün boyunca günde üç kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçya, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip ve uyuz semptomlarını büyük oranda rahatlatan harikulade bir baharattır. Kalın bir macun yapmak için bir yemek kaşığı zerdeçal toz ve üç beş damla limon suyu ve suyu karıştırın. Karışımı uyuz olan cilde uygulayın ve yaklaşık bir saat boyunca bırakın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bunu, şifa bulana kadar günde 1 kez yapın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı terpinen-4-ol olarak adlandırılan ve uyuza neden olan parazitleri öldürmeye yardımcı olan bir bileşik içerir. Ayrıca, çay ağacı yağı anti-inflamatuar, dezenfektan, antiseptik, antiparazitik, antibakteriyel, antifungal ve yara iyileştirici nitelikleri uyuz tedavisinde etkili rol oynar. Çay ağacını aktarlardan temin edebilirsiniz. 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ile bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp uyuz olan yerlere sürün.  Bunu iki ila üç hafta boyunca günde iki kez yapın. Not: Hamile kadınlar ve emziren anneler, çay ağacı yağı kullanmamalıdır. Ayrıca, çay ağacı yağı hassas cildi tahriş edebilir. Hassas ciltleriniz varsa tedaviden önce,bu karışımı cildinizde küçük bir alanda test edin.

Uyuz Hastalığı Tedavisinde Tuz Kullanımı

Uyuza tuzlu su uygulamak çok eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. Uyuzdan kurtulmak için sıcak suyun içinde tuzu eritin ve bu suyla banyo yapın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera antimikrobiyal içeriği sayesinde uyuz, böcek ısırığı ve çeşitli cilt hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Uyuz olan bölgeye sürüp yarım saat bekletin ve ılık su ile durulayın. İyileşme görene kadar birkaç hafta boyunca günde iki veya üç kez tekrarlayın.

Lavanta Yağı

Doğal lavanta yağı yeni cilt hücresi oluşumunu uyarır ve uyuza neden olan akarlar gibi parazitleri öldürür. Aktardan temin edeceğiniz organik lavanta yağı ile eczaneden alacağınız rubbing alkolü eşit miktarda olacak şekilde karıştırın. Uyuz olan cilde sürüp,  cilde iyice nüfuz etmesi için hafifçe masaj yapın. Bu yöntem akarları ve yumurtalarını öldürmeye yardımcı olacaktır. İyileşme sürecini hızlandırmak için bunu günde iki kez yapın.

Uyuz Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyuz hastalığı için Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor uyuz olan cildinizden alınan sürüntünün mikroskopta incelenmesi ve böceğin görülmesiyle uyuz teşhisini koyacak ve gerekli ilaçları reçete edecektir.

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dr. Rıza Sönmez'in bu konuda verdiği bilgiler şöyledir;

Uyuz tedavisinde genellikle krem şeklinde ilaçlar kullanılır. Cilde krem uygulamadan önce banyo yapılıp vücut temizlenir. Ardından özellikle geceleri krem sürülür ve sabah tekrar banyo yapılır. Kremi sürerken cildin kuru olmasına dikkat edilmeli, en az 8-10 saat vücutta kalmalıdır. Bütün vücuda krem sürülür ve ellerin yıkanması gereken durumlarda krem tekrar sürülmelidir. Bu şekilde 10 gün süren bir tedavi uygulanır ve kontrol edilir. Hastalık devam ediyorsa tedaviye devam edilir. Bu yöntemde kullanılan ilaçların yanma şeklinde yan etkisi olabilir.Tedaviden sonra ilk birkaç hafta kaşıntı devam edebilir.

Diğer tedavi şekillerinden biri de vücuda solüsyon sürülmesidir. Yine krem gibi bu solüsyonda 8-10 saat vücutta kalmalıdır. Haftada bir kere gereken dozda uygulanır. Fazlası zarar verebilir. Solüsyonlar hamilelere, bebeklere, küçüklere, sinirsel bir hastalığı olanlara, bebek emziren annelere uygulanmaz. Bütün aile bireyleri tedavi edilmelidir. Hatta uyuz hastası olan bir kişiyle yakın teması olanlarda tedaviye dahil edilmelidir. Herkes tedavi edilmediği takdirde hastalığın kontrol altına alınması çok zordur. Ayrıca hastanın bütün eşyaları yıkanmalıdır

Uyuz Hastalığı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: 3 gün önce uyuz teşhisi konuldu ve bir ilaç reçete edildi kwellada lotion diye ben ilacı kullandım ama kaşıntım geçmedi 2 gün sonra tekrar kullandım bunun bana zararı ne olur tedavi sonuç verir mi kaşıntılarım azalır mı?

CEVAP

Cildiye Doktoru Nahide Gültekin Çem'in cevabı: (Kwellada losyon haftada 1 kez kullanılması şeklinde prospektüs bilgisi var ancak pratikte 3 gün üst üste kullanılmasını öneriyorum daha etkili oluyor. sizin bu şekilde kullanmanızda sakınca yok. her gün yatak çarşaf, çamaşır değişimi olmak zorunda.)

Sual: Uyuz testi nerede yaptırabilirim? Özel hastanelere gidip uyuz testi istediğimi söylemem yeterli mi?

CEVAP

Cildiye Doktoru Aslı Aytekin'in cevabı: (Uyuz teşhisi tutulan deri bölgesinden alınan sürüntünün mikroskopta incelenmesi ve böceğin görülmesiyle tanı konulur. özel bir test değil dermatoloğunuzla görüşmeniz yeterli.)

Yüzde ve Kolda Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Mantar Hastalığı Nedir Kaşıntısına Ne İyi Gelir Belirtileri Tedavisi Tıklayınız

Kaşıntı Vücut Cilt Kaşıntısı Neden Olur? Sebepleri Kaşıntıyı Ne Geçirir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

51 Yorum

 1. Soru

  Uyuz hastası nasıl anlaşılır cildiye doktoruna gittim alerjik mevsimsel dedi bana exsante diye krem verdi vucumdumdaki kizarliklar kücük noktalar halinde sadece kol bacaklarimda var korkuyorum uyuz mu oldum acaba yardim edermisiniz

 2. Ayred

  barış bey o dönemde eşyalarınızı ve evdeki eşyaları (çarşafları vb.)kaç derecede yıkadınız ve bazı yıkayamadığınız eşyaları(mont gibi) poşetleyip beklettiniz mi?

 3. Işıl

  Ocak ayi baslarinda bir kedi yavrusu buldum sokakta kediyi eve aldim yikadim temizledim ama yikamakla parazitler kaybolmuyormus kediyi eve almamisdan 2 bucuk hafta sonra kafamizda kasinti basladi bitlendik sandim ama yok bit yok gozle gorunur hicbirsey yok arastirdim baş uyuzu diye kulak uyuzu diye bir parazit varmis kedilerde uyuz ilaci kullandim kwelada losyon şampuan 5 gun kasinti geciyor sonra yine devam ediyor sigorta hastanesi cildiye doktoru bana kedi kopek uyuzu insanda barinamaz dedi ama ben cildircam gecmiyor bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yalvaririm bana bilgilerini aktarsin herkese cok gecmis olsun

 4. Gökçe

  Yazdan beri başlamış bende abimden geçti fakat 3 ay önce kaşınmalarım artı uyuyamıyordum doktorlara gittim alerji dediler daha sonra abim uyuz olduğumuzu öğrendi bizide anlattı kwellada kullandık hala da kullanıyoruz fakat azalıyor fakat geçmiyor şuan tek tuk kaşınıyorum babaaneme de geçti ve 8aylık kuzenime bakıyor o daha yeni yeni kaşınmya başladı kwellada kullandı fakat hala kaşınıyor kuzenime geçer diye korkuyoruz biz geçiremedik bu hastalağı nasıl başa çıkıcaz bununla kesin çözümü yok mu?

 5. Ali

  Barış bey soyledıgıniz ilacı kullandımda size bi kaç soru sormak istiyorum herhangi bir iletişim numarası yazarmsnz.

 6. Misafir

  İllet bir hastalık eşim Birsen’e olacak hala geçmedi ilaçlar hiç etkili olmadı

 7. Barış

  Hayır ilaçlatmadık bence gerekte yok zaten. Ev temizliği için hergün elektrik süpürgesi tutmaya çalışın biz hergün olmasada 2 günde bir tutuyoduk. Evde oturduğunuz yere örtü serin kıyafet değiştirdiğinizde onuda değiştirin kimse kimsenin yerine oturmasın. El ve yüz havlusu kullanmayın birkaç hafta kağıt havlu kullanın. Bu söylediğim ilacı kullandığınız zaman o 3-4 günlük sürede zaten vücudunuzdaki böcekler ölürken vücut dışındaki tüm böceklerde ölüyor çünkü bunlar vücut dışında en fazla 3-4 gün yaşayabiliyolar.

 8. Oğuzhan

  Yaklaşık 3 aydır uyuz hastalığını atlatamadım basit ilaçlar veriliyor bunu aşısı yokmu ne yapmalıyım

 9. Ayred

  Birde barış bey evi siz ilaçlattınız mı

 10. Ayred

  Barış bey ev temizliğini nasıl yaptınız acaba

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT