23 Eylül 2019, Pazartesi 04:38

Yarım Simit, 1 Bir Susamlı Simit, Gevrek Ve Kandil Simidi Kaç Kalori?

Yarım Simit, 1 Bir Susamlı Simit, Gevrek Ve Kandil Simidi Kaç Kalori?

Simit, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A vitamini gibi vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içeren doyurucu ve lezzetli bir yiyecektir. Simidin diğer adı “Gevrek”tir. Simit toplumumuzda en sevilen ve sık tüketilen besinlerdendir. Bu kadar sevilen simitle ilgili merak edilen soruda simidin kilo aldırıp aldırmayacağı ve kaç kalori içerdiğidir. Bu sorunun cevabını diyetisyenler şöyle veriyor;

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu simit kaç kalori ve kilo aldırır? Sorusunu şöyle cevaplıyor; 1 adet yani 40 gr simit 250-300 kaloridir. Simidin kalorisinin bu kadar yüksek olmasının nedeni susamla kaplı olmasından kaynaklanır. Susam simidin kalorisini artırır. 1 adet simitin kalorisi 4 dilim ekmeğin kalorisine eş değerdir, yani bir simitte 4 dilim ekmek kadar kalori bulunur. Burdan simidin kalorisinin ne kadar yüksek olduğunu görebiliriz. Simidin kilo aldırıp aldırmayacağı konusunda tüketilen miktarı önemlidir. Günlük kalori ihtiyacına ek olarak simit tüketirseniz, simit kilo almanıza neden olur. Ancak kendi porsiyon kontrolünüzü yapıyorsanız ve sadece simit ile karın doyurmaya çalışmıyorsanız o zaman diyetinize simidi ekleyebilir, hatta simit tüketerek zayıflayabilirsiniz. Ara öğünde simit yiyecekseniz hepsini bitirmeyin. Ayrıca çeyrek simidin yanına bir bardak ayran içmeyi tercih etmek, yiyeceğiniz simitten tasarruf edip uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Kahvaltıda simit yemek yemek isterseniz, simitle beraber, peynir, yumurta ve bol yeşillikten oluşan salata ile sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Simit tercihinizi beyaz undan hazırlanmış simit yerine tam tahıllı veya kepekli simitten yana kullanmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

1 adet Kandil Simidi Kaç Kaloridir?

Diyetisyen İrem Solak cevaplıyor; 1 adet kandil simidi 70 - 80 kalori eşdeğerindedir. Bir adet kandil simidinde 15 g karbonhidrat 10 gr yağ bulunur.  1 dilim ekmek yerine tüketebilirsiniz.

Simit kilo yapar mı? Soru hakkında Diyetisten Humma Karabulut şu cevabı veriyor; Simidin kilo yapıp yapmayacağı tamamen size bağlıdır. Doğru porsiyon kontrolü yaparsanız ve beslenmenize uygun miktarlarda eklemeler yaparsanız yani simidi nasıl tüketeceğinizi bilirseniz simit şişmanlamanıza neden olmaz. Hatta günlük beslenmenize simidi ekleyip; günlük yağ ve ekmek miktarınıza dikkat ederseniz simit yiyerek zayıflayabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme programı için simidi tek başına yemeyin. Yanında mutlaka peynir, ayran gibi protein açısından zengin bir besin ve domates, salatalık yeşillik gibi lifli gıdalarla birlikte tüketin. Bir simitte 250-300 kalori vardır. Simitte bulunan susam, yağlı bir besin olduğundan, susam içeriğinden dolayı simitte 2 tatlı kaşığı yağ bulunur.

Diyette Simit Yenir mi ve Yarım Simit Kaç Kalori Eder?

Diyetisyen Ezgi Konar bu konuda şu bilgileri veriyor;

Diyette Simit Yenir mi ve Yarım Simit Kaç Kalori Eder?Diyetisyen Ezgi Konar cevaplıyor; Yenilir tabiki de yarım simit 2 dilim ekmeğe eşdeğerdir, yaklaşık 130 kalori diyebiliriz.

Diyetisyen Esra Uçkaya simidin kilo alıp verme üzerine etkilerinden şöyle bahsediyor; Simit, sabahları işe ya da okula yetişme telaşıyla yol üstünden hızlıca alıp yediğimiz sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerindendir.  Ancak simit, tüketim sıklığına ve miktarına dikkat edilmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Çünkü bir adet simit 4 dilim ekmek + 2 tatlı kaşığı yağa eşittir. Yani ortalama 300-350 kaloridir. O yüzden siz de simit tüketirken haftada 1,2 kezi geçmemeye özen gösteriniz. Simit yemek istediğiniz günlerde ise 1/2 (yarım) adet simiti, 1 ince dilim beyaz peynir ve çayla birlikte tüketebilirsiniz.</div>
            <div class=
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT