20 Şubat 2019, Çarşamba 16:11

Yeşil, Bulanık, Koyu Sarı, Beyaz Kırmızı Pembe Turuncu İdrar Nedenleri

Yeşil, Bulanık, Koyu Sarı, Beyaz Kırmızı Pembe Turuncu İdrar Nedenleri

Gözler ruhun penceresi olduğu gibi, klozetiniz de sağlığınıza açılan bir penceredir.

Sağlık kontrolü için doktorunuza gittiğinizde, doktorunuzun neden idrar testi istediğini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni idrarınızın, vücudunuzun içinde neler olduğunu anlamanın en iyi yollarından birisi olmasıdır. İdrarınızın rengi, kokusu ve kıvamı gibi özelliklerinin hepsi sağlığınız hakkında bilgi içermektedir.

İdrar çoğunlukla sudan oluşmaktadır. Bu suyun içerisinde üre, klorür, sodyum, potasyum, kreatin ve daha birçok organik ve inorganik bileşimler bulunmaktadır. İdrar içeriğindeki en ufak bir değişimde, idrarın renginde, kokusunda ve yoğunluğunda değişim meydana gelir.

Sarı renginin çok açık tonlarında bir idrar rengi, sağlıklı ve bol su içen bir vücudu gösterir. İdrara sarı rengini veren pigment ürokrom olarak adlandırılır. İdrar sarı rengini, böbrekler vücuda giren suyu işledikten sonra alır. Su alım miktarı arttıkça idrardaki sarı rengi sağlayan pigmentler seyrelir. Bu nedenle ne kadar çok su içerseniz idrar renginiz o kadar açılacaktır. Az su içmeniz durumunda ise idrar renginiz koyu sarı rengini alacaktır. Eğer idrarınız başka bir renk alıyorsa bu durum bir sağlık probleminizin olduğunun göstergesidir. Aşağıda idrar renginizin ne anlamlara gelebileceğinden bahsedeceğiz.

Koyu Sarı, Çay Rengi Renk İdrar

Açık sarı renkte bir idrar sağlıklı ve bol su tüketen bir vücudun göstergesidir. Fakat eğer idrar renginiz koyu sarı renkteyse bu iyiye işaret değildir. Özellikle eğer idrarınız kehribar veya bal rengindeyse bunun sebebi az su içmenizdir.

Eğer idrarınız koyu sarı renkteyse bunun sebebi yeteri kadar su almamanız olabileceği gibi, aynı zamanda kullandığınız bazı ilaçlar, takviye gıdalar, özellikle de B12 vitamini ilacı kullanımı nedeniyle de olabilir.

Eğer herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız, bol bol su içiyorsanız ve hala idrar renginiz koyu sarı renkteyse bunun nedeni bir çeşit hastalık olabilir.

Örnek olarak, hematuri (idrarda kan), hemolitik anemi ve hepatit, idrarınızın koyu sarı renge dönmesine neden olabilir. Koyu renk idrar ayrıca idrar yolunda iltihap bulunduğunu da gösterebilir.

Bulanık Renk İdrar

İdrarınız bulanık bir renkteyse bunun anlamı idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşı olabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonuysa, idrar yüksek miktarda amonyak içerecektir. Kötü veya hatta hafif tatlı bir kokuya da sahip olabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakteri bu kötü kokuya sebep olur. Ayrıca eğer sürekli çişiniz geliyorsa ve az miktarda yapabiliyorsanız, yaparken yanma ve acı hissediyorsanız ve alt karnınızda acı hissediyorsanız bir doktora danışıp idrar yolu enfeksiyonu kontrolü yaptırmalısınız.

Bunlara ek olarak, idrarınızda yer alabilecek, fazla miktarda kalsiyum veya fosfor mineralleri beyazımsı, süt rengi bir idrara sebep olabilir. Eğer idrarınız köpürüyorsa gereğinden fazla protein alıyor ya da böbrek problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Böyle problemleriniz varsa hemen doktorunuza danışın.

Turuncu Renk İdrar

Eğer idrarınız hafif bir turuncu tonundaysa endişe edecek birşey yoktur. Bunun nedeni muhtemelen gereğinden biraz az su içmenizdir. Diğer bir sebebi ise beta karoten içeren yiyeceklerden fazla miktarda yemeniz olabilir. Beta karoten vücudunuzdan idrar yoluyla atılır. Ayrıca B vitaminleri içeren ilaçlar veya takviyeler ve kan incelticiler de idrarın turuncu renge dönmesine neden olabilir. Fakat, eğer idrarınızın rengi turuncunun çok koyu tonlarını almışsa, bu karaciğerinizde veya safra kanalınızda bir sorun olduğunun bir göstergesi olabilir.

Hatta idrardaki turuncu rengin sebebi sarılık hastalığı da olabilir.

Eğer idrarınızın rengi turuncu, dışkınızın rengi solgun, gözleriniz ve cildiniz sarı renkteyse, acilen bir doktora görünmelisiniz.

Kırmızı Veya Pembe Renk İdrar

Şayet idrarınız kırmızı veya pembenin tonlarındaysa, bunun birçok sebebi olabilir. Bunun en basit nedeni birkaç saat önce yediğiniz yiyecekler olabilir. Havuç, böğürtlen, pancar gibi yiyecekler idrarınızı pembemsi kırmızı renklere dönüştürebilir. Bu besinlerin içerisindeki bazı bileşikler, bazen börekte işlemleri tamamlanmadan idrar olarak atılabilmektedir. Eğer durum bundan kaynaklanıyorsa idrarınızın rengi gün içerisinde normale dönecektir.Bazen tüberküloz hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da idrarın rengini kırmızımsı renklere dönüştürebilir.

Eğer kırmızı veya pembe renkte idrar devam ediyorsa, bu iyiye işaret değildir. Bunun nedeni böbreklerde veya mesanede bir tümör olabilir.

Eğer idrarınızda kan görürseniz, bunun nedeni böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Ayrıca prostat veya civa zehirlenmesi de yaşıyor olabilirsiniz. Probleme sebep olan şeyi kendiniz tespit etmek yerine bir doktora danışmak en doğru yöntem olacaktır.

Kahverengi Renk İdrar

Çok fazla miktarda bakla veya aloe vera yemek idrarınızın rengini kahverengi yapabilir. Birçok ilaç yan etki olarak idrar renginizi kahverengi yapabilir. Bunlara örnek olarak, antimalaryal ilaçlar, kas gevşeticiler ve laksatifler örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca, çok ağır egzersiz sonucunda oluşan rabdomiyoliz hastalığı da idrarın kahverengine dönmesine neden olabilir.

Bunların dışında, karaciğer kanseri veya böbrek problemi sonucunda da kahverengi idrar görülebilmektedir. Eğer idrar renginiz kahverengi ise zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız büyük önem taşımaktadır.

Yeşil Renk İdrar

Bol miktarda kuşkonmaz yemek idrar rengini yeşilimsi bir renge döndürebilir. Gıda boyaları, yeşil bira veya meyankökü nedeniyle de idrarınız yeşil olabilir. Bunlara ek olarak bazı ilaçlarda idrarın renginin yeşil olmasına sebep olabilir. Fakat sadece içerilerinde yeşil boya barındırıyorlarsa buna neden olurlar. Bazı durumlarda ishal olunduğunda da idrarınız yeşil renk alabilir.

Mavi Renk İdrar

Kulağa çok garip gelse de, bazı insanlarda mavimsi renkte idrar görülebilmektedir. Fakat bu durum çok nadirdir. Mavi idrar rengi çok nadir bir durum olan hiperkalsemi (kalsiyum fazlalığı) adı verilen bir genetik hastalık nedeniyle olabilir. Bazı durumlarda, eğer mavi gıda boyası içeren gıdalar tükelirse de bu durum gerçekleşebilir.

Renksiz Şeffaf (Beyaz) Renk İdrar

Renksiz, su gibi bir idrar aşırı su içtiğinizin bir göstergesi olabilir. Aşırı miktarda vücuda su alınması, vücut içerisindeki elektrolitlerin dengesinin bozulmasına neden olabilir. Aşırı miktarda alkol tüketimi de idrar söktürücü etkisi olduğundan dolayı, idrarı renksiz hale getirebilir. Eğer çok su içmediğinizde bile çok ve renksiz idrar yapıyorsanız bunun nedeni şeker hastalığı olabilir.

İdrar Mikroskobisi Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Doktora Gidilir? Tıklayınız

İdrarda Beyaz Tortu Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

İdrarın Ph Değeri Nasıl Artırılır, İdrar Ph Normal Değerleri Nedir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Ben nurcan kaya

    Ultra panaks aldım hiç kullanmadım daha acaba bel fitigina da iyi gelirmi boyun fıtığı var bel fıtığım bu panaks fayda edermi

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT