23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:06

Yüze Limon Ve Bal Sürmek Ne İşe Yarar? Limon Ve Balın Cilde Faydaları

Yüze Limon Ve Bal Sürmek Ne İşe Yarar? Limon Ve Balın Cilde Faydaları

Bal ve limon, geçmişten günümüze güzellik amaçlı da kullanılabilen gıdalardan olmuştur. Her iki besin de antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-oksidan ve antiviral özellikleri ile cilt için çok faydalıdır. İşte bal ve limonla yapabileceğiniz cilt maskesi tarifleri ve cilde yararları;

Cilt lekelerini giderir

Hiperpigmentasyon olarak da bilinen cilt lekeleri, yüz, boyun, eller, kollar ve bacaklar da dahil olmak üzere vücudun hemen her yerinde görülebilir. Cilt lekelerinin nedeni olan aşırı melanin üretiminin temel nedeni, genel olarak hormonal değişiklikler, gebelik ve çeşitli sağlık sorunları gibi iç faktörlerden kaynaklanır. Aşırı güneşe maruz kalma, cilt yaralanması, yanma, duygusal stres veya belirli kimyasallarla temas gibi dış etkenler de hiperpigmentasyona yol açabilir.

Limon sitrik asit içeriği ile güçlü bir renk açıcıdır. Bu doğal ağartma maddesi cildinizdeki koyu lekeleri etkili bir şekilde yok eder. Eşit miktarda limon suyu ve balı karıştırın. (Mesela bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı limon suyu gibi) Ciltte leke olan yerlere sürün. Üstüne ılık pamuklu havlu tutup 15 dk bekletin. Ardından suyla durulayın. Bir kaç ay boyunca haftada birkaç kez tekrarlayın.

Siyah noktaları yok eder

Uzun süre güneş ışığına maruz kalma, hormonal değişiklikler, kozmetik ürünlerin aşırı kullanımı, yetersiz hijyen, stres ve genetik gibi faktörlerden dolayı yüzde veya vücutta siyah noktalar meydana gelir. Siyah noktalar genellikle yüzde, alın, burun ve t bölgesinde ortaya çıkar. Göğüs, sırt, boyun, kollar ve omuzlarda da görülebilirler. Limon, ciltten ölü deri hücreleri gideren ve siyah noktaları temizlemeye yardımcı olan Alfa Hidroksi Asitler (AHA'lar) ve Beta Hidroksi Asitleri (BHA'lar) içerir.

Siyah noktalardan kurtulmak için limon ve bal maskesi tarifi; Bir dilim limona bir çay kaşığı bal sürüp, yüzünüzde, cildinize siyah nokta olan yerlere bunu sürün. 5 dk bekletin. Suyla yıkayın. Haftada 1-2 kez tekrarlayın.

Yağlı ciltleri normale döndürür

Yağlı cilt, sık görülen cilt problemlerindendir ve yağlı bir ciltte çoğu zaman siyah nokta, beyaz nokta ve sivilce gibi istenmeyen sorunlar meydana gelir. Limon suyu, antiseptik olması ve sitrik asit içeriği ile cildin pH dengesini yeniden kazandırır. Yağlı ciltten muzdaripseniz bir tatlı kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı süt ve bir buçuk tatlı kaşığı balı güzelce karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 10-15 dk bekleyip soğuk suyla yıkayın. Günde bir kez bu maskeyi uygulamaya devam edin.

Cilde peeling yapar

Peeling, cildi ölü hücrelerden arındırmak demektir. Ciltte ölü hücre biriktiğinde siyah nokta, sivilce gibi cilt problemleriyle sıklıkla karşılaşılır. Limon, güçlü bir astringent olması nedeniyle, ciltteki ölü hücreleri gidermekte çok etkilidir. Limon ve bal ile peeling maske hazırlamak için;bir tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz şekeri güzelce karıştırıp yüzünüze, cildinize birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle sürün. Ardından suyla yıkayın. Haftada birkaç kez bunu uygulayın.

Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülürmü? Aloe Vera Jelin Cilde Faydaları Tıklayınız

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Muzun Cilde Ve Saça Faydaları İle Muz Maskesi Tarifleri Tıklayınız

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. jale

    işe yarıyor

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç