Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
03-03-2020 15:07 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

1 Adet Haşlama Fırında Kızartma Tavuk But Kalori Değeri Nedir

Google News

Tavuk butu en sevilen tavuk çeşitlerindendir. Tavuk butu kızartılarak, fırına verilerek veya yemek olarak pişirilip servis edilebilir. Her yöntem farklı kalori içerir. Tavuk butunun gramajı büyükse ve yağda kızartılırsa kalorisi çok yüksek olur ve

1 Adet Haşlama Fırında Kızartma Tavuk But Kalori Değeri Nedir

Tavuk But Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Tavuk butu en sevilen tavuk çeşitlerindendir. Tavuk butu kızartılarak, fırına verilerek veya yemek olarak pişirilip servis edilebilir. Her yöntem farklı kalori içerir. Tavuk butunun gramajı büyükse ve yağda kızartılırsa kalorisi çok yüksek olur ve kilo yapar. En az kalori içereni ve kilo aldırmayan yöntemi tavuğu tencerede haşlama olarak yemek yapıp yemektir

Tavuk Budu Kaç Kalori Yapar?

  1. 100 gram tavuk butu 221 kalori içermektedir. Derili 1 adet büyük boy (344 gram) tavuk butu ise 761 kaloridir.
  2. 1 adet fırında pişmiş tavuk butu 291 kalori yapar.
  3. 1 adet tavuk but haşlama (Derili) 180 gr.dır ve 263 kalori yapar.

Tavuk Butunun Faydaları Nelerdir?

Tavuk butu hem protein yönünden zengindir hem de az yağlı olduğu için sağlıklıdır. 100 gram tavukta 18 gram protein mevcuttur. Bu ise tavuk butunun kas yapmaya katkı sağladığı anlamına gelir.

Bolca proteine sahip olan tavuk butunun daha pek çok faydası vardır. Örneğin tavuk butu vitamin ve mineral açısından da eşsiz bir hazinedir. Söz konusu bu vitamin ve minerallerin ise sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.

Tavuk butu, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bilhassa çocukların düzenli olarak tavuk çorbası tüketmeleri son derece önemlidir. Solunum yolu enfeksiyonlarından, gripten, soğuk algınlığından ve benzeri çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmaya yardım eden tavuk çorbası, sofralardan hiç eksik edilmemelidir.

Tavuk butunun yararları üzerine çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmış ve bu yiyeceğin kalp-damar rahatsızlıklarına ve obeziteye karşı etkili olduğu, tümörlerin ilerlemesini de yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Fazla miktarda sodyum ve doymuş yağ içermeyen tavuk butu, selenyum adı verilen bir mineral barındırmaktadır. Vücudun toksinlerden arındırılmasında etkin bir rol oynayan selenyum, tavuk butunun temel bileşenleri arasında yer alır. Öte yandan tavuk butu, demir ve B12 vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Mükemmel içeriğiyle tavuk butu, daha dayanıklı olmayı sağlamakta ve hasta olma riskini azaltmaktadır.

Kalp sağlığını destekleyen tavuk butu, kalbin düzenli çalışmasına ve kardiyolojik rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Yüksek oranda B6 vitamini içeren bu gıda, kalp krizinden koruyucudur.

Tavuk butu, stresle başa çıkmayı da kolaylaştırır. Çünkü yapısında sinirlere iyi gelen triptofan ve B5 vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Gerginlikten kurtulmak ve biraz rahatlamak istiyorsanız menünüzde bu lezzete yer vererek kısa sürede çözüme kavuşabilirsiniz. Zaten tavuk butunun o muhteşem tadını aldığınızda stresinizden eser kalmayacaktır. Tavuk butu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve pozitif enerjinizi yükseltecektir.

Vitaminlerin yanı sıra kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere pek çok mineral ihtiva eden tavuk butu, kemik yoğunluğunu artırmakta ve kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesinde rol oynamaktadır. Çinko deposu olan bu ürün, sperm miktarını çoğaltmakta ve testesteron düşüklüğünü tedavi etmektedir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.