2022-04-13 17:17:19 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:33

1 adet hurma kaç kalori? Günde kaç hurma yemeli? Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurma lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği ile dikkat çekiyor. Peki besin zengini hurma kilo aldırır mı? 1 adet hurma kaç kalori? Diyet yaparken hurma yenir mi? Günde kaç hurma yenir?

1 adet hurma kaç kalori? Günde kaç hurma yemeli? Hurmanın faydaları nelerdir?

Ramazan ayıyla özdeşleşen hurma, normal zamanlarda da tüketilmesi gereken besin değeri çok yüksek bir meyvedir. Sağlık açısından önemli faydaları bulunan hurma, gün içerisinde kişiyi zinde ve enerjik tutma konusunda oldukça başarıldır. Tatlı bir lezzete sahip olan hurma hem tatlı krizlerini giderir hem de tok tutar. Peki diyet yaparken hurma yenir mi, hurma kaç kalori? İşte hurma hakkında merak edilenler:

HURMA KAÇ KALORİ?

İçerisinde çeşitli mineral ve vitaminleri barındıran hurma antioksidan zenginidir. İçerisinde lif, şeker, protein ve yağın dışında 15 farklı mineral ve B1, B2, C, niasin ve A Vitaminleri barındırır. Kuru hurmanın kalorisi büyüklüğüne ve gramına göre değişir. Hurmanın kalorisi şöyle:

 • Kuru hurmanın 100 gramında 277 kalori bulunur.

 • 1 adet kuru hurma ise 42 kaloridir.

HURMA KİLO YAPAR MI?

Karbonhidrat vücut için en önemli enerji kaynağıdır. Ancak fazla karbonhidrat tüketildiğinde kalanı yağ olarak depo edilir. Her ne kadar vitamin ve minerallerden zengin olsa da hurmayı da bu nedenle kontrollü tüketmek gerekir. Dolayısıyla “Hurma kilo aldırır mı?” sorusuna cevap, hurma aşırı tüketildiğinde evet, kilo aldırır. Ancak kontrollü tüketildiğinde hurmanın içeriğindeki şeker yapay şeker olmadığı için kilo aldırmaz. Özellikle diyette olan kişiler mutlaka günlük hurma miktarına dikkat etmelidir.

 GÜNDE KAÇ HURMA YENİR?

Dengeli ve düzenli şekilde tüketilen hurma insan vücuduna fayda sağlar ve kilo vermeyi destekler. Araştırmalar, vücuda fazla alınan früktozun (meyve şekeri) karaciğerde yağlanmaya neden olacağını  gösteriyor. Uzmanlar haftanın her günü günde 3 taneyi geçmeyecek ve günlük kalori ihtiyacını aşmayacak şekilde tüketilmesini öneriyor. Fazla kiloya sahip kişiler ise günde 2 taneden daha fazla tüketmemeli.

 DİYETTE HURMA YENİR Mİ?

Evet, zayıflamaya destek olduğu için diyette hurma yenir. Hatta diyetlerde tatlı krizleri için çikolata yerine tüketilebilecek lezzetli bir alternatif. Ancak hurma tüketiminde aşırıya kaçmamalı, günde en fazla 3 hurma tüketilmeli Diyet yaparken hurma tüketimine dikkat edilmez ise kilo almaya neden olacağı unutulmamalı.

HURMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Hurmanın faydaları zengin içeriğinde saklıdır. İşte hurma tüketmek için 10 önemli neden:

 • Antioksidan zengini hurma posalı yapısından dolayı başta kolon (kalınbağırsak) olmak üzere tüm kanser türlerine karşı koruyucudur.
 • Bağırsak tembelliği olan kişiler sabahları kahvaltıdan 15-20 dakika önce 2 bardak ılık suyla birlikte 3-4 hurma tüketirlerse bağırsak hareketleri düzene girer.
 • Beyin fonksiyonlarını ve kemik sağlığını güçlendiren hurma, doğru miktarda tüketildiğinde kan şekeri seviyelerini düzenler.
 • Hurma, çok yönlü bir besin olduğundan pratik ve lezzetli bir atıştırmalığa dönüşebildiği gibi diyetlerde doğal tatlandırıcı olarak da tüketilebilir.
 • Hurma cilde ihtiyacı olan nemi sağlar.Bu sayede cilt daha elastiki bir yapıya sahip olur. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.

 • Demir eksikliği için birebir olan hurma, demir depolarının desteklenmesine yardımcı olur.
 • Potasyum içermesinden dolayı, damar tıkanıklarını önler ve kalp damar sağlığını korur.
 • Hurma içeriğindeki magnezyum sayesinde kasları güçlendirir. Günlük magnezyum ihtiyacını karşılamak için 2-3 hurma tüketilir.
 • Hurma içerdiği B1 vitamini ile de sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırıyor.
 • Hurma zengin lif içeriği sayesinde midede sünger gibi şişip hacim kaplar. Midede uzun süre kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlıyor.Tokluk hissi oluşturduğu gibi bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.
Mavi Kadın