06 Aralık 2020, Pazar 01:32

1 Adet Salatalık Kornişon Turşusu Kaç Kalori Zayıflatır mı?

1 Adet Salatalık Kornişon Turşusu Kaç Kalori Zayıflatır mı?

Salatalık Turşusu Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

Kornişon turşu diye adlandırılan salatalık turşusu en sevilen, lezzetli ve sağlıklı turşu çeşitidir. Bol probiyotik içeriği bağırsak sağlığını korur, hazmı kolaylaştırır, bağışıklığı güçlendirir. Salatalık turşusunu hazır olarak satın alabileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz diyetisyen tarifi ile evde de yapabilirsiniz.

Salatalık Turşusu Kornişon Turşu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Emre Uzun 1 adet kornişon yani salatalık turşusunun 4 kalori olduğunu bildiriyor. Diyetisyen Betül Yücel, 100 gram salatalık turşusunun 10 kalori olduğunu bildiriyor

Salatalık Turşusu Zayıflatır mı? Diyetisyen Betül Yücel Cevaplıyor

Turşunun zayıflamaya faydaları vardır. Turşu içerdiği besin öğeleriyle kilo verme sürecini destekler. Düzenli olarak turşu tüketenler daha hızlı kilo verir. Hedeflediğiniz kiloya doğru yol alırken diyet listenize turşuyu da ekleyerek kısa sürede daha fazla mesafe katedebilirsiniz. Zira turşunun iştahı baskıladığı bilinmektedir.

Salatalık Turşusunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Salatalık turşusu lactobacillus bakterilerini korur ve çoğalmasına destek olur. Bunlar bağırsak florasında yer alan yararlı mikroorganizmalardandır. Yiyeceklerin daha iyi hazmedilmesini sağlar. Hem salatalık turşusunun yapılışı da oldukça basittir.
 2. Salatalık turşusu içerdiği A ve E vitaminleriyle antioksidan etkiye sahiptir.
 3. Vücut direncini artırır ve düşük kalorili olduğu için zayıflama sürecini destekler.
 4. Turşunun sağlığa faydaları özellikle sindirim sisteminde görülmektedir. Mide-bağırsak problemlerine iyi gelen turşu hazımsızlığı da giderir. Bu yalnızca salatalık turşusu için değil, başka sebzelerden yapılan turşular için de geçerlidir.
 5. Salatalık turşusu bol miktarda potasyum, demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum gibi hayati öneme sahip mineraller ve elementler içerir.
 6. Uzmanlar alzheimer (bunama) hastalığından korunmak için bitkisel tedbir olarak turşu yemeyi önermektedir. Sarımsak ve turşu flavonoidler bakımından zengin gıdaların başında gelmektedir. Bu maddeler ilerleyen yaşlarda alzheimer olma riskinin büyükk ölçüde azalmasını sağlamaktadır.
 7. Salatalık turşusu mayalanırken laktik asit oluşur. Bu ise kan dolaşımını harekete geçirir, damarları rahatlatır ve tansiyonu düşürür.
 8. Ayrıca salatalık turşusu, kabızlık ve reflü gibi yaygın olarak karşılaşılan sindirim sistemi problemlerine de şifalıdır.

Diyetisyen Yeşim Temel’den Salatalık Turşusu Tarifi

Malzemeler:

 1. 2 kg organik salatalık
 2. Bolca sarmısak
 3. 3 yemek kaşığı kalın tuz.
 4. Temiz su
 5. Bir tutam kişniş tohumu

Salatalıklara birer çatal batırın ve bunları çok az hava boşluğu kalacak şekilde cam kavanozlara yerleştirin. Kalan boşlukları da soyulmuş sarımsak, peynir altı suyu, 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve alabildiği kadar filtre suyuyla doldurun. Kişniş tohumunu unutmayın. (Aromasını güzelleştirir.)

Turşu suyu salatalıkların üzerinde kalmalıdır, yoksa küflenir. Ağzı sıkıca kapatılır ve 20 gün boyunca karanlık bir ortamda bekletilir. Yavaş yavaş olgunlaşacaktır. Kapağı açılınca buzdolabında muhafaza edilmelidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT