28 Mayıs 2020, Perşembe 01:50

1 Adet Tulumba Tatlısı Kaç Kalori Tulumba Kilo Yaparmı Aldırırmı

1 Adet Tulumba Tatlısı Kaç Kalori Tulumba Kilo Yaparmı Aldırırmı

Tulumba Tatlısı Kaç Kalori, Kilo Yapar mı? 

Tulumba tatlısı ekonomik ve lezzetli tatlılardandır. Diyetisyen Derya Zünbülcan 1 adet tulumba tatlısının 95 kalori olduğunu ve bunu yakmak için 12 dk yürümek gerektiğini bildiriyor.

Tulumba tatlısı, kızartılan hamur parçalarının üzerine şerbet eklenerek servis edilen ve Türk mutfağına ait olan bir tatlıdır. Hem şerbetli olduğu için hem de kızartılarak hazırlandığı için kalori miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle diyabet hastalarının ve kilo vermek isteyen kişilerin tercih etmemesi gerekir.

Tulumba tatlısının hamuru için irmik, un, yumurta, tereyağı, nişasta, sıvı yağ ve tuz kullanılır. İlk olarak şerbetini hazırlamak için su ve şeker bir tencerede kaynatılır. Kaynayan şerbetin altı kapatılarak içerisine limon suyu eklenir ve soğuması için dinlenmeye bırakılır. Daha sonra bir tencerede hamuru için su ve tereyağı karıştırılarak eritilir. Üzerine un, tuz ve şeker ilave edilir. Hiç pürüz kalmayana kadar kavrulur. Hazırlanan hamur karıştırılarak soğutulduktan sonra çırpılmış yumurtalar eklenir ve güzelce karıştırmaya devam edilir. Nişasta ve irmik eklendikten sonra krema torbası yardımıyla kızgın yağın içerisine, parçalar halinde sıkılır. Hamur parçaları kızardıktan sonra doğrudan soğumuş olan şerbetin içerisine atılır. 10 dakika kadar beklettikten sonra çıkarılır ve servis edilir. 

Tulumba Tatlısı Besin Değerleri Nelerdir?

Tulumba tatlısının içerisinde bolca yağ ve karbonhidrat bulunur. Aynı zamanda yararlı mineral ve vitaminler açısından da zengindir. Fakat kalori değeri yüksek bir tatlı olduğu için, kilo vermenin hedeflendiği dönemlerde uzak durulması gerekir. 

Bir porsiyon tulumba tatlısının besin değerleri şöyledir;

 1. 46 g karbonhidrat,
 2. 2.8 gram protein,
 3. 51 mg kolesterol,
 4. 7.5 mg yağ,
 5. 56 mg sodyum,
 6. 10 mg kalsiyum,
 7. 34 mg potasyum,
 8. 62 mg A vitamini.
 9. Aynı zamanda içerisinde az miktarda demir ve C vitamini de yer alır. Doyurucu ve besleyici bir etkisi yoktur. Pişirme sırasında şeker ve trans yağ kullanıldığı için tüm besin değerleri kaybolur.

Tulumba Tatlısının Zararları Nelerdir?

 1. Kan şekeri seviyesini dengesiz hale getirir. Ayrıca insülin direncine yol açarak kilo vermeyi durdurabilir ya da yavaşlatabilir.
 2. Kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kanser hücreleri şekerden beslenmeyi oldukça sever.
 3. İçerisinde yüksek miktarda şeker bulunduğu için metabolizmaya zarar verir ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
 4. Diş sağlığı için zararlıdır.
 5. Çocukların büyüme sürecine zarar verebilir. Sağlıklı hücre gelişmesine olumsuz etkisi vardır.
 6. Vücudun yağ depolamasına sebep olur. Kan şekeri dengesini sağlayan insülin hormonu işlev bozukluğu gösterdiği için vücudun yağ depolama oranı artış gösterir. 
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT